Genç’iz(inde) Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları ekibi, yönetmen Can Candan ve LİSTAG‘dan gelen ailelerin de katılımıyla “Benim Çocuğum” filmini izledi ve ardından bir söyleşi gerçekleştirdi.

Çocukları LGBTİ+ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) bireyler olan Türkiye’li bir grup anne – babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum”, Ocak 2013’te tamamlandı. Yönetmenliğini Can Candan’ın üstlendiği, 82 dakikalık uzun metraj belgeselde muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan LİSTAG’lı yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor.


İzleyiciyi İstanbul’da beş eve götüren belgeselde, LGBTİ+ bireylerin aileleri kendi ebeveynlik deneyimlerini, çocuklarının büyüme ve kendilerine açılma dönemlerini, bu süreçle baş ederken geçtikleri zorlu yolları, kendi aileleriyle bu durumu nasıl paylaştıklarını ve ebeveyn olmanın neler gerektirdiğini yeniden öğrendikleri süreçleri anlatıyorlar.


Aile üyelerinden birinin eşcinsel, biseksüel, trans (travesti-transseksüel), interseks olan, ağırlıklı olarak anne ve babalardan oluşan LİSTAG, LGBTİ+ çocuklarıyla dayanışma içinde olmak için haftalık toplantılar düzenliyor ve aileleri bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Benim Çocuğum” belgeseli yönetmeni Can Candan‘a, LİSTAG‘dan gelen Günseli Dum, Serpil Bilgin, Ünal Aslan’a değerli katılımları ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz.

LİSTAG (LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu)‘na danışma hattını 0546 484 82 85  arayarak veya [email protected]listag.org adresine e-posta göndererek iletişime geçebilirsiniz.

Genç’iz(inde) Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’nin “gençlik çalışmaları” başlığıyla açtığı yeni dönem hibe programını kazanan ekipler arasında yer alıyor. Siz de bu ekibin sıradaki etkinlik ve atölyelerini takip etmeniz halinde ekibe eklenerek sürdürülebilir sosyal sorumluluk projesi üretim aşamalarına dek birlikte yol alabilirsiniz.