Okuma süresi: 2 dakika

Kuzey Amerika ve Avrupa şehirleri giderek daha yoğunlaşıyor ve giderek uzayan binalar birbirine gölge yapıyor. Bu yüzden Arjantinli mimar Aldana Ferrer Garcia, sokakların çok da güneşli olmayan tarafında kalan evler ve apartmanlar için uzayan bir pencere tasarladı.

“More Sky” (Daha Çok Gökyüzü) küçük apartmanlar için görsel rahatlama, günışığına erişim ve temiz hava sağlayan samimi bir duvar girintisi.

Günışığı ve mavi gökyüzü sadece hayat kalitesi için değil, aynı zamanda sağlık içinde vazgeçilmez. Güneş ışığı eksikliğinden kaynaklanan düşük D vitamini seviyesi toplumsal bir sağlık krizi yaratıyor. D vitamini eksikliği normal kemik sağlığının bozulmasına sebep oluyor ve bu aynı zamanda 1800’lerde endüstrileşmiş Avrupa ve Kuzey Amerika’daki çocukların yüzde 90’nın raşitizm belirtileri göstermesinin sebebi. Güneş ışığı eksikliği diyabet, tüberküloz, hipertansiyon, göğüs kanseri, pankreas kanseri, kalp ve damar hastalıkları ve son zamanlarda MS hastalığı ile ilişkilendiriliyor.

Günışığı (3)

Günışığı (4)
Bu Arjantinli mimar Aldana Garcia’nın yoğun nüfuslu ekvatordan yüksek enlemlerdeki şehir alanlarında güneş ışığıyla ilgili sağlık kriziyle başa çıkma yöntemi.

Oxford Üniversitesi’nde nörobilimci Prof. George Ebers güneş ışığı eksikliğinin daha yüksek MS oranlarına sebep olduğunu söylüyor. Ebers The Guardian’a “Eğer Birleşik Krallık’ın D vitamini seviyesini Queenslanders’ın seviyesine çıkarabilirsek, MS oranını yüzde 80 azaltabileceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

Günışığı (7)
Günışığın ekonomik yararları da ısıtma ve ışıklandırma masraflarını önemli derecede azaltıyor. 1862’de başka bir bireyin günışığı hakkını ihlal edilemeyeceğini belirten Antik Işıklar Yasası İngiltere’de kabul edildi. Gölge düşürülmüş ev sahipleri günümüz parasıyla binlerce dolar zarar için dava açabiliyorlardı. Ne yazık ki Amerika Birleşik Devletleri bu yasayı şehirlerin ticari büyümesi için olumsuz olacağını düşünerek kabul etmemişti. Bu sadece New York şehrinin 150 metreyi geçen toplam 238 binasının olduğunu açıklıyor. Bu sadece 308 binayla Hong Kong tarafından geçiliyor.

Mega şehirlerdeki nüfus yoğunluğu giderek sınırları zorladıkça tek yol yukarı çıkmak oluyor. Bu yüzden şehir sakinleri için giderek küçülen gökyüzünün etkilerini giderek azaltan Garcia’nın fikri oldukça önemli.

Günışığı (6)

Kaynak: The Plaid Zebra