Şehir Hastanesi için yol yapımı gerekçesiyle gece yarısı kolluk kuvvetleri eşliğinde ODTÜ arazisine giren Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin 4.5 km uzunluğunda yer yer 135 metreyi bulan genişlikte bir orman alanını yok etmesine yönelik tepkiler sürüyor. Yeşil Ankara Platformu, ODTÜ Mezunları Derneği, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği ile Tarım Orkam-Sen ODTÜ’den yol geçirerek Orman Kanunu’nu ihlal eden Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Basın açıklamasını yapan TMMOB İKK Sözcüsü Özgür Topçu, “Ormanın talan edilmesi ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan bir protokole dayandırılmaktadır. Atılan imzaların mürekkebi kurumadan başlatıldığı anlaşılan bu saldırı, hukuki sürecin işletilmediğine dair en büyük kanıttır” dedi.

“Rant uğruna talanı kabul etmiyoruz”

“Şehir Hastanesi’ne gittiği iddia edilmesine rağmen İncek bölgesindeki lüks yapılara çıkan ve çalışmaları devam eden yollar, ODTÜ Ormanı’nın bir parçasıdır” diyen Topçu, ​şunları söyledi:
gokcek-in-odtu-deki-talani-yargiya-tasindi-360419-1.
​“Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kendi arazisinde yer alan tek bir ağacın yerini değiştirebilmek için bile günlerce sürecek hukuki sürece tabiyken, bir gecede 4 bin civarındaki ağacın ormanlık alandan sökülmesi hukuksuzdur! Yapılan bu çalışmalar esnasında Orman Kanunu açıkça ihlal edilmiştir. Bu konuda sorumlu olan ve konunun tarafı olan kurumlar bu noktada açıkça suç işlemiş ya da görevin sorumluluklarını ihmal etmiştir. Bizler, kent yaşamının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için hayati öneme sahip olan ormanlık arazilerin rant uğruna talan edilmesini kabul etmiyoruz​. Kentimizin yaşanamayacak bir hale gelmemesi ve bu rant projeleri uğruna yapılan talanların bir an önce son bulması için, bu sürecin çeşitli aşamalarında suçu ya da ihmali olan kurumlar ile ilgili hukuki olarak gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.”

Alıntı: BirGün