Okuma süresi: 2 dakika

Dünya’nın beklediği Dangal filmi ilk kez Türkiye’de Trabzon’da gösterilecek. Hindistan ve Çin’de en çok izlenen yabancı film olarak sinema tarihine geçen Dangal, Türkiye’de 18 Nisan vizyon öncesi Trabzon Uluslararası Film Festivali (TUFFEST) kapsamında Zagnos vadisinde yazlık sinema olarak halka açık ücretsiz olarak gösterime sunulacak.

Danışma Kurulu Başkanı Asım AYKAN ve Festival Yürütme ve Denetleme Kurulu Başkanı Dursun ÇAĞLAYAN “Trabzon için her fedakârlığa hazırız. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte Trabzon’da ilk kez yapılacak olan film festivalinin açılış filmi de ilk olmalıydı diye düşündük. Dünyada gişe rakorları kıran ve ülkemizde de 18 Ağustos’ta vizyona girecek olan Dangal filminin ilk Türkiye prömiyerini Trabzon’da yapıyor olmaktan mutluyuz. Film Trabzon halkını kucaklayacaktır.” açıklamalarında bulundular.

Dangal filmi…

2010 Olimpiyat Oyunları… Hindistan, tarihi boyunca güreş dalında hiç altın madalya kazanmamıştı. O yıl yarışa 22 yaşındaki GeetaPhogat katıldı. Olimpiyatlara Hindistan’ı temsilen katılan ilk kadın güreşçi olan Geeta, aslında hiç “profesyonel” güreş eğitimi almamıştı. Onu, genç yaştan itibaren kendisi de güreşçi olan babası yetiştirmişti. Ama Geeta, tüm engelleri aşarak Hindistan’a güreş dalında altın madalya getiren ilk sporcusu olmayı başararak tarihe geçti. 2014 yılında yapılan bir sonraki Olimpiyat oyunlarında ise Geeta’nın kız kardeşi BabitaKumari, ülkeye bir altın madalya daha kazandırdı! Azim, kararlılık, tutku ve mücadele dolu bu ilham veren başarı öyküsü, AamirKhan’ın yapımcılığı ve oyunculuğuyla tüm dünyanın konuştuğu bir filme konu oldu. Gösterildiği her ülkede büyük övgüler alan DANGAL, şimdi de Trabzon’da izleyicilerle buluşuyor!

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • “Dangal”, Hindistan’da güreş müsabakalarına verilen isim.
  • Çekimlerden önce 28 kilo alan Aamir Khan, karakterin gençliğini canlandırmak için daha sonra 20 haftada 25 kilo verdi.
  • Geeta ve Babita rolleri için Aamir Khan ve yönetmen Nitesh Tiwari, 3000 oyuncuyu sınava soktu.
  • Geetava Babita’yı canlandıran kız oyuncular 6-7 ay boyunca özel güreş eğitimleri aldı.
  • Aamir Khan’ın gerçek hayatta aldığı ve verdiği kilolara benzer olarak kız oyuncular da film için saçlarını kısacık kestirdi.
  • Dangal, sadece Hindistan’da gişe rekortmeni olmakla kalmadı, Çin’de en çok izlenen yabancı film de olmayı başardı.

Tüm dünyada sinemaseverlerin merakla beklediği ve heyecanla izleyeceği Dangal, 16 Ağustos’ta Trabzon Zağnos vadisinde gösterilecek.