Okuma süresi: < 1 dakika

Şiddetin giderek arttığı dünyamızda, dayanışmaya ve birliğe her geçen dün daha da ihtiyaç duyuyoruz. Kadına, çocuğa, hayvana ve her türlü canlıya şiddet ne yazık ki her gün bir çok habere konu oluyor. Şiddetin çeşitlerinden yalnızca biri olan asit saldırısı ise vücutta onarılması zor, hatta imkânsız hasarlar bırakıyor.

#Makelovenotscars, asit saldırısı mağdurlarına psikolojik ve ekonomik destek sağlamak ve asit saldırısı gerçeğine dikkat çekmek amacıyla başlatılmış bir hareket. “Skills Not Scars” sloganıyla hareket eden organizasyon, saldırı sonucu oluşan kalıcı yaraların, bireylerin yeteneklerini ve başarılarını etkilemediğini, mağdurların asit saldırısına uğramadan önce olduğu gibi çalışarak, para kazanarak, sosyalleşerek hayatlarına devam etmeleri gerektiğini savunuyor. Şimdilik web sitesinde biri erkek sekizi kadın olmak üzere toplamda 9 Hindistanlı asit saldırısı mağduruna yer veriliyor. Kişilerin ilgi alanlarının, yeteneklerinin ve eğitim geçmişlerinin yer aldığı sayfaya göz atarak onlara iş imkanı sunmak veya organizasyona bağış yapmak mümkün.

Saldırı mağdurlarının içinde bulunan 19 yaşındaki Reshma, Youtube kanalıyla tüm dünyaya sesleniyor. O, hem güzellik olgusunu tekeline almış sosyal medyanın tekdüzeliğine karşı çıkıyor hem de asit satışlarının yasaklanması için çağrıda bulunuyor.

Kardeşinin kocası ve arkadaşları tarafından asit saldırısına uğrayan Reshma, saldırının güzelliğini etkilemesine izin vermemiş ve 2016 yılında New York Moda Haftası’nda yürümüş.

Youtube üzerinden Reshma’nın güzellik ipuçlarına ulaşmak için “makelovenotscarsorg” kanalına göz atabilirsiniz.

Kaynakhttp://makelovenotscars.org/