Ana SayfaGüncelSöyleşiGeleceğin derisi vegan deri: #vegannotplastic

Geleceğin derisi vegan deri: #vegannotplastic

-

Başka birisinin derisini giymek ister miydiniz? Böyle söyleyince kulağa ne kadar da korkunç geliyor öyle değil mi? Deri üretim sektörünün arkasındaki karanlık gerçekleri öğrendikçe her gün daha fazla insan etik deri alternatiflerini tercih etmeye başladı. İnsanların gerçek deriyi vicdani olarak reddetmesi ile birlikte birçok ünlü marka da koleksiyonlarına vegan deri seçeneklerini ekleyerek bu bu etik değişimin bir parçası olmaya başladılar. İtalyan O2 Monde markası ise %100 doğal maddelerden plastik içermeyen, çevre dostu deri üreterek fark yaratmayı başardı.

Daha önce Bottega Veneta, Cole Haan, Tory Burch gibi birçok dev marka ile çalışmış olan İtalyan ayakkabı tasarımcısı Mirco Scoccia, tamamen doğal ve vegan olan bir ayakkabı markası yaratmasını hayallerinin gerçekleşmesi olarak tanımlıyor. Büyük bir özenle ve emek ile üretilen çevre dostu ve üstelik dünyanın en büyük hayvan hakları organizasyonu PETA’dan onaylı olan vegan derinin oluşum aşaması ise oldukça enteresan. Peki ama hayvanlara ve çevreye zarar vermeyen kaliteli deri üretmek gerçekten mümkün mü? Bunu bu dahiyane fikri hayata geçirmeyi başaran tasarımcı Mirco Scoccia’ya sizler için sordum. Kendisine bir kez daha teşekkür ederken sizleri bu ilginç röportaj ile baş başa bırakıyorum.

Vegan ayakkabı markası yaratma düşüncesine sizi iten neydi?

Modern ve lüks markalarla 20 yıldan fazla çalıştıktan sonra, en iyi deneyimlerimle günümüz tüketici değerlerini birleştirerek yenilikçi bir ayakkabı projesini öne sürmek istedim. Dünya’nın mirasını onurlandıran ve geleceğini koruyan tasarım odaklı, gerçekten sürdürülebilir, hayvanlara zarar vermeyen ve zarif el yapımı ayakkabılar sunarak lüks aksesuarlar paradigmasını temelli değiştirmek istiyorum. ‘O2 Monde’ projesi deneyimlerimin bir sentezidir.

Ana hedefim, hem insanlara hem de gezegene faydalı, zahmetsiz, anlamlı ayakkabılar üretmektir. İtalya’da en yeni ve en sürdürülebilir eko-malzemelerden kusursuz bir şekilde el yapımı olan zamansız, sınırlı üretim tasarımlar yaratmak istiyorum.

Günümüzde, ucuz iş gücünün yasal olduğu ülkelerde üretim yapmak büyük markalar arasında oldukça popüler ve bu durum çok fazla insan hakları ihlaline yol açıyor. Ben köklerime geri dönmek ve İtalya’da adil çalışma, uygun ücret ve fabrika işçilerine olması gerektiği gibi adil  muameleyle vegan ayakkabı koleksiyonları üretmek istedim. Geleneksel deriye alternatif oluşturabilecek, yenilenebilir bitki kök oranı yüksek (ananas, şarap, tahta ve mısır) ham madde ve imalat işlemleriyle çevresel etkileri en düşük malzemeleri aramaya başladım. Ayakkabı endüstrisi halihazırda ucuz mallarla dolu olduğundan, daha az sayıda yüksek kalitede ayakkabı üretmeye odaklanmanın etik ve sürdürülebilir olduğuna inanıyorum. Çevre bilincine sahip bir işletme oluşturma süreci pek çok farklı bakış açısını kapsadığından, nakliye yöntemleri gibi her ayrıntıya dikkat etmek istiyorum.

Örneğin, ürünümü gereksiz yere plastik ile paketleyeceğime geri dönüştürülmüş malzemeler kullanacağım.

Son olarak, bu değerler sistemine hitap edebilecek bir isim düşündüğüm için, O2 Monde marka isminin arkasında yatan ilham üzerine birkaç söz söylemek istiyorum. O2 saf oksijeni temsil etmektedir: evrenimizdeki en yaygın üçüncü elementtir ve yaşamın yapı taşıdır. Monde Fransızca ‘dünya’ anlamına gelmektedir. Ayrıca insanlar ve topluma da gönderme yapmaktadır.

Ayakkabılarınızı hangi malzemeden yapıyorsunuz?

Son birkaç yıldır mevcut olan en yenilikçi malzemeleri ve onların tedarikçilerini araştırıyordum. Benim için bu iş yalnızca güzel vegan ayakkabılar yapmaktan ibaret değil. Bunun yanında tüm tedarik zincirinin ekolojik sürdürülebilir uygulamalara dair belirli yüksek standartları karşıladığından emin olmalıyım.

Bu nedenle O2 Monde ayakkabılarının her bir unsuru, ayakkabı astarından yapıştırıcılarına ve ayakkabı yüzüne kadar dünyanın en yenilikçi eko-materyal üreticilerinden temin ettiğimiz sürdürülebilir, bitki kökenli malzemelerden meydana gelmektedir.

Bununla birlikte, malzemelerin %100’ünü kullanacağım (Halbuki geleneksel deri ayakkabılarda doğal kusurlardan ötürü malzemenin yalnızca belirli bir yüzdesi kullanılmaktadır). Dahası, kesim artıkları toplanacak ve geri dönüştürülecek ve bitki bazlı malzemeler doğal olarak mükemmel olduğu için yüzey bitirme işlemi minimum düzeyde olacaktır.

Malzemelerin kısa tanımı:

Mısır ve tahılın karışımından elde edilen Freska, ananastan elde edilen Pinatex, üzüm kabuğundan elde edilen deri benzeri bir malzeme olan Vitigna, su şişelerinden elde edilen geri dönüştürülmüş polyester ile doğal ve gerçek ahşabı birleştiren sürdürülebilir vegan deriden üretilen Bioveg.

Malzemelerin uzun tanımı:

Gerçekten bir fark yarattıklarını düşündüğüm için O2 Monde markasında kullandığımız malzemeler hakkında daha fazla bilgi paylaşmaktan oldukça heyecanlıyım.  

Sadece onlara dokunmanın ve  hissetmenin güzelliğinden dolayı değil , onların yenilikçi ve çevre dostu özelliklerinden dolayı da heyecan duyuyorum.

* Pinatex: Ananas yaprak liflerinden üretilen dayanıklı, dirençli bir vegan deridir. Ananas yaprakları geleneksel olarak atıldığı ya da yakıldığı için, kapalı çevrimli dokunun ana malzemesi ek toprak, su, zirai ilaç ya da gübrelere ihtiyaç duymamaktadır. Ayrıca kırsal ananas çiftçilerine ek gelir ile birlikte gübre olarak kullanılabilen, ayrıştırma işleminde elde edilen atık biyokütle sağlamaktadır. Dahası, Pinatex boyaları GOTS sertifikasına sahiptir ve reçineleri AFİRM standartlarına uygundur.

* Freska: Tabanlıklarımız minimum solvent kalıntısı seviyesiyle Freska’dan, mısır ve tahılla yapılan öncü vegan kaplama, yapılmaktadır. Sürdürülebilir olduğu kadar işlevsel olan Freska geliştirilmiş konfor için son derece nefes alabilir, emici ve dirençlidir. Ayrıca kendine kendine şekil alır ve aynı kalınlıktaki geleneksel bir deri ayakkabı astarına göre %60 daha hafiftir.

* Wood: Ayakkabı imalatında odun kullanımı iyi yapılandırılmış olsa da, biyolojik olarak parçalanabilen, hayvansız malzemelerin deride kullanımı CO2 emisyonlarını metrekare başına yaklaşık %60 oranında azaltmaktadır. İnanılmaz derecede yumuşak ve esnek olan özenle elde ettiğimiz odun levhaları, etik olarak yönetilen ormanlardan ve kökenlerini tasdik eden FSC sertifikaları ile temin edilmektedir. Bu odunlar, çevre dostu yapıştırıcı kullanılarak yumuşak bitki kökenli kumaşlarımıza yapıştırılmaktadır.

* Vitigna: Mevcut en yenilikçi “şarap derisi” olan bu çevre dostu vegan deri Toskana’nın (Tuscany) meşhur şarap bağlarında hayat bulmaktadır. %100 bitki kökenli biyo-mühendislik ürünü bu malzeme geleneksel deri gibi hissiyat ve performans verse de, yalnızca susuz işlemler kullanılarak geleneksel tabaklamada kullanılan toksik kimyasallar olmadan, şarap endüstrisinin artıklarından oluşturulmaktadır.

* Bioveg: Bu esnek, sürdürülebilir vegan deri, su şişelerinden kazanılan dönüştürülmüş polyester Veg teknolojisinin damgasıyla birleştirmektedir. Bu teknoloji, çiftliklerden ya da hayvanlardan tüketim kaynaklarını çalmadan güvenli bir şekilde bitkilerden elde edilen bio-polyolneleri kapsamaktadır. Üretici istatistikleri, BioVeg’in yenilenemeyen kaynaklardan enerji tüketimini %44 düşürdüğünü, karbon ayak izini %15 azalttığını ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen %50 daha fazla biyo içerik barındırdığını doğrulamaktadır. Bunlara ek olarak, kaplama sürecinde kullanılan enerji yenilenebilir kaynaklardan temin edilmektedir.

* Thunit: Dış tabanlarımız, tehlikeli ya da zararlı madde içermeyen, üreticinin %100 yenilenebilir olarak tanımladığı esnek, dayanıklı, aşınmaya ve su geçirmeye karşı dirençli vegan kumaştan yapılan Thunit ile üretilmektedir. Dahası, bu maddenin çevresel olarak titiz üretim süreci atık suyun geri alınmasını ve depigmentasyonunu içermektedir.

Vegan deri ayakkabılar ile deri ayakkabılar arasında kalite farkı var mı?

Her geleneksel deri aynı kalitede değildir. Aynı kural vegan deriler için de geçerlidir. Bizim mottomuz, tüm bitki kökenli malzemelerimiz dünyanın en yenilikçi ekolojik malzeme üreticilerinden geldiği için ‘plastik değil vegan’ (#vegannotpastic) şeklindedir. Malzemelerimizin çoğu, en yenilikçi ve ileri görüşlü tedarikçiler aracılığıyla İtalya’da temin edilmekte ve üretilmektedir. Genel anlamda, ve vegan deride yüksek standartlarda kaliteye odaklandığımızdan, gerçek deri ile arasında pek bir fark yoktur.

O2 Monde markası kime hitap ediyor?

Bence O2 Monde farklı insanlara çekici gelebilir, mesela endüstride bir değişiklik başlatmayı önemseyen insanlar ya da zamansız ve yüksek kalitede İtalyan yapımı ayakkabıları uygun fiyata almak isteyen insanlar.

Müşteri profili “bilinçli tüketiciler” olarak tanımlanabilir. Satın aldıkları şeyler konusunda temkinliler, sanatkarların yaptığı el yapımı ürünleri tercih ediyorlar. Bu ürünlerin ister tek bir yöresel kahve veya doğal şarap ister sanat kitapları, mumlar ya da moda olsun sürdürülebilir bir eğilime sahip olmasını istiyorlar.

Gelecekte O2 Monde markasını nerede görüyorsunuz?

İlerlediğini görmek istiyorum. Erkek ayakkabısı, el çantaları ve hazır giyim alanlarında genişleyerek markamı hayat tarzı markası haline getirmenin yanı sıra, O2 Monde tescilli sürdürülebilir malzemeler yaratmayı planlıyorum. Umarım bu süreç boyunca çalışmalarım var olan diğer markaların sürdürülebilirlik hakkında daha fazla eyleme geçmelerine ilham verir.

Kendimi vegan ve temiz bir şekilde sürdürülebilir lüks ayakkabılar oluşturmaya adadım. Bu nedenle O2 Monde Instagram profilinde özel bir hashtag yarattım, #vegannotplastic. Ayrıca, giderek daha fazla sayıda markanın çok daha düşünceli bir şekilde moda yaratma fikrini benimsemeye başlayacağını umuyorum.

Aynı zamanda, bir çift yeni ayakkabıya yatırım yaparken bilinçli tüketime teşvik etmek isterim. Standart perakendeciliğin üçte birinde yüksek kaliteli ayakkabılar üreterek, kadınların günlük kıyafetlerini bir üst noktaya taşımaları için uzun süre kullanabilecekleri lüks ürünleri karşılayabilmelerini mümkün hale getirebiliriz.

Son olarak, herhangi bir çevresel etkiyi telafi etmek adına satın alınan her çift ayakkabıda gelirimizin %1’ini 1% Percent for the Planet kuruluşuna bağışlayacağız. O2 Monde, uluslararası hayvan hakları organizasyonu olan PETA’nın da resmi destekçisidir.

Değişimin bir parçası olduğunuz için teşekkür ederim. Grazie!

Kaynaklar: https://www.afirm-group.com/wp-content/uploads/2014/09/AFIRMGuidanceV3-Turkish.pdf, http://www.etko.com.tr/organik-tekstil-belgelendirme/7/gots-standardi, https://www.peta.org/

Ayrıca bakınız:

Vegan dostu kıyafetler aldığınızdan emin olmanızı sağlayacak 7 yöntem

Yapay deri kullanımı ile “vahşi moda” sevdası biter mi?

SON YAZILAR

Dimitris Sotakis: “Kurgu söylemek istediklerimi söylemek için bir anahtar”

Dimitris Sotakis’ten ilk olarak Büyük Hizmetkar romanını okudum. Yarattığı heyecanla hemen diğer kitaplarına yöneldim. Bu arada arkadaşlarım da kitaplarını okumaya başladı. Yazı dili, anlatımı, romanlarına...

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...
Zuhal Şengül
Zuhal Şengül
Writer, columnist, animal rights activist , Balanced Body University certificated pilates instructor based in New York City.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol