Ana SayfaEkolojiHayvan Haklarıİnsanlığa sığmayan bir görüntü: Çeşme'de bir yavru kedinin ölü bedeni

İnsanlığa sığmayan bir görüntü: Çeşme’de bir yavru kedinin ölü bedeni

-

Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde bulunan Marina Pansiyon & Cafe, yakın zamanda bir insanlık ayıbının sahnesi oldu. Pansiyon binasının dış tarafında bulunan merdivenlerde barınan bir anne kedi ve dört yavrusunun pansiyon merdivenlerinde barınmasına müşterilerin geleceğini öne sürerek izin verilmedi ve ardından pansiyon binası içinde yavru kedilerden birinin vücudunun yarısı bulundu.

Olayların gelişimine tanık olan ve Facebook’ta Hayvan Sahiplendirme Platformu sayfasına kendi ağzından yazan Aybüke Akyüz anne kedi ve yavrularının pansiyonun dış tarafındaki merdivenlerde barındığını, anne ve yavru kedilerle ilgilenip onlara baktığını belirtti. Ancak küçük canların müşterilerinin geleceğini öne süren Marina Pansiyon & Cafe sahibi Sezer Mansuroğlu ve arkadaşının, kedilerin barınmasına izin vermediğini ve kedileri pansiyondan dışarı attığını ekledi.

Annelerinden ayrılarak önce bir tarlaya bırakılan, geri gelmeleri üzerine tekrar aynı tarlaya bırakılmaya devam edilen kedilerin burada güneşin altında ve sokak köpeklerinin saldırılarına maruz kaldıklarını yazan olayın tanığı Akyüz, daha sonra kedilerin yaşamaya elverişsiz bir duvar dibinde barınmaya başladıklarını söyledi. Günler sonra yavrulardan sadece ikisinin kaldığını söyleyen Akyüz, kalan iki yavrunun pansiyon işletmecileri tarafından enselerinden tutularak fırlatıldıklarını anlattı. 6 Haziran 2016 günü yavru kedileri son kez canlı gören Aybüke Akyüz, pansiyon binasının koridorunda yavru kedilerden birinin ölü bedeninin yarısını buldu.

Yavru kedinin ölü bedenin yarısı bulunduğu halde, iç organlarının yerinde olmaması şüpheyi hayvanlara karşı acımasızca davranan pansiyon yetkililerine çekti. Olayın internet ortamında yayılması üzerine bunun bir karalama kampanyası olduğunu öne süren pansiyon sahibi Sezer Mansuroğlu ise olayın tanıklarına karşı ağır bir dille konuştu. Kedilerin başına gelene dair elinde kamera kayıtları olduğunu söyleyen ve suçlamaları kabul etmeyen Mansuroğlu, kedilere acımasızca davrandığı için sosyal medyada pek çok kişi tarafından kınandı.

Pansiyon sakinlerinin bazıları pansiyon hakkında hayvansever yakıştırması yapsa da, çoğu pansiyon sakini pansiyon sahibinden “Hitler’i örnek alan” ve kedilere saldırması için köpeklere ödül veren bir insan olarak bahsediyor.

Yavru kedilerin başlarına gelenler hakkında kesin bir bilgi yok. Aç kalan sokak köpekleri, sansar ve gelincik gibi vahşi hayvanlar böyle bir olaya sebep olmuş olabilir. Ancak anne ve yavru kedilerin barınma hakkında saygı duyulmaması, onlara karşı acımasızca davranılması insanlık suçudur.

Öncelikle bütün insanların hayvanlara kendisi gibi bir can olarak bakmasını temenni ediyor ve bu olayın yaşanmasında dolaylı veya dolaysız olarak payı olan herkesin adalet ile hesaplaşmasını istiyoruz.

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol