Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde bulunan Marina Pansiyon & Cafe, yakın zamanda bir insanlık ayıbının sahnesi oldu. Pansiyon binasının dış tarafında bulunan merdivenlerde barınan bir anne kedi ve dört yavrusunun pansiyon merdivenlerinde barınmasında müşterilerin geleceğini öne sürerek izin verilmedi ve ardından pansiyon binası içinde yavru kedilerden birinin vücudunun yarısı bulundu.

Olayların gelişimine tanık olan ve Facebook’ta Hayvan Sahiplendirme Platformu sayfasına kendi ağzından yazan Aybüke Akyüz anne kedi ve yavrularının pansiyonun dış tarafındaki merdivenlerde barındığını, anne ve yavru kedilerle ilgilenip onlara baktığını belirtti. Ancak küçük canların müşterilerinin geleceğini öne süren Marina Pansiyon & Cafe sahibi Sezer Mansuroğlu ve kız arkadaşı İrem Tunçtan’ın kedilerin barınmasına izin vermediğini ve kedileri pansiyondan dışarı attığını ekledi.

Annelerinden ayrılarak önce bir tarlaya bırakılan, geri gelmeleri üzerine tekrar aynı tarlaya bırakılmaya devam edilen kedilerin burada güneşin altında ve sokak köpeklerinin saldırılarına maruz kaldıklarını yazan olayın tanığı Aybüke Akyüz, daha sonra kedilerin yaşamaya elverişsiz bir duvar dibinde barınmaya başladıklarını söyledi. Günler sonra yavrulardan sadece ikisinin kaldığını söyleyen ve en sonunda kalan iki yavrunun pansiyon işletmecileri tarafından enselerinden tutularak fırlatıldıklarını anlattı. 6 Haziran 2016 günü yavru kedileri son kez canlı gören Aybüke Akyüz, pansiyon binasının koridorunda yavru kedilerden birinin ölü bedeninin yarısını buldu.

Yavru kedinin ölü bedenin yarısı bulunduğu halde, iç organlarının yerinde olmaması şüpheyi hayvanlara karşı acımasızca davranan pansiyon yetkililerine çekti. Olayın internet ortamında yayılması üzerine bunun bir karalama kampanyası olduğunu öne süren pansiyon sahibi Sezer Mansuroğlu ve kız arkadaşı İrem Tunçtan ise olayın tanıklarına karşı ağır bir dille konuştu. Kedilerin başlarına gelene dair elinde kamera kayıtları olduğunu söyleyen ve suçlamaları kabul etmeyen Sezer Mansuroğlu, kedilere acımasızca davrandığı için sosyal medyada pek çok kişi tarafından kınandı.

Pansiyon sakinlerinin bazıları pansiyon hakkında hayvansever yakıştırması yapsa da, çoğu pansiyon sakini Sezer Mansuroğlu’ndan “Hitler’i örnek alan” ve kedilere saldırması için köpeklere ödül veren bir insan olarak bahsediyor.

kedicikYavru kedilerin başlarına gelenler hakkında kesin bir bilgi yok. Aç kalan sokak köpekleri, sansar ve gelincik gibi vahşi hayvanlar böyle bir olaya sebep olmuş olabilir. Ancak anne ve yavru kedilerin barınma hakkında saygı duyulmaması, onlara karşı acımasızca davranılması insanlık suçudur.

Öncelikle bütün insanların hayvanlara kendisi gibi bir can olarak bakmasını temenni ediyor ve bu olayın yaşanmasında dolaylı veya dolaysız olarak payı olan herkesin adalet ile hesaplaşmasını istiyoruz.