Okuma süresi: 2 dakika

Bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali için geri sayım başladı. 10 Mart- 10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festival İstanbul’un yanı sıra birçok farklı şehirde izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. Festival içeriğinde 48 filme yer verilecek ve filmlerin yanı sıra çeşitli sayıda panel, atölye, forum ve söyleşi düzenlenecek.

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kadınları ön plana çıkartan özel yapısı ile izleyicilerin heyecan içinde beklediği bir etkinlik. 16 yıldır birçok film gösterimine imza atan film festivali bu yıl 10 Mart tarihinde izleyici ile buluşacak. 10 Mart’ta İstanbul’da başlayacak olan festival daha sonraki günlerde İzmir, Antalya, Bodrum, Trabzon, Adana, Diyarbakır ve Mersin olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde gösterimine devam edecek.

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali geçtiğimiz günlerde Fransız Kültür Evi’nde yapılan basın toplantısı ile tanıtıldı. Festival Direktörü Melek Özman ile Program Koordinatörü Alin Taşçıyan’ın ev sahipliğini yaptığı basın toplantısında, ‘’Kadınlar Neden Film Çek(e)miyor? ‘’ sorusuna dikkat çekildi. Özman ve Taşçıyan, geçtiğimiz yıl Türkiye’de vizyona giren 151 yerli filmin yalnızca 12 tanesinin kadın yönetmenler tarafından çekilmesinin bu soruyu etkileyen asıl etmen olduğunu belirtti.

Kadınlar Ön Planda

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali  kadınları ön plana taşıması ile dikkat çekiyor. Bu yılki festivalde birçok başarılı kadın yönetmenin filmlerine yer verilirken, cinsel taciz konusu da ortak bir sorun olarak Türkiye ve Hollywood sinemasında emek veren kadınlar tarafından ele alınacak. Program Koordinatörü Ali Taşçıyan, festivalde gösterilecek filmlerin belirli bir kategoriye ait olmadığını; seçilen filmlerin deneysel ,dramatik ve trajik birçok ögeyi içinde barındırdığını dile getirdi.

Festival Programı

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde birçok farklı bölüm yer alıyor. Festivalde yer alan bölümler şu şekilde: 

  • Kadınların Sineması
  • Komşu Komşunun Filmine Muhtaç
  • Kadınlar Vardır
  • Bedenimiz Bizimdir ‘’ Cinsel Taciz’’
  • Cins-iyet-ler
  • Toplu Gösterim: Fiona Tan ve Çocuklara Özel Seans ‘’ Çocuklar Sinemaya’’

Festivalde düzenlenecek özel etkinlikler ise şöyle:

  • Panel : Kendine Ait Bir Cüzdan; Yeni Kuşak Kadın Yapımcılar
  • Atölye: Kısa Film Atölyesi
  • Panel: Film Endüstrisinde Cinsel Taciz
  • Özel Etkinlik: Feminist Bellek; Kate Millett- Şirin Tekeli