Ana SayfaKültür & SanatMüzikGelecekte de hatırlanacak 2015'ten 10 yabancı albüm

Gelecekte de hatırlanacak 2015’ten 10 yabancı albüm

-

Geçen yıl güzel anlara vesile olan 10 yerli müzik albümünden sonra şimdi de sıra 10 yabancı albüm listemizde. Yılın son ayları bir Adele çılgınlığı içinde geçse de 2015’te popüler müzik dünyası sadece Adele’den ibaret değildi. Birçok yenilikçi isimi ve sıradışı albümlerini dinlediğimiz 2015’e bu sefer geleceğe yönelik de iz bırakacak albümleriyle selam duralım.

Tame Impala – Currents

Tame Impala’nın yeni albümü, birçok müzik dergisine ve eleştirmenine göre yılın en iyisi olarak yorumlandı. “Currents” albümü sadece 2015’in değil belki son on yılın en iyi albümleri listelerinde de kendine yer bulacaktır. Tame Impala’nın ilk iki albümü psychedelic rock’ın güzel örneklerini vermişti, yeni albümde ise Tame Impala bunun da ötesinde muhteşem bir formülü yakalamış olarak görünüyor. Poptan rock’a, danstan psychedelic’e, müthiş bir tasarımla, harmanla. Tame Impala, sadece bugünün değil yarının da müziğini şimdiden yaptı, adeta Radiohead’ın “Kid A”inkine benzer bir dönemeci müzik dünyasına kazandırdı.

Everything Everything – Get To Heaven

İşte yılın belki de en özgün, en kendine has albümü. Everyhing Everything’in tarzını bir sıfata sığdırmak oldukça zor, buna gerek de yok, bırakalım onlar tarzlar ötesi kalsınlar. Sıradışı vokallerin yanı sıra melodi ile ritmin, bilindik formüllerle değil çok farklı şarkı yapılarıyla sunulduğu, tamamen orijinal bir albümdü “Get To Heaven”. Bu albüm, 2015’te zihin açtı, ufuk genişletti.

Adele – 25

Bazı isimlerin müzik dünyasında mertebeleri çok farklıdır. Madonna gibi, Michaael Jackson gibi isimler ünlü şarkıcılar olmanın ötesinde bir konumdadır, bir “superstar”dır. Günümüzde bu konumda olan tek şarkıcı olarak Adele görünüyor. Son yıllarda hiçbir albüm Adele’nin geri dönüş albümü kadar merakla beklenmedi, yeni albümü kadar gündemi belirlemedi. 2015’in son ayında Adele bu sefer bir şarkısının Ahmet Kaya’nın “Acılara Tutunmak” şarkısına benzerliğiyle gündeme geliyordu. İşte çalıntı iddialarına neden olan o şarkı:

Editors – In Dream

Editors, son yıllarda rock ve indie dünyasının en revaçta olan gruplarından. 2015’te yayınladıkları “In Dream” kendi tarihleri açısından da belki en iyi albümleri olarak hatırlanacak. Editors, 2015’te turneleri kapsamında İstanbul’a da geldi ve yılın en iyi konser performanslarından birini sergilediler.

Grimes – In Angels

Biraz Kate Bush, biraz Siouxsie and the Banshees. Çokça da kendi. Tuhafın güzelliği, sıradışının mainstreamliği. Grimes, yılın sonlarına doğru çıkan “In Angels” albümüyle yılın fark yaratanlardan biri oldu.

Marina and the Diamonds – Froot

Yılın sessiz sedasız ilerleyen başyapıtlarından biri. 2015’te pop müzik dünyasında kadın şarkıcılar kesinlikle daha öne çıktı, pop müziğinin gidişatını kadınlar şekillendirdi. Marina bu kadınlardan biriydi.

Blur – Magic Whip

2000’lı yıllarda müzik dünyası bir ikileme düşmüştü. Blur mu daha iyi, yoksa Oasis mi. Sonra bu tartışma dindi, bu gruplar durgunluk veya dağılma sürecine girdi, solo albümler birbirini izledi. 2015 ise Blur’un geri dönüş yılı idi. Sağlam bir geri dönüşün altına imzalarını attılar.

Noel Gallagher’s Flying Birds – Chasing Yesterday

Oasis’i özleyenler 2015’te bu özlemlerini bu albümle fazlasıyla dindirdi. “Chasing Yesterday” albümünde Gallagher grubuyla eski Oasis günlerinden rüzgârlar estirirken bu rüzgârlara yepyeni ve tatlı esintiler de ekliyordu.

Tobias Jesso Jr. – Goon

2015 listesini dinginliğin iki temsilcisiyle bitirelim. Tobias Jesso Jr.’in piyano müziği, yılın en iyi “gözünü kapatıp kendini akışa bırakarak dinlenecek” albümleri arasında idi.

Sufjan Stevens – Carrie and Lowell

Herhangi bir yorum yapmayalım bu albüme, bu şarkıya, bu dinginliğe. Sadece arkamıza yaslanalım, gözümü kapatalım ve hissedelim.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol