Okuma süresi: 4 dakika

Güreşçi deyince akla ilk 1980’ler ve 1990’ların ortalarından kalma kaslı, yağlı, büyük bedenler geliyor. Yapılı güreşçiler hâlâ var fakat profesyonel güreşçi imajı gözle görülür bir biçimde değişti; bugünlerde farklı kabiliyet, boyut ve bedenlerde yetenekli güreşçi yelpazeleri mevcut.

Birçok kişi profesyonel güreşin bir nevi rol yapmak olduğunu düşünüyor fakat öyle değil. Aşağıdaki güreşçiler sadece ring performansları için günlük antrenman yapmıyorlar, haftada birkaç kere güreşiyorlar da. Zirvede kalmak için bu atletler en az 30 dakika süren (sanıldığı kadar kolay olmayan) maçlara çıkmak ve hızlıca toparlanmak zorundalar ki ertesi gün tekrar hazır olabilsinler. Zor iş yani.

Profesyonel güreş ringi vegan atlet bulabileceğiniz en son yerlerden biri gibi görünse de bu atletler bitkisel temelli beslenmeyi et ve süt ürünlerine tercih ediyor. Biz de başta sporcuların vegan beslenmesinin mümkün olmadığını düşünmüş olabiliriz ama artık bitkisel temelli beslenmenin sporcular için uygun ve kolay olduğu bilinmekte.

İşte o vegan güreşçilerden 5’i:

1. Zack Sabre Jr.

Fotoğrafta rakibine armbar uygulayan Zack Sabre Jr.‘ın kullandığı bu teknik çoğunlukla profesyonel güreşçilerin kullandığı zor bir tekniktir. Takma ismi The Tecnial Wizard olan Zack’in ustaca kullandığı kilit hareketleri ve darbeleri ona bir çok güreş müsabakasında pek çok ünvan kazandırdı. En bilinenleri, Pro Wrestling Guerilla (PWG) Dünya Şampiyonasında ve iki kere Japonya’daki Pro Wrestling Noah’ta GHC Junior Ağırsiklet Tag Team Şampiyonası. Ayrıca Zach, Wrestling Observer Newsletter okuyucuları tarafından üç yıl arka arkaya En İyi Teknik Güreşçisi seçilmiştir. Bu yıl ise dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan New Japan Pro-Wrestling (NJPW)’de ilk çıkışını yaptı.

Sabre Jr. yolculukta Forks Over Knives belgeselini izlediğinden bu yana yaklaşık bir buçuk yıldır vegan. Bleacher Report‘a söylediğine göre vegan beslenmeyi bir başarı olarak nitelendiriyor.
“Etik ve sağlık arasındaki tam denge. Bu ikisini ayıramam”
Veganlığı ayrıca “mümkün olduğunca sağlıklı ve fit olma” yolu olrak görüyor. Vegan olduğundan beri Sabre Jr. çok çeşitli beslenmeye başladı ve baklagiller, mercimek, fındık ve taze sebzeye ağırlık veriyor.

Yeşil Protein Kasesi gibi sağlıklı protein deposu yiyecek tariflerine göz atabilirsiniz.

Zach’in yediği bitki temelli proteinli yiyecekler için
7 Cleanest Sources of Vegan Protein(ingilizce kaynak)

2. Tyler Bate

World Wrestling Entertaintment (WWE) ‘ın gelişen kolu NXT’te ringe çıkan Britanyalı profesyonel güreşçi Tyler Bate şu anda WWE ile çalışıyor. WWE Birleşik Krallık Şampiyonasını kazanan ilk güreşçi ünvanını 19 yaşında aldı. WWE tarihinin en genç güreşçisi o. Bate de rakibini etkisiz hale getirmek için Zach Sabre gibi özel tekniklerini kullanıyor. Men’s Health‘e verdiği röportajda haftada birkaç kere spor salonuna gitmesinin yanı sıra formunu korumak için crossfit egzersizi yaptığını da açıkladı. Peki Tyler ne yiyor? Neredeyse her şeyi. Örneğin “Güne bir kase badem sütlü yulaf ile başlıyorum. Çoğunlukla içine keten tohumu, yaban mersini ve bazen de kabak çekirdeği ekliyorum. Böylece güzel bir protein karbonhidrat ve yağ karışımı elde ediyorum”.

Tarifler için yulaflı tarifler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. kinoalı zerdeçallı karnabahar ile kinoalı nohut tarifini deneyip buradan* en sağlıklı tariflere ulaşabilirsiniz.

3. Allie


Cherry Bomb diye de bilinen Kanadalı profesyonel güreşçi Allie, 14 yaşından beri vejetaryendi ve son 3 yıldır da vegan. İlk çıkışını 2005’te Kanada’da yaptı ve o zamandan beri bir çok ünvan kazanmaya devam etti. En bilinenleri, Shimmer Tag Şampiyonası, Shine Tag Team Şampiyonası, Women Superstars Uncensored (WSU) şampiyonluğu ve Total Nonstop Action (TNA) Knockouts Şampiyonu. Tam zamanlı güreşmesine rağmen Allie’s World adlı YouTube kanalında yaptığı egzersizleri seyehat vloglarını ve beslenme şeklini paylaşıyor.

Allie seitan, nohut, mercimek gibi protein ağırlıklı beslenmeyi seviyor. Proteinli tarifler için Sample Meal Plans for the Female Vegan Athlete adresine bakabilirsiniz.

4. Markus Burke

Markus Kanadalı bağımsız güreşçi (halihazırda WWE vb. üyesi değil) neredeyse tüm hayatı boyunca vejetaryendi. Burke’ün Bleacher Report’a anlattığına göre maalesef avcı bir anneyle büyümüş. Hayvanların katledilmesine şahit olan Burke hayvanları yiyecek olarak görememeye başladı ve 4 yaşında hayvan yemeyi bıraktı ve lisede de vegan oldu. Belki de genç yaşta maruz kaldığı zorbalıklar (kuzeni bir keresinde ona yeni pişirilmiş et fırlatmış ve göğsünün sol tarafında izi hala görülebilir) onu daha da etkiledi. Burke’ün etiği ring kişiliğinin bir parçası olmuş durumda. Bir heel olarak (acımasız güreşçiler için kullanılan bir güreş terimi) rakiplerine onların hayvanlara davrandıkları gibi davranıyor.

Beslenmeye gelince, Burke aktif yaşam stiline uymak için günde birkaç küçük öğün yiyor. Kinoa, yulaf, baklagiller tohum ve kuru yemişleri çok seviyor ve bunların dayanıklılığı arttırdığını söylüyor.

5- Pete Dunne


23 yaşındaki güreşçi Pete İngiltere’yi temsil ediyor ve şu anki WWE Birleşik Krallık Şampiyonu ve bu ünvanı da diğer vegan güreşçi Tyler Bate’den aldı. Takma adı “The Bruiserweight” olan 102 kiloluk atlet Birleşik Krallık’ta, ABD’de ve Japonda’da güreşti. WWE’nin yanı sıra bağımsız olarak da güreşiyor.

Muscle and Fitnessa yaptığı röportaja göre bir hayvansever olarak vegan olmayı hep istemişti fakat hem güçlü kalıp hem de vegan olunacağına inanmıyordu. Fakat Cowspiracy belgeselini izledikten sonra kararını verdi. Diğer güreşçiler gibi Dunne da altelik performansında bir artış gördü; “İnsanlar veganların doğru besinleri almadıklarını düşünüyor. Ama gerçek şu ki yaptığımız iş enerji istiyor ve veganlık bunun için çok uygun. Nasıl bir beslenme uyguladığınız önemli değil, her zaman yüksek besine ulaşabilirsiniz.”

Ne yediğine gelince, Dunne nadiren bitkisel et tüketiyor genelde diğer çeşitleri tercih ediyor. Siz de mercimekli mantar burger vb. şuradan bulabileceğiniz tariflere bakabilirsiniz.

Daha çok vegan sporcu merak ediyorsanız Bite Size Vegan’ın şu videosuna göz atabilirsiniz.

Vegan protein tozu yapımı için.
Daha fazla vegan atlet için.

Kaynak: onegreenplanet.org