Okuma süresi: 3 dakika

Eminim daha önce gittiğiniz hiçbir yere benzemiyor. Roka’yı diğerlerinden ayıran doğaya herhangi bir zarar vermeden hatta son derece uyumlu oldukları duymak, görmek istediğimiz her şeyi barındıran bu ortamda bize de yer vermesi. Bir de gidince dönmek istemeyeceğiniz kendine has büyüsü. Roka Ekolojik Pansiyon’un kendini bu kadar sevdirmesinde çokça emeği olan, ince ince düşünüp, detayları unutmayan ve bizimle sıcacık sohbetini paylaşan Selda Hanım’dan Roka’nın hikâyesini dinledik.

Kısaca bahsetmek gerekirse; Roka Ekolojik Pansiyon Çanakkale’nin pek bilinmeyen Arıklı Köyü’nde sanatla ilgilenen, doğayı seven bir çiftin doğada olmak isteyenlere kapısını açtığı alternatif bir konaklama alanı. Akla gelen tatil biçimlerinden ve seçeneklerinden daha farklı; burada temel olan üretim. Evleri, elektriği, suyu, sebzeleri alışılagelmiş tüketim geleneğinden uzak sağlanıyor ve dahası…

Sorulu cevaplı çok keyifli sohbetimizden merak edenlerine:

Arıklı Köyü’nü neden seçtiniz?

Köyleri az çok biliyorduk fakat burayı bilmiyorduk. Tanıdıklarımız vasıtasıyla eşim Derya bu köyü keşfetti. Köyü çok sevdik ve pansiyonun bulunduğu arsayı aldık.

Pansiyon fikrini nasıl geliştirdiniz?

Arsayı aldıktan sonra kendimiz için taş ev yaptık öncelikle. Fakat burası sanırım konumu ve bahçesi sebebiyle de eşimin aklına pansiyona çevirme fikri geldi. Tabii benim de çok hoşuma gitti ve destekledim. Daha sonra altı tane ağaç ev yapalım diye düşündük. Zamanla ilave ettiğimiz şeyler de oldu bakalım bundan sonrası nasıl gelişecek…

Pansiyondan önce ekolojiyle ilgileniyor muydunuz?

Daha önce böyle bir uğraşımız yoktu, zaten İstanbul’da oturuyoruz. Orda çok da mümkün olmazdı. Burayı almamızla birlikte gelişti fikir de. Güneş enerjisiyle elektriği ve sıcak suyu kullanıyoruz, suyumuz da doğal yollardan dereden geliyor.

Roka’yı ekolojik pansiyon yapan özelliği nedir?

Ekolojik olmasının sebebi çevreye zarar vermeyecek, doğası bozulmayacak bir şekilde olmasını istedik ve o şekilde yaptık. Bir de kendi enerjisini kendisinin üretmesi, elektriğiyle, suyuyla, bahçesiyle daha sürdürülebilir enerji kaynaklarının olması fikrimizi kuvvetlendirdi. Biz de bu şekilde geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz; bahçeyi ekiyoruz, doğaya saygılı olmaya önem veriyoruz.

 

Burayı dönüştürürken esinlendiğiniz bir yer veya birileri oldu mu?

Eşim aslında çok araştırdı, benden daha çok araştırdı ve hala araştırıyor. Ama örnek aldığımız bir yapılanma veya birileri olmadı. Zaten pansiyonun konumu bu fikre çok uygundu. Gelecekte ne olur bilemiyorum ama daha fazla bir şeyler katabiliriz diye düşünüyorum.

Siz ekolojik pansiyon fikrini gerçekleştirdikten sonra sizden destek isteyenler ya da nasıl bir yol izlediğinizi soranlar oldu mu?

Herkesten güzel tepkiler aldık; “Bizim de böyle bir fikrimiz vardı, Hayalimiz de böyle bir yer yapmak vardı.” gibi. Ama gerçekleştirmek için destek isteyen henüz olmadı.

Pansiyon içinde tarımsal üretim yapıyor musunuz?

Pansiyon içinde tarım yapmak için çok fazla bir alanımız yok ama günlük kullanabileceğimiz sebzemizi elde edebiliyoruz. Birkaç tane meyve ağacımız da var. Mevsim sebzelerimizi yetiştiriyoruz, misafirlerimize yetecek kadar üretimimiz var.

Sizce insanlar Roka’ya neden gelmeliler?

Her şeyden önce doğası çok güzel; kafa dinlemek için. Şehrin gürültüsünden kaçmak, doğayla başbaşa kalmak isteyenler tercih ediyor çoğunlukla zaten. Gelenler hep memnun kaldılar ve çok güzel geri dönüşler aldık.

Nasıl ulaşılır?

Roka Ekolojik Pansiyon’a gitmek isteyenler, pansiyonu aradığınızda size detaylı tarif edeceklerdir. Şayet köye ulaşmaya imkanınız yok ise yine iletişime geçtiğinizde sizi alacak ve ulaştıracaklardır.

“Ne yiyeceğiz?” diye düşünenler?

Vildan Hanım ve Halis Bey çok lezzetli kahvaltılar ve yemekler hazırlıyorlar. Vegan ve vejeteryan misafirlerini de beklediklerini, geçmişte de ağırladıklarını söylediler.

Ne zaman gidilir?

Ne zaman gidilir, havalar soğuyacak diye düşünmeyin! Çünkü Roka Ekolojik Pansiyon bu sene kış mevsiminde de misafirlerini bekleyecek. Dışarıda hava buz gibiyken belki de kar yağıyorken içerde sobanızın başında, hepsi farklı sebze isimlerinden oluşan ağaç evinizde ısınabilirsiniz. Dilerseniz kışa daha çok var deyip bu güzel güneşli günlerde de Roka’ya gitmek isteyebilirsiniz. Fakat dönmek istemeyeceksiniz!

Daha fazla bilgli için tıklayınız.