Okuma süresi: 3 dakika

Tinky Winky, Dipsy, Laa Laa ve Po karakterlerinin içinde yer aldığı The Teletubbies (Teletabiler) çocuk programı, yaklaşık bir milyon sterlinlik satışıyla fenomen oldu. 2001’de ilk yeni bölümü son rötuşları tamamlanıp yayınlandığında fanatikleri grup kucaklaşması için buluştu.

Teletabiler tahmin ettiğinizden daha abartılılar. Peltemsi göbeklerinin çok az rahatlık sunar görünmesine karşın, bir, iki hatta üç teletabi ile sarılmak idare edilebilir bir düzeyde. Fakat dev Tinky Winky gelip arkanızdan yavaşça yaklaşarak kaçış yolunuzu kapatırken boğuluyormuş hissine kapılıyorsunuz. Sanki kafanız yukarıya doğru uzatılıyor ve nefes alamıyorsunuz. Teletabilerin bu kadar güçlü olduğunu kim bilebilirdi? Korkarım, herkes.

O zamanlarda teletabiler durduralamayacak kadar yaygındılar. 90’lardan önceki zamanlarda açıkça okul öncesi yaştaki çocuklar için tasarlanmıştı ve keskin konuşmaları için bir teori modeli geliştirilmişti. Onlar çabucak kendilerini benimseyecek sıkılmış üniversite öğrencileri ve toparlanan parti insanları bulmuşlardı. Dünyada düzinelerce dilde gösterildiler. Bir numaraya ulaştıklarında ise bir milyon sterlinlik satış yaptılar. Simpsonlar, onlara özel bölüm yayınladı. Televizyon misyonerleri çocukların ahlaki yapısının zarar görebileceği konusunda ikaz edildiler. Onlar New York’un anahtarları olarak kabul gördüler.

O dönemlerde teletabiler kaçınılamazdı. Halen öyleler. Her ne kadar 2001’den beri yeni bölümleri yayınlanmamış da olsa karakterler halk ağzında dolaşmaya devam ediyor. BBC hâlâ orijinal serileri yayınlıyor. 65 milyona yakın insan her hafta YouTube’dan bazı eski bölümleri izliyor. Twitter’da hâlâ bazı eski şakalardan bahsediyorlar. 

The Teletubbies 4 (2)
Fotoğraf: Jeremy Porter / DHX Media

 

Fakat şimdi geri döndüler. Teletabilerin yepyeni 60 bölümü CBeebies kanalında yayınlanmaya başlayacak. Açıkçası Teletaibler gibi “çok sevilen” bir programın tekrardan yayınlanacak olması insanın korku dışında bir tepki gösterememesine sebebiyet veriyor. Peki ya, yeni seri, insanların onlarla ilgili sevdikleri her şeyi yok ederse?

Söylentilere göre yeni seri teletabilerin göbeklerinde televizyon yerine iPad’ler olacak ancak bu buzdağının sadece görünen kısmı olabilir. Ya hepsi lastik ayakkabı giyiniyorsa? Rap ya da dubstep dinliyorlarsa? Ya Dipsy ketçap kutusunu açmaya çalışırken etrafa sıçratırsa? Bu bir kıyamet olur.

The Teletubbies 4 (1)
Fotoğraf: Premier PR

The Guardian‘dan Stuart Heritage yazdığı haberde teletabilerin stüdyolarını ziyaret ettiği sırada katıksız bir disiplin gördüğünden bahsediyor. Projenin fikirbabalarından biri Billy Macqueen‘in özgünlüğü koruma isteği nedeniyle büyük bir stresin altında olduğundan da bahsediliyor. Billy Macqueen yaptığı açıklamada; “Bizi en çok 18 yıl önce çekilen ilk serinin yüksek kalite olmaması korkuttu. Eski seri bugün izlendiğinde bile insana sepya tonlarda gözüküyor. Bu sebepten ötürü de birkaç sene içinde yayından kaldırılacak” diyor. Tabii bu çekim tekniklerinde gelişmeler olmadığı anlamına gelmiyor. İlk seride dış mekan çekimleri yapıldığı esnada birçok kişi canlarından bezmişti, bugün ise aynı çekimler bir mavi ekran ve birkaç maket seti yardımıyla halledilebiliyor.

Kostümler ise orijinal teletabilerin tasarımcısı olan Niki Lyons‘un kullandığı tekniklerle yapıldı ancak şu an daha hafif ve daha oyuncu dostu. Ancak orijinal seriyi sevenlerin dikkatine: Yönetmen Macqueen, teletabilerin göbeklerinin üstünde iPad bulunmasının arkasında çekimleri daha pratik hale getirme amacı olduğunu belirtti.

Kids Tv yapımcıları, 40’lı ve 50’li yıllardaki yapımcıların kendi çocukluklarından ilham aldıkları için dokunmatik ekranları ve tabletleri dışarıda bıraktıklarını söylüyor. Ancak Cbeebies büyük bir hareket yaparak karakterlere günümüz çocuklarının kullandığı aletleri ekliyor. Yani evet, teletabilerin ekranları dokunmatik. Ayrca Heritage, haberinde teletabilerin stüdyolarına girdiğinde teletabilerin zirvesi olan ki şu anda daha büyük hale gelen iç mekana ayak uydurmaya çalıştığını açıkladı. Sonra Teletabilerin yürüdüğünü ve ilüzyonun tamamlandığını da belirtirken ziyaretlerinde, gösterinin korunan gerçekliğinin korkunç bir şekilde yüzüne vurduğunu söyledi. Yeni oyuncuların ismi şu an için “çok gizli” statüsünde. Ancak Tinky Winky kostümünün içinden Daniel Day-Lewis çıkarsa insanlar pek şaşıracak gibi durmuyorlar.

The Teletubbies 2Serinin yazarı Catherine Williams’a teletabilerin başarısının arkasındaki sır sorulduğunda şu cevabı alırsınız: “Beklenen ile sürpriz arasındaki dengeyi sağlamak önemli. Öyle ki Tinky Winky, Dipsy ve Laa Laa’nın yaptığı bir şeyin Po’nun da yapacağı beklenir ancak bölümün sonunda tamamen beklenmeyen bir son gerçekleşir.” Macqueen ise başarıyla ilgili başka bir düşünceye sahip: “Çocuklar yürekten gelen sevgi hikayelerini seviyor ve bu program onların hikayeleri ile ilgili.”

Dünya tanınamayacak şekilde değişti ve 1997’nin çocukları 2015’in çocuklarıyla aynı şeyleri istemiyorlar. Teletabiler, eski sihirli kalıntıları yeniden ele geçirdiler. Fakat dalga mı geçiyorum? İnsanlar hâlâ teletabileri izliyorlar. Macqueen’in dediği gibi, “Bu hâlâ sevgi ve onların sallanan göbekleri ile ilgili bir program. Bunların modası asla geçmez.”

Kaynak: The Guardian