Ana SayfaYeşilGeri DönüşümGeri dönüşümü sonsuza dek değiştirme gücü: Lasso, akıllı evsel geri dönüşüm sistemi

Geri dönüşümü sonsuza dek değiştirme gücü: Lasso, akıllı evsel geri dönüşüm sistemi

-

Yeni nesil için geri dönüşüm yeniden tanımlanıyor. Bir zamanlar atık dediğimiz şeyin saf, değerli ve geri dönüştürülebilir plastik, cam veya metal ürünlere sıkıştırabileceğini hayal edin. Lasso, geri dönüştürülecek ürünlerin çöp sahalarına veya okyanuslarımıza ulaşmasını engeller. Size ve gezegene geri dönüş sağlayan geri dönüşüm çözümü…

Çöp ve çöp alanlarından oluşan çevresel kötü manzaramızı bitirmeye son verdiği bir dünya hayal edin. O dünya sandığınızdan daha yakın! Onu tarif etmek için geri dönüşümü kullanmalıyız. Ancak bunu başarabileceğimiz sürece henüz geçemedik. Dünyanın her yerinde insanlar kullanılmış malzemelerini kağıt, cam ve metali geri dönüştürüyorlar. İnanılmaz bir şekilde, bunu çevreyi korumak ve gezegeni sürdürmek için ve büyük bir teşvik olmadan yapıyorlar. Dünyanın her yerinde yerel konseyler, kurumlar ev sahiplerine ve firmalara geri dönüşüm için sistematik malzeme toplama sağlayarak bu sürdürülebilirliği desteklemiştir. Ama burada gerçeklik bitiyor. Toplanan geri dönüştürülebilir malzemenin büyük bir çoğunluğu yeniden işleme tesislerine değil, çöp sahalarına gidiyor. Neden? Toplama süreci o kadar verimsiz olduğundan, atık ayırma o kadar kusurlu ve dağıtım sistemleri o kadar sorunlu ki, hiçbir paydaş geri dönüşüm uygulamasından kar elde etmeyi umut edemez. Gezegenimiz, insanlar tarafından yavaş yavaş kendi atıkları için bir çöplüğe dönüştürülüyor ve bu atıklar uzun süre hayatta kalmaya mahkum ediliyor. Yani, alışkanlıklarımızı değiştiremezsek beklentilerimizi değiştireceğiz. Düşüncemizi, evsel atık üretmekten, evsel kar elde etmeye doğru değiştireceğiz.

Bu nasıl başarılabilir? Şimdi, bir bulaşık makinesinden daha büyük olmayan, ev sahiplerinin geri dönüştürülebilir malzemelerini üretirken içine yükledikleri bir ev aleti hayal edin. Bu makinenin onları sihirli bir şekilde ayrı, temiz ve bir zamanlar atık dediğimiz şeyi saf, değerli ve geri dönüştürülebilir plastik, cam veya metal ürünlere sıkıştırabileceğini hayal edin. Daha sonra makinenin bu sıkıştırılmış ürünleri ayrı olarak bir ürün saklama kabında aldığını ve dolduğunda makineden kolayca çıkarılıp toplanmak üzere ayda bir veya üç kez ön kapınızdan teslim edildiğini hayal edin. Saklama kabının makineden çıkarıldığında, toplama hizmetine otomatik olarak bir mesaj göndererek, toplanmaya hazır olduğunu bildirdiğini hayal edin. Ayrıca, ayrılmış ürünleri yerel bir geri dönüşüm aktarma istasyonuna teslim edilmek üzere araçtaki ayrı haznelere mekanik olarak aktarmak için özel bir araç gelecektir. Yüksek kaliteli, temiz ve ayrılmış malzemeler ayrı ayrı toplanacak ve daha sonra değerli bir hammadde olarak doğrudan üreticilere gönderilecektir. Bu işlemin karbon nötr veya hatta karbon negatif olduğunu, işlenmemiş hammaddelerden yeni ürünler üretmekten çok daha uygun maliyetli olduğunu, ev sahipleri, nakliyeciler ve geri dönüşüm transfer istasyonları için kâr ürettiğini hayal edin. Daha az çöp sahası ve zamandan, enerjiden ve rahatsızlıktan tasarruf ederken ev sahibi için bir yatırım kârı oluşturdu. Dünya her yıl sadece plastikte 80-120 milyar dolar israf ediyor. Bunun bir kısmı senin ve geri alabilirsin!

Lasso’nun genel amacı, değerli kullanılmış kaplarınızı ve malzemelerinizi kapalı döngüde geri dönüştüren yeni bir akıllı evsel geri dönüşüm sistemi sunmaktır. Şişeleri, tenekeleri, plastikleri ve kağıtları bir arada karıştıran mevcut belirli noktalardaki geri dönüşüm noktalarındaki kutunuzun aksine, Lasso endüstriyel kuzenlerinden çok daha yüksek kalitede geri dönüştürülmüş malzemeler üretir. Kullanılmış cam, plastik ve metaller daha sonra aynı veya benzer değerde mallar haline getirilebilir. Bu, kapalı döngü geri dönüşümdür. Şık ve gerçekten kullanışlı bir ev aletidir. Evlerde bulunan Lassolar, dünyanın en iyi geri dönüşüm ülkelerinde bile -Almanya, Avusturya ve Güney Kore’de- mevcut tüm yerel geri dönüşüm sistemlerini yenecektir. Lasso cihazlarına yerleştirdikleri kullanılmış malzemeler için %100 kapalı döngü geri dönüşüm performansı sağlıyor. Gezegenin ihtiyaç duyduğu CO2 emisyon azaltımlarının sağlanmasına yardımcı olacaklar. Evinizde yaşamı boyunca karbon negatif ayak izi üretecek tek cihaz olacak. 

Kapalı döngü geri dönüştürülmüş ne anlama geliyor? 

Kullanılmış bir malzeme, ambalaj veya kabın eşit değerde bir ürüne geri işlendiği anlamına gelir. Basitçe; kapalı döngü, bir cam şişeyi bir cam şişeye veya plastik bir pet şişeyi plastik bir pet şişeye geri dönüştürmek anlamına gelir. 

Beş Adımda Kolay Kurulum

Öncelikle tesisatçınız bulaşık makinenizle Lasso’yu aynı bağlantılarla kuracak sonra Lasso uygulamasını akıllı telefonuza indirin ve konumunuzu onaylayın. Lasso toplama aracı artık geri dönüştürülmüş malzemeleri nereden alacağını biliyor. Şimdi sıra sizde, geri dönüştürmeye başlayabilirsiniz.

Lasso neden mevcut sistemden daha iyi?

Karışık akışlı mevcut belirli noktalardaki geri dönüşüm noktalarında toplanan geri dönüşümün %50’den azı aslında geri dönüştürülüyor. Daha da küçük bir yüzde benzer değere sahip ürünlere dönüştürülür. Farklı malzemeler ne kadar erken ve etkili bir şekilde ayrılabilir ve temiz tutulabilirse, geri dönüştürülebilir malzemelerin yeniden kullanılma şansı o kadar artar. 

Çöpünüzü koyun ve bırakın Lasso işini yapsın. Çok fazla dağınık geri dönüşüm kutusuna elveda Lasso sadece tek bir cihazla bunu mümkün kılıyor. En yaygın 7 Malzeme; 

  • Plastik / Pet ve HDPE 
  • Cam / Şeffaf, yeşil ve kahverangi 
  • Metaller /  alüminyum ve çelik malzemelerini kabul eder.

Lasso, geri dönüştürülecek öğeleri dahili sensörler, kameralar ve yapay zeka teknolojileri ile kabul eder. Bir öğe eğer geri dönüştürülmezse, Lasso onu size iade eder. Geri dönüşüm karmaşasını sıfıra indiriyor. Kullanım kolaylığı ile müşteri deneyimini üst seviyelere çıkartıyor. 

Gıda, yağ, kir ve yapışkan ambalaj etiketleri gibi kirleticileri sizin için çıkartır. Her parçayı temizleyerek manuel yıkamaya göre sudan tasarruf sağlar. Verimliliği arttırır. Bulaşık makinenizden daha az elektrik kullanarak geri dönüştürülecek öğeleri saf ve işlenmeye hazır hale getirir. Geri dönüştürülecek ürünü değerli ürün haline getirir. Geri dönüştürme ve yeniden üretim için gereken saflığı sağlar. Lasso’nun en gürültücü süreci, modern bir çamaşır makinesinin sıkma döngüsünden daha sessizdir: Maksimum gürültü seviyesi 64-74 dB. Lasso’nun deposu kapalı, dayanıklı, steril ve kokusuzdur. Ürünleriniz, Lasso’nun toplama zamanı gelene kadar güvende kalır. Lasso, işledikten sonra ürünlerinizi akıllı telefonuza aktarır. Gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Depolama kapasitesi yaklaştığında, Lasso sizi akıllı telefonunuzdaki uygulaması aracılığıyla otomatik olarak bilgilendirir. Toplama zamanı geldiğinde, Lasso’nun saklama kabını çıkartmanız ve teslim etmeniz yeterlidir.   

Lasso’nun fiziksel özelliğinde birçok renk mevcuttur Beyaz, Krem, Metalik Gümüş, Mat Gri, Mat Siyah, Kanarya. Ayrıca boyutların büyük olmaması Lasso’nun kullanılabilirliğini arttırıyor.

İnternet Sitesi: https://www.lassoloop.com/

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Dönüştüremediklerimizden misiniz?

Çevrenin korunması adına yapılan sayısız kampanya ve yenilik ile karşı karşıyayız. Aslında mesele çevrenin koruma ile yan yana anılmasında. Korumayı gerçekleştirmek için eylemi yapan aktörün...

Sürdürülebilir bir inşaat ürünü: Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilen sağlam tuğlalar

Afrika merkezli Gjenge Makers, geri dönüştürülmüş plastik atıklardan sağlam tuğlalar üretiyor. Çevre üzerindeki etkilerini görmezden gelen şirketler sadece müşterilerini ve yatırımcılarını uzaklaştırmaz, varoluşsal zorluklarla karşı karşıya...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Başak Çevik
Başak Çevik
• Author • Architectural Designer • Art Director

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol