Acarlar Longozu’ndaki tarım topraklarını savunanlar kazandı. Kaynarca Makinacılar Organize Sanayi Bölgesi, ÇED raporunu iptal etti.

Acarlar Longozu’ndaki tarım topraklarını savunanlar kazandı.

Sakarya’nın Kaynarca ilçesi Güven Köyü sakinleri, köylerine yapılması planlanan Makina Organize Sanayi Bölgesi(OSB)’nin tarım topraklarını etkileyeceği gerekçesi ile ilgili fabrika için alınan olumlu Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun ve yer seçimin iptali için dava açtı. Mahkeme, bilirkişi raporları doğrultusunda ve yaptığı incelemeler sonucunda ÇED Raporu’nun iptaline karar verdi.

Mahkeme, Kaynarca’nın Güven Köyü’nde kurulmak istenilen ve Kuzey Ormanları’nın en eşsiz parçalarından biri olan Acarlar Longozu ve bölgedeki tarım havzalarını tahrip edecek olan “Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”nin ÇED raporunu oy birliğiyle iptal etti.
Sakarya İdare Mahkemesi, Kaynarca’nın Güven Köyü’nde kurulmak istenilen ve Kuzey Ormanları’nın en eşsiz parçalarından biri olan Acarlar Longozu ve bölgedeki tarım havzalarını tahrip edecek olan “Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”nin ÇED raporunu oy birliğiyle iptal etti. Kuzey Ormanları Savunması’nın destek verdiği bölge halkı projenin iptal edilmesi için pek çok eylem ve etkinlik düzenlendi.