Ana SayfaUzayGönüllerin gezegeni Plüton’un son fotoğrafları yayınlandı

Gönüllerin gezegeni Plüton’un son fotoğrafları yayınlandı

-

Temmuz ayında Plüton’a ulaşan New Horizons uzay aracından yeni fotoğraflar yayınlandı. Siyah beyaz fotoğraflarda kaos bölgesi, Cthulhu Regio (karanlık bölgeler) ve Sputnik Planum (buzla kaplı alanlar) rahatlıkla gözlemlenebiliyor.

New Horizons araştırmacılarından Alan Stern: “Plüton, yeryüzü şekillerinin çeşitliliğini ve şimdiye kadar Güneş Sistemi’nde tanık olmadığımız süreçleri gözler önüne seriyor. Bu uçuştan önce Plüton’u bu şekilde resmeden bir sanatçı olsaydı muhtemelen abartılı bulurdum, ama gördüğümüz şey tam olarak öyle.”

New Horizons yüksek çözünürlükteki fotoğrafları göndermeye devam etse de uzay aracının karşıdan yükleme hızı düşük olduğundan tüm fotoğraflara 1 yılda ulaşılacağı tahmin ediliyor. NASA’ya göre fotoğraflar piksel başına 400 metrelik bir çözünürlükte ve nitrojen buz akışı, vadiler, kum tepecikleri ve Jüpiter’in uydusu Europa’yı andıran düzensiz dağ oluşumları incelenebiliyor.

New Horizons Jeoloji, Jeofizik ve Görüntüleme (CGI) ekibinde yer alan Jef Moore: “Plüton’un yüzeyi Mars’ınki kadar karmaşık. Düzensiz dağlar, Sputnik Planum bölgesinde bulunan donmuş nitrojenle karışan buz nedeniyle oluşmuş olabilir.”

Plüton’un ekvatoral bölgesi, 1800 km yukarıdan böyle görünüyor:

Fotoğraf 1Sputnik Planum buzullarının merkeze doğru akışı, 80 bin km yukarıdan.

Fotoğraf 2470 kilometrelik alandaki engebeli yüzey, kaos bölgesi olarak adlandırılıyor.

Fotoğraf 3Plüton’un en büyük uydusu Charon, New Horizons’un tarihi yolculuğu tamamlamasına 10 saat kala görüntülendi. Yalnızca 1,200 km çapında, kuzeyinde yer alan karanlık kutup bölgesi gibi, farklı coğrafi özellikler barındırıyor.

Fotoğraf 4

Yayınlanan fotoğrafları NASA’nın internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Science Alert

SON YAZILAR

Gözlerine Gezegenleri Düşüren, Gözlerine Yıldız Tozu Bulaştıran Bilim Kadını: Maria Mitchell

Babam Hasan Atay Anısına 01.08.1818 günü Nantucket Massachusetts'te gözlerini açtığında, Maria Mitchell için herkesten farklı göreceği, evrene gözlerini dikeceği ve gözlerindeki yıldız tozundan bir iz bırakacağı...

Kara delikler haydut dünyalarda yaşamı oluşturabilir

Kara delikler kozmik yaşamın yıkıcı motorlarıdır; ancak aynı zamanda yaşamı da oluşturmuş olabilirler. Süper kütleli kara delikler ile ilgili yapılan yeni araştırma, beslenme sırasında yaydıkları radyasyonun...

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin sınırında bir nesne keşfetti

Bilim insanları, güneş sistemimizin sınırlarında gezinen büyük bir nesne keşfetti. Bilim insanlarının keşfettiği bu nesne, Güneş Sistemi'nin erken dönemlerine ait olabilir ve gezegenlerin bugünkü formuna nasıl...

NASA’dan Black Friday için 10 kara delik fotoğrafı

NASA, tüm dünyanın aksine ‘Black Friday’i farklı bir yöntemle kutladı. Birçok kişi indirimli alışveriş peşindeyken, NASA elindeki harika kara delik fotoğraflarını “Black Hole Friday” adını...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol