Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıGüzel şeyler de var: Güney Kore’de kozmetik için hayvan deneyleri tarihe karışıyor

Güzel şeyler de var: Güney Kore’de kozmetik için hayvan deneyleri tarihe karışıyor

-

Güney Kore’deki şirketler, 2018 yılından sonra hayvanlar üzerinde kozmetik ürünler için deney yapamayacak. Yani hayvan deneyleri tarihe karışıyor.

Hayvanlar üzerinde deneyler yapılmasını engellemeyi amaçlayan bir kuruluş olan “Cruelty-Free International”, son iki yıldır Güney Kore Hükümeti ile işbirliği içerisindeydi. Güney Kore Ulusal Meclisi’nin kabul ettiği yasa tasarısı, birkaç gün içinde Güney Kore Başkanı Park Geun-hye tarafından imzalanacak. Böylelikle Güney Kore, hayvanlar üzerinde kozmetik deneyler yapılmasını yasaklamış ve hayvan deneyleri yapılarak piyasaya sürülen kozmetik ürünlerin ülke sınırları içerisinde satılmasını engellemiş olacak.

Kore Hayvan Deneyleri

“Hayvanlar üzerinde kozmetik ürünlerin test edilmesine son” kampanyasına Avrupa Birliği ülkeleri, Hindistan, İsrail ve Norveç de katılmıştı.

Her sene dünyada 115 milyona yakın hayvan, kozmetik/tıbbi deneyler sebebiyle korkunç prosedürlere katlanmak zorunda kalıyor; fareler, kurbağalar, köpekler, kedi, tavşan, maymunlar büyük acılar çekiyor, inanılmaz haksızlıklara uğruyorlar.

Kozmetik Hayvan Deneyleri

Umarız Güney Kore’nin aldığı bu güzel karar diğer ülkelere de cesaret verir ve hayvanları kozmetik deneylerde kullanan tüm ülkeleri deneyler hakkında alternatif yöntemleri uygulamaya yöneltir.

Kaynak: PETA Asia, Hayvan Özgürlüğü Çevirileri, Veg&Nature
Başlık Çizimi: Melis Odabaş-Geldiay

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
İpek Itır Can
İpek Itır Can
"Sen mavi bir tilkiydin, binmiştin mavi ata..."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol