Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıGelecek yıl Rusya, uzaya dört maymun gönderecek

Gelecek yıl Rusya, uzaya dört maymun gönderecek

-

Beşeriyet insan dışı hayvanı; üstüne aksesuar yaptı, giyecek yaptı, evine eşya yaptı, kölesi yaptı, yedi, ona eziyet etti… Üstüne bilim adı altında onlara deneyler yaptı. Şimdi de Rusya, gelecek yıl uzaya dört maymun göndermeyi hedefliyor.

Aya köpek, primat gibi canlıların gönderilmesi yeni bir şey değil. Uzay uçuşu sırasında hayatta kalabilme deneylerinin kurbanları oluyorlar.

Bu hayvanlar korkunç deneylerin bir parçası olmaya zorlanıyor ve küçücük uzay gemileri içine tıkılıp, yalnız başlarına uzayın karanlığına gönderiliyorlar. Çok azı canlı olarak dönebiliyor. Biliyoruz ki bu hayvanlar astronot değiller fakat 2017 yılında tüm bu korkunç olaylar yeniden gerçekleşebilir. Rus Federal Uzay Ajansı’na göre; Rusya, Mars’a hayvan gönderen ilk ülke olmayı hedefliyor ve bu görev için dört maymunu eğitiyor.

Moskova’daki Biyomedikal Sorunlar Enstitüsünde, dört makak maymunu, gelecek yıl gerçekleşecek olası uzay yolculuğuna hazırlık amacıyla uzay aracı kontrollerini işletmek ve basit matematik problemlerini çözmek için her gün eğitiliyorlar. Üstün bilişsel yetenekleri için özel seçilmiş bu maymunlar, kızıl gezegene inmeye hazır olmaları umuduyla geçen yıldan bu yana eğitim görüyorlar.

Eğitim boyunca maymunlar koltuklara bağlanıyorlar, uzayda ekipmanları kullanabilme yeteneklerini ölçmek için görevler gerçekleştirmek zorunda kalıyorlar.

Gelecek yıl Rusya, uzaya dört maymun gönderecek 1

Her başarılı görev için, bir yudum meyve suyu ile “ödüllendiriliyorlar”.

Gelecek yıl Rusya, uzaya dört maymun gönderecek 2

Sovyet Rusya, Fransa, Çin, Arjantin, Japonya, İran ve Amerika biyolojik etkilerini araştırmak amacıyla hayvanları 1940’ların sonlarında uzaya göndermeye başladılar. Ne yazık ki, bu hayvanlar acı dolu testlere maruz kaldılar ve çoğu süreç içerisinde öldü

Uzaya hayvan gönderme çalışmaları Albert’ler olarak bilinen maymun serisi ile başladı. Orijinal Albert yani Albert 1, 1948 yılında uzaya gönderildi. Dünyanın yörüngesi dışına çıkamadan altı dakika içinde havasızlıktan öldü. Bu olaydan sonra Albert 2 1949 yılında uzaya gönderildi. Albert 2 yörüngeyi geçti fakat paraşüt arızası nedeniyle öldü. Albert 3 de aynı yıl uzaya gönderildi lakin o da 35 bin feet’de gerçekleşen patlama nedeniyle öldü.

Albert uzaya gönderilen ilk hayvandı. Yörüngeye çıkamadan havasızlıktan altı dakika içinde ne yazık ki öldü.
Albert uzaya gönderilen ilk hayvandı. Yörüngeye çıkamadan havasızlıktan altı dakika içinde ne yazık ki öldü.

Albert 4 ise 11 fare ile birlikte uzaya gönderildi ve ölmeden dönen ilk maymundu lakin Albert 4 de döndükten iki saat sonra öldü. 1959 yılındaki görevinden sonra sincap maymunu Baker ise 25 yıl yaşadı. Baker ile birlikte makak maymunu Able de gönderilmişti. Dünya’ya döndüklerinden birkaç gün sonra Able, derisinin altındaki elektrotu çıkarmaya çalıştıkları bir operasyon sırasında öldü.

Ruslar, Sputnik 2 ile Laika isimli köpeği 1957 yılında uzaya gönderdiler. Laika, uçuş sırasındaki sıcaklık stresinden dolayı öldü. Uzaya hintdomuzu, kurbağa, fare, kedi, eşekarası, böcek, örümcek, mummi-chog balığı, semender gibi hayvanlar araştırmalar için gönderildi.

Gelecek yıl Rusya, uzaya dört maymun gönderecek 4

Primatlar son derece hassas ve zeki hayvanlar. Görev için eğitimleri sırasında muhtemelen aşırı sıkıntı yaşayacaklar. Zorla bağlanmaları, deney yapılmaları, dürtülmeleri, küçücük hücrelere tıkılmaları ve altı ay için uzaya gönderilmeli hayal edilebilecek gibi değil.

Gönüllü olmadıkları bir görev için yaşamları riske ediliyor. Uzay araştırmalarında öncü olan NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Çin Ulusal Uzay İdaresi 21’inci yüzyılın yüksek teknolojilerini primatlar olmadan kullanıyorlar. Rusya da aynısı yapmalı. Buna dur demek için imza kampanyasına buradan katılabilirsiniz.

Kaynak: One Green Planet

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol