Ana SayfaGüncelAlıntıGemlik'te tacize tepki gösteren kadın işçi işten çıkarıldı

Gemlik’te tacize tepki gösteren kadın işçi işten çıkarıldı

-

Gemlik Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Yazaki firmasından kovulduğu için eylem yapan Dilek Gültekin, işten tacizlere tepki gösterdiği için çıkarıldığını belirtti.

Elinde “Yazaki’de kullan-at, taciz-baskı var. İşimi geri istiyorum” pankartıyla eylem yapan Dilek Gültekin isimli kadın Serbest Bölge girişinde tek kişilik eylemiyle tüm dikkatleri üzerine çekti.

Gültekin yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

“Ben 1 yıl 1 ay boyunca Gemlik Yazaki’de çalıştım. Montaj operatörü olarak başladım, Nisan ayının başında son gözlem operatörü olarak devam ettim.

Beni 23 Haziran günü işten çıkardılar. Sebep olarak performans düşüklüğü dediler. Tabi bu büyük bir yalan. Eğer performansım düşük olsaydı beni zaten ‘kritik proses’ olan son gözlem kısmına vermezlerdi. Çünkü son gözlem, hattan çıkan ürünün son kontrollerini yapar, standartlara uygun olup olmadığını onaylar ve müşteriye gönderilmek için sevkiyata hazırlar. Ben kendi işimin dışında imkân olduğu sürece sete, set serime destek verdim. Arkadaşlarıma yardımcı oldum. Hat kaymasın, sayımızı alalım diye. Bu yüzden arkadaşlarım işten atılmama çok şaşırdı.”

“Tacize tepki verdim”

Gültekin işten atılmasının asıl gerekçesini şu sözlerle anlattı: “Çünkü ben Yazaki’de kadına yönelik tacize karşı tepki verdim. Kadın işçileri taciz eden formenin işten atılması için tacizci formeni koruyan Yazaki yönetimine karşı mücadele verdim. Haklarıma sahip çıktım.  Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı oluşacak hak gaspları karşısında bir şeyler yapmaya çalıştım. Sendikalı olmak gerektiğini savundum.”

Gültekin sözlerine şöyle devam etti: “Evet, Yazaki de çalışma koşullarını, neyin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Nasıl bir keyfilik var biliyoruz. Ama ben bu keyfilik karşısında sessiz kalmayacağım. Beni işten attılar diye başımı önüme eğip gitmeyeceğim. Hakkımı arayacağım. Benim ve birçok işçi arkadaşımın büyük emekleri var. Bu emeği hiçe sayarak sadece beni değil başka arkadaşlarımı da işten attılar. Gerekçeleri farklı olsa da sonuç olarak Yazaki’de sürekli bir işçi kıyımı var. Sürekli İŞKUR üzerinden devlet destekli yeni işçi alıp, emeği geçen arkadaşlarımızı işten atıyorlar. Ben bu kullan-at işçilik karşısında da sessiz kalmayacağım. Bugün sabahtan beri serbest bölge önündeydim. Haksız yere işten atılmamı protesto ettim. Fark ettiyseniz servisleri geç çıkardılar. Başka servislerle önüme barikat kurdular ki sizler beni görmeyin. Aslında bu kadar da korkuyorlar! Öncelikle Yazaki’den olmak üzere tüm işçi arkadaşlarımdan destek bekliyorum.”

Eylem sonrası gözaltı

OHAL gerekçe gösterilerek izinsiz gösteri yaptığı için emniyet ekipleri tarafından gözaltına alınan Dilek Gültekin, yapılan sağlık kontrolünün ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Alıntı: Yeni Dönem

SON YAZILAR

Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde akademik ve idari personele mobbing uygulayan dekan vekili Ayfer Gedikli, üniversite yönetimine çok sayıda delille şikayet edilmesine rağmen...

Görünmezliğin ötesinde: Büyük doğu Japonya afeti ve Kuzeydoğu Japonya’da LGBT’ler

11 Mart 2011'deki Büyük Doğu Japonya Afeti, birçok insanın ölümüne neden oldu. Çok sayıda mülke zarara verdi ve bir o kadar da topluluğu yerinden etti....

“çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisi yeniden kapılarını açıyor

17 Mayıs Derneği'nin İklim Çalışmaları programı kapsamında, 12 Ocak 2023 Perşembe günü saat 19:00’da "çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler" isimli sergisi yeniden kapılarını açıyor! 28-29 Ekim 2022 tarihlerinde, çeşitli...

Kadın Hakemler ve Ayrımcılık Üzerine

Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da birçok ayrımcılığa uğruyor. Bazı mesleklerin kadınlar tarafından yapılamayacağı inancından, eşit ücret alamamaya kadar birçok ayrımcılık, günümüzde...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol