Okuma süresi: < 1 dakika

Bilim insanları yakın zamanda Türkiye toprakları içerisinde, Gediz Deltası civarlarında yeni bir arkeolojik bulguya erişti. 1,2 milyon yıl öncesinden bu günlere gizli kalmış olan, yontulmuş bir kuvarts kristali. Bu yeni bulgu, insan ırkının Afrika’dan Avrupa’ya yayılış tarihinin, şu ana kadar bildiğimizden daha eskiye dayandığı hakkında bilgi veriyor.

Bulunan yontma taşı aramaları sırasında farkeden Danielle Schreve, Londra’da bir üniversite olan Royal Holloway’in Coğrafya Bölümü’nde evrim, tarihsel ekoloji ve insanın coğrafya üzerinde yayılımının arkeolojik ve fosil bilimsel çalışmalarını yürütmekte. Araştırmalarının genel amacı ise insanların Avrupa kıtasına, daha özel olarak da Britanya’ya ne zaman ve hangi yolları izleyerek gelmiş olduklarını bulmak.

Yüksek teknoloji radyoizotop incelemelerine ve içlerinde Türkiye, Hollanda ve Birleşik Krallık’tan bilim insanlarının bulunduğu bir topluluğun çalışmalarına dayanılarak, bulunan taşın 1,24 milyon yıl ile 1,17 milyon yıl arasındaki 200 bin yıl içerisinde herhangi bir zaman içerisinde Gediz Çayı‘na düşürülmüş olduğu saptandı.

Yeni bulgular ile birlikte, Ege bölgesinin insan içeren tarihinin yaklaşık 1,2 milyon yıl eskiye dayandığı belirtildi.

Kaynak: Science Direct, Hexapolis
Başlık Görseli: Hexapolis