Okuma süresi: 2 dakika

Yeşil teknoloji: 50 m yüksekliğindeki güneş enerjili dev yapay ağaçlar elektrik üretiyor, gölge, sulama suyu ve aydınlanma sağlıyor.

Singapur deyince akla; çok kültürlü yapısıyla farklı bir şehir kadar, hem teknoloji hem de müthiş bahçeleri gelir. Singapur’un “Marina Bay” olarak adlandırılan bölgesinde bir projeyle teknoloji ve bahçeler bir araya getirildi: 101 hektarlık alan yeniden yapılandırıldı ve güneş enerjisiyle elektrik üreten dev yapay ağaçlar da kullanıldı. Şehirdeki bina yoğunluğuna rağmen yeşillendirilen bu alan sayesinde amaç bahçe içinde bir şehir yaratmaktı. Söz konusu bahçe dünyanın dört bir tarafından 226 bin bitki ve çiçeğe ev sahipliği yapıyor.

güneş enerjili ağaç 1

İngiliz Grant Associates tarafından tasarlanan alanda kullanılan güneş enerjisi ile çalışan 18 dev yapay ağaç, 25 ila 50 metre arasında değişen boyutlara sahip. Bu ağaçlar dikey bahçeler şeklinde tasarlandı ve gövdeleri tropik sarmaşık türleriyle kaplandı. Tropikal iklime sahip Singapur’da oldukça kullanışlı gölge alanlar oluşturan bu yapay ağaçlar yağmur suyunu da toplayabiliyorlar.

güneş enerjili ağaç 3

Bu yapıların 11 tanesi güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik sistemlere sahip. Mevcut hidrolik sistemler sayesinde de toplanan yağmur sularıyla bahçelerin sulanması sağlanıyor. Böylece yakıcı güneş ışınlarından korunma sağlanırken, neredeyse her gün yağan yağmur sularından da faydalanılıyor.

güneş enerjili ağaç 8

İçlerinden büyük olanlar arasında kurulan köprülerle de insanların bahçeleri ve bu etkileyici alanı yukarıdan seyretme imkanı tanınıyor. Gündüz enerji toplayan dev yapılar, etkileyici bir manzara oluşturarak gece de aydınlatmada kullanılıyorlar.

güneş enerjili ağaç 7

Video – Güneş enerjisiyle çalışan yapay ağaçlar

Video – Gece güneş enerjisiyle çalışan yapay ağaçlar

Bilim kurgu filmlerini anımsatan bu yapay ağaçlar, insanları yakıcı güneş ışınlarından koruyor, elektrik üretiyor, bahçeler için sulama sağlıyor ve turistik bir şehir olan Singapur’da turistleri etkileyecek yeni bir alan daha oluşturuyor.

Video – Dünya mimari festivali 2012: Marina Bay alanındaki bahçeler (İngilizce)

Kaynak: Diaria Ecologia, CNN, Digital Trends, Inhabitat