Okuma süresi: 2 dakika

Gambiya hükûmeti, tarihi bir adım atarak ülkedeki kadın sünneti yasağını duyurdu.

Kasım sonunda açıklama yapan Gambiya Başkanı Yahya Jammeh, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaygın bir şekilde devam eden kadın sünnetinin yasa dışı olacağını açıkladı. Yasağın hızla uygulamaya geçeceğinin altını çizen Jammeh’in açıklamasının ardından hükûmetin toplanması bekleniyor.

Kadın sünneti, genellikle küçük yaştaki çocuklara uygulanırken işlem, klitoris ve labiyanın kesilmesiyle gerçekleşiyor. Yaşanan bu durumun ardından birey; kanama, enfeksiyon, vajinal acı ve kısırlık gibi ömür boyu sağlık problemleri ile karşılaşıyor. UNICEF’in 2013’te yayınladığı bir rapora göre, 15 ile 49 yaş arasında sünnet edilmiş 20 milyon kadın bulunuyor. 

The Guardian’ın 2014 yılında devreye soktuğu kampanyayla Afrika ülkelerinde kadına karşı uygulanan acımasız uygulamaya bir mücadele süreci başlamıştı. Geçtiğimiz mayıs ayında Nijerya’da yürürlüğe giren İnsanlara Karşı Şiddet Yasağı Yasası sayesinde ülkede kadınları sünnet etmek yasaklanmıştı.

Jaha Dukureh
(Jaha Dukureh, The Guardian)

Gambiya’da The Guardian’ın desteklediği aktivizm kampanyasında aktif rol oynayan Jaha Dukureh, yaşanan gelişme ardından, “Ülke başkanının bu yasağın uygulamaya başlayacağı hakkında yaptığı açıklama beni inanılmaz mutlu etti. Milyonlarca yıl geçse de bu topraklara kadın hakları konusunda bir yenilik geleceğini beklemiyordum. Ancak ülkemle şu an gurur duyuyorum ve çok çok mutluyum” açıklamasını yaptı. 

Kadın sünnetinin en çok yaşandığı ülke ise Somali. İstatistiklere göre 4 ile 11 yaş arası çocukların yüzde 98’i kadın sünnetine maruz kalmış durumda.

Kaynak: The Guardian 

Hazırlayan :Burak Avşar