Ne hoş bir güzelliği vardır, hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin!
-Virginia Woolf 

Bittabi biliyorlar kalemin kılıçtan keskin olduğunu ve de güzel gülüşlü çocukların evreni gökkuşağına boyayacağını. O yüzden zehir ediyorlar hayatı kalemi güçlü dostlara, o yüzden vuruyorlar gülüşü güzel düş yolcularını. Keza kim unutur Suruç’ta, Ankara’da, tam da maviye yakın olduğumuz zamanlarda, günlerin kan kırmızıya boyandığını…

Umut yüklü yüzlerce arkadaş, Temmuz’da yıkmak için değil, inşa etmek için yola düştü. Oyuncaklarını, sözlerini, hayallerini alıp 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’a vardılar. Amaçları savaş nedeniyle yıkıntıya dönen Kobani’nin yaralarını sarmak, yeniden inşa çalışmalarına katılmak, destek vermekti. Hayallerle, doludizgin bir ruhla düştükleri bu yolda bir katliama maruz kaldılar. IŞİD’in 20 Temmuz’da düzenlediği bombalı intihar saldırısında Amara Kültür Merkezi‘nin bahçesinde 33 düş yolcusu yaşamını yitirirken yüzlercesi yaralandı. Bu katliamın ardından coğrafya sürekli ölümü soludu. Fakat hiçbir acıda adalet sağlanmadı, hesap sorulamadı.

Adalet arayışı için yükseltilen her ses susturuldu. Adaletin sağlanmadığı yaralar, açık kaldı. Bu nedenle Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet!” diyerek bir imza kampanyası başlattı. Hem arkadaşları için hem de tüm karanlıklar aydınlansın diye. Talepler ise şöyle:

  • Suruç Katliamı dosyasındaki gizlilik kararı kaldırılsın.
  • Katliamda sorumluluğu olan kamu görevlileri hakkındaki yargılanamaz kararı kaldırılsın. 20 Temmuz günü Suruç’ta görev yapan emniyet güçleri başta olmak üzere, il ve ilçe emniyet müdürlükleri ve valilik hakkında soruşturma başlatılsın.
  • Suruç Katliamına dair tüm bilgi ve belgeler kamuoyu ile paylaşılsın.
  • Suruç Katliamının, başta Ankara 10 Ekim katliamı olmak üzere bugüne kadar süren tüm katliamlarla arasındaki bağ araştırılsın. Katliamları gerçekleştiren kişiler arasındaki örgütsel bağlantı açıklansın.

Gerçeğin ortaya çıkması, karanlıkların aydınlatılıp adaletin yerini bulması için bu taleplerin dikkate alınması gerekiyor.

Siz de eğer adaletin sağlanmasından yanaysanız ve hesap sorulsun istiyorsanız change.org’da başlatılan imza kampanyasına bir imza vererek destek olabilirsiniz. Unutmamalıyız ki “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet”tir.