Okuma süresi: 3 dakika

Hamburg’da başlayan G20 Zirvesi buluşmasında protestocuların oldukça yaratıcı gösterileri sürüyor. Ancak protestolara zaman zaman şiddet de karıştı.

Molotof kokteylleri ve yanan araçlar

G20 Zirvesi’nin Cuma günü başlamak üzere hazırlıkları sürerken Hamburg’taki Altona bölgesinde parketmiş birkaç otomobil ve bir polis devriyesi aracı ateşe verildi. Polis kısa süreliğine molotof kokteylleri attığı bildirilen göstericilerle çatıştı.

Yasak bölgeye doğru yürüyüş

Cuma sabahı yüzlerce kişi beyaz ve mor giyindi ve G20 Zirvesi’nin yapıldığı yüksek güvenlik bölgesine doğru yürüyüşe geçmek üzere Hamnburg limanı yakınlarında bir araya geldi.

Kargaşa öncesi müzik

Perşembe günü protestocular güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmeden saatler önce Hamburg’taki G20 protestolarında bir müzik grubu sahnede. Liderlere “G20: Cehenneme Hoş geldiniz” mesajını iletiyorlar.

‘Cehenneme Hoşgeldiniz’

‘Wellcome to Hell’, yani ‘Cehennme Hoşgeldiniz’ göstericilerin ana mesajı. Küreselleşme karşıtları liderlerin Hamburg’a gelmeye başlağı Perşembe günü en büyük gösterilerini düzenledi. Farklı ülkelerden 100 binden fazla göstericinin Hamburg’da toplandığı tahmin ediliyor.

Protesto gösterisinde dans

Çarşamba günkü gösteride 10 binden fazla eylemci zirveye yönelik tepkilerini dans ederek gösterdi. Eylemlerinin sloganı ‘Dans etmek G20’den iyidir” şeklindeydi.

Hamburg’ta çatışma

Polis çarşamba günü Hamburg’un St.Pauli bölgesinde sokakları kapamaya çalışan yüzlerce G20 karşıtı protestocuya tazyikli suyla karşılık verdi. Zirve öncesi kenti korumak için 28 helikopter, 185 polis köpeği, 40 TOMA ve yaklaşık 3 bin polis aracının yanı sıra 20 bin güvenlik personeli görevlendirildi.

Şiddet tehdidi

Polis Çarşamba günü Hamburg ve çevresinde düzenlediği baskınlarda bıçak, cop ve beyzbol sopaları ele geçirdi. Barışçıl gösterilerden ziyade şiddete dönük eylem hazırlığında olan anarşist ve radikal sol gruplara üye 8 bin civarında eylemcinin kente geldiği açıklandı. Bu kişilerin şiddete başvurmaması için Almanya polisi titizlikle çalışıyor.

‘Evet kamptayız!’

Küreselleşme karşıtı Fransa merkezli Attac isimli örgüt protestoların faal grupları arasında. Polisten kopardıkları izinle Hamburg’un merkezindeki bir parka yerleşmişler, bu durumu da bir çadırın üzerine astıkları mesajlar paylaşmışlar: Evet kamptayız!

Akşam devriyesi

Polis ekipleri eylemcilerin gece konaklamasının yasak olduğu Hamburg’daki Enterwerder Parkı’nda görev başında. Güvenlik güçleri 2 Temmuz akşamı burada çadır kuran 600 eylemciyi biber gazı kullanarak parkın dışına çıkardı. Daha sonra Hamburg’daki bir mahkeme parkta 300 çadırın kurulmasına izin veren bir karara imza attı.

Plastik suratlar

Küreselleşme karşıtı eylemlerin olmazsa olmazı, dünya liderlerinin plastik maskeleri. Eylemde yoksullukla mücadele ve gelir adaletsizliğinin giderilmesine dair mesajlar ön plandı.

Nehirde protesto filosu

Protestocular, kanolardan oluşan bir filoyla Alster Nehri’nde de boy gösterdi. Rengarenk görüntüler oluşturan eylemcilere nehir kenarında toplanan kalabalık da destek verdi.

Halkın gücü

Zirve öncesinde eylemciler büyük bir protesto yürüyüşünde. Uluslararası topluma mesajlarını net bir şekilde iletebilmek için pankartların çoğu İngilizce yazılmış. Mesajların çoğu çevrenin korunmasına dair taleplerden oluşuyor.

Zombi gösterileri

G20 pek çok yaratıcı performans gösterilerine sahne oldu. Zombi makyajlarıyla Hamburg sokaklarında dolaşan bu eylemcilerin yer aldığı gösteri gibi.

Eski ve yeni neslin protesto farkı

Hamburg’daki bir huzurevinin sakinlerinin de G20’ye dair söyleyecekleri var. Mesajlarını binanın dışına asmışlar: Herkese barışçıl karşılaşmalar dileriz. Ancak bu dilekleri karşılık bulmadı.

Alıntı: Deutsche Welle