Ana SayfaEkolojiEnerjiGüneş enerjisiyle çalışan Earth Cruiser karavan tutkunlarının rüyalarını süsleyecek

Güneş enerjisiyle çalışan Earth Cruiser karavan tutkunlarının rüyalarını süsleyecek

-

Earth Cruiser isimli yeni nesil karavan, yol tutkunlarının rüyalarını süsleyecek. Yürütme aksamı güneş enerjisiyle çalışan araç, hem bir karavan hem de her yola uygun tasarlanmış bir arazi aracı.

Lance Gillies tarafından tasarlanan araç, her mevsim zorluk çıkarmadan hareket halinde olabiliyor. Aynı zamanda sıcak duş ve uyumak için güzel bir yatak sağlayan Earth Cruiser’ın şimdiden pek çok sayıda talibi var.

Earth Cruise 2

Tek olumsuz yanı dizel yakıt kullanması

Diğer arazi araçları ya da karavanlar gibi bir cazibesi bulunmasa da sürdürülebilirlik ve kolaylık açısından oldukça elverişli.

Aracın pek çok bölümü enerji ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılıyor. Şimdilik görünen olumsuz özelliklerinden biri ısınma sisteminde dizel yakıt kullanması. İleri tarihte bir güncelleme ile ısınma sistemi de güneş enerjisinden ya da diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilir.

Earth Cruiser 3

Yol tutkunlarının bütün ihtiyaçlarına karşılık verebilen Earth Cruiser, çatısında bulunan güneş panelleriyle ile aracın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Sıcak su ve ısıtma gibi özellikler ise dizel yakıtla karşılanıyor. Diğer bir artısı ise topladığı suyu arıtabilen bir özelliğe sahip olması.

Yaklaşık 270 litrelik su deposu ve teknolojik özelliği ile topladığı suyu arıtıp içme suyu haline getirebiliyor. İhtiyaç durumunda ise suyu yeniden dönüştürebilecek bir aksama sahip.

Earth Cruiser 5

Diğer olumsuz özelliği ise aracın fiyatı. Tabii araç piyasasında daha çok yer elde etmesiyle ve teknolojinin gelişmesiyle daha da ucuzlaması beklenen aracın şu anki piyasa fiyatı 175 bin dolar.

Avustralya ve Oregon Eyaleti’nde testleri devam eden aracın tarihi henüz belli olmasa da kullanıcıyla buluşması bekleniyor. Fiyatta yaşanacak bir düşüş, taliplerindeki artışa da sebep olacaktır.

Earth Cruiser 4

Earth Cruiser gibi deneysel araçlar son 5 yılda kullanılmaya başlandı ve maceraseverler bu gelişmelerden oldukça mutlu. Yolu ve yolda olmayı seven bireyler, bu gelişmelerden oldukça sevinmişe benziyor.

Earth Cruiser 6Earth Cruiser 7

Kaynak: Earth Cruiser, The Plaid Zebra 

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol