Güney Kore’deki şirketler, 2018 yılından sonra hayvanlar üzerinde kozmetik ürünler için deney yapamayacak. Yani hayvan deneyleri tarihe karışıyor.

Hayvanlar üzerinde deneyler yapılmasını engellemeyi amaçlayan bir kuruluş olan “Cruelty-Free International”, son iki yıldır Güney Kore Hükümeti ile işbirliği içerisindeydi. Güney Kore Ulusal Meclisi’nin kabul ettiği yasa tasarısı, birkaç gün içinde Güney Kore Başkanı Park Geun-hye tarafından imzalanacak. Böylelikle Güney Kore, hayvanlar üzerinde kozmetik deneyler yapılmasını yasaklamış ve hayvan deneyleri yapılarak piyasaya sürülen kozmetik ürünlerin ülke sınırları içerisinde satılmasını engellemiş olacak.

Kore Hayvan Deneyleri

“Hayvanlar üzerinde kozmetik ürünlerin test edilmesine son” kampanyasına Avrupa Birliği ülkeleri, Hindistan, İsrail ve Norveç de katılmıştı.

Her sene dünyada 115 milyona yakın hayvan, kozmetik/tıbbi deneyler sebebiyle korkunç prosedürlere katlanmak zorunda kalıyor; fareler, kurbağalar, köpekler, kedi, tavşan, maymunlar büyük acılar çekiyor, inanılmaz haksızlıklara uğruyorlar.

Kozmetik Hayvan Deneyleri

Umarız Güney Kore’nin aldığı bu güzel karar diğer ülkelere de cesaret verir ve hayvanları kozmetik deneylerde kullanan tüm ülkeleri deneyler hakkında alternatif yöntemleri uygulamaya yöneltir.

Kaynak: PETA Asia, Hayvan Özgürlüğü Çevirileri, Veg&Nature
Başlık Çizimi: Melis Odabaş-Geldiay