Romanyalı fotoğraf sanatçısı Bogdan Girbovan’nın yaratıcısı olduğu 10/1 adlı proje, Bükreş’in doğu kısmında yer alan, sanatçının kendisinin de yaşadığı bir apartmandaki 10 farklı odada çekilen 10 fotoğraftan oluşuyor.

Girbovan projesinden; “Apartmanların her biri bir diğerinin üzerine inşa edilmiş ve her katta on tek odalı daire var, onların mimari olarak tüm iç ve dış detayları aynı. Bu apartmanı seçtim, çünkü burada yaşıyorum, bu yüzden konuya yaklaşmak benim için daha kolay oldu. Bu apartman 1966 yılında inşa edilmiş yaklaşık 70 bin apartmandan biri ve diğerleri ile aynı problemle karşı karşıya’’ şeklinde bahsediyor.

10. kat

10. kat

10/1 adlı proje aynı mekanda yaşayan ama birbirinin hayatlarından tamamen habersiz olan insanların hayatlarını tek kare ile anlatıyor. Gîrbovan; “Dairelerdeki sosyal sınıfların farklılığını en iyi şekilde gösterebilmek için aynı açıdan her dairenin içini fotoğrafladım. Bu fotoğraflar sadece orada yaşayanların oda düzenlerini ve karakterlerini göstermiyor. Odalar aynı zamanda içinde yaşayanların psikolojilerinin birer göstergeleri, geçmişlerinin ve şimdiki zamanla olan ilişkilerini yansıttığı birer mekan durumundadır” açıklamasını yaparak projesinin ne üzerine temellendirdiğini ifade ediyor.

10/1 projesi, artan beton yığınlarının arasında aynı atmosferi soluduğumuz birbirimizden nasıl kopuk olduğumuzu ve kendi kendimize kaldığımızı göstermesi açısından çarpıcı bir gerçekliği gözler önüne seriyor.

Sanatçının çalışmalarına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

9. kat

9. kat

8. kat

8. kat

7. kat

7. kat

6. kat

6. kat

5. kat

5. kat

4. kat

4. kat

3. kat

3. kat

2. kat

2. kat

1. kat

1. kat

Kaynak: Bored Panda