Okuma süresi: 3 dakika

Romanya’dan manzara fotoğrafçısı Toma Bonciu, büyükannesinin evinde büyümüş. Çocukluğunda, büyükannesinin ona ormandaki yaratıklar hakkında anlattığı hikâyeleri hiçbir zaman unutmamış.

Bored Panda‘da Bonciu’nun yaptığı açıklamada “Bütün büyülü şeyler, ormanların içinde kimsenin göremediği zaman gerçekleşiyordu. Ormanda yürürken aniden bir ses duyduğunuzda dönüp, sesin geldiği yere baktığınızda hiçbir şey göremiyordunuz… Ama bir şeyler vardı orada. Sadece göremiyordunuz” diyor.

Çocukluğunun sihirli arazilerini tekrardan yakalayabilmek için Bonciu, “Stroies of the Forests” (Ormanların Hikâyeleri) projesi üzerine üç yılı aşkındır çalışıyor.

“Fotoğraflarım gerçekliği yansıtmıyor fakat başka bir şey var, herkes tarafından görülemeyen. Bu dünya belirli zamanlarda sadece çok az kişi tarafından görülebiliyor.”

Sanatçı aynı zamanda Creatures of the Forests (Ormanların Yaratıkları) ve Mirrors of the Forests (Ormanların Aynaları) isimli iki yeni proje üzerine çalışıyor.

Arnavutluk’ta 10 yıl ağaç kesmek yasaklandı

i-create-stories-of-the-forests-6__880

Her ne kadar fotoğraflarının gerçekliği yansıtmadığını söylese de esasında böyle büyülü ormanlar dünyanın dört bir yanında var. Bunu görmek için dünyaya açılmaya gerek de yok. Karadeniz’in yeşilliği, uzun ağaçlı ormanları bizi hayalimizdeki masal diyarlarına götürmeye yeter. Çocuklarımızın, bu ormanların sadece masal dünyasına ait olduklarını düşünmelerini istemiyorsak büyülü ormanlarımız için mücadele etmeliyiz.

Son günlerde bir güzel haber Arnavutluk’tan geldi. Keşke insanlar bu konuda bilinçli olsa da yasak kelimesi adı altında geleceğimizi korumak zorunda kalmasak.

10 yıl boyunca Arnavutluk‘ta ağaç kesilmesini yasaklayan yasa tasarısı onaylandı. Arnavutluk Çevre Bakanı Lefter Koka ise bu durumu şöyle açıkladı: “Arnavutluk çok büyük bir ekolojik felaketle yüzleşiyor, ihracat ve sanayisel amaçlı orman sömürüsünü engelleyecek şiddetli önlemler almalıyız.” Yasayı ihlal edenleri ise 10 yıla kadar hapis cezası bekliyor. Arnavutluk ormanlarının Balkanları kapladığı alan, yarı yarıya inerek 25 yılda yüzde 25’lere düştü.

i-create-stories-of-the-forests-7__880 i-create-stories-of-the-forests-8__880 i-create-stories-of-the-forests-4__880 i-create-stories-of-the-forests-13__880 i-create-stories-of-the-forests-5__880 i-create-stories-of-the-forests-12__880 i-create-stories-of-the-forests-2__880 i-create-stories-of-the-forests-10__880 i-create-stories-of-the-forests-11__880 i-create-stories-of-the-forests__880 i-create-stories-of-the-forests-3__880