Gezi LGBTİ; Ankara’dan yola çıkıp, ülkenin dört bir yanını gezerek gittiği yerlere etkinlikler ve atölyeler taşıyan, LGBTİ bireyleri bir araya getirmeyi hedefleyen ve dayanışma ruhunu hissettiren bir oluşum olarak tanımlıyor kendini. Belirli bir merkezi olmayıp istenen her köy, kasaba, mahalle, semt ve şehirde var edilebilecek bu yapılanma, yalnız hisseden, “Benim de bir fikrim var” diyen, gündemin karanlığından yorulan, rahatlamak ve bir arada olmak isteyenlerle her yerde var olmayı ve kendini sürdürmeyi hedefliyor.
 
Yol haritası olarak önce farklı şehirlerden insanlara ulaşmak adına çok yakında bir duyuru yaparak Ankara’daki ilk etkinliklerini yaptılar. Ardından kendi gezi haritalarını belirleyip çağrıldıkları şehirlere göre de kendine kolektif bir şekilde yapılaşan şehirlerarası ağları ile gitgide büyüyerek ve şehirlerde oluşturduğu topluluklar ile ülke çapında etkinlik ile dayanışmayı sürdürmeyi hedefliyorlar. Oluşum adının neden Gezi olduğunu ise şöyle açıklıyor: “Oluşumun adı, gezecek ve gezdiği şehirlere bir aradalığı, umudu götürecek olmasının yanı sıra, bu bir aradalığı Gezi direnişinden aldığına inanması, sisteme politikadan ve siyasetten uzak bir şekilde ama Gezi kadar karşı bir yerden yaklaşmayı hedeflediği için Gezi oldu.” Diğer oluşumlardan farklarını ise politikadan uzak duruşları ve her şehirde kolektif biçimde yaşama isteklerine borçlular!

Peki ya Gezi LGBTİ’ye neden ihtiyaç duyuldu?

Gezi LGBTİ politikadan ayrı bir yerde, insanların sadece birbirlerine sarılmalarını, birbirlerinin varlıklarını ve güçlerini hissetmelerini benimsemiş, nefes alacak ve rahatlayacak alanlar yaratmak için yola çıkıyor. Siyasetten, karanlıktan ve savaştan karşı bir yerde alternatif alanlar yaratarak birlik halinde yaşamayı, ülke geneline yayılmayı ve dağılmayı ihtiyaç olarak gören birkaç kişinin adım attığı yerden doğmuş bir hareketlenme olarak insanların bu zor günlerde savaş atmosferinden uzaklaşarak nefes almalarını istemeleriyle doğdu. Sahiden de şu durumda umut vadeden bir yaklaşım değil mi ama?
 
Bu tatlı mı tatlı grubun ister Facebook hesabından, isterse mail hesaplarından ulaşmak isteyen herkese kapısı daima açık, dahil olmak için gereken tek kriterse umut!
 
Kaynak: IMP News