Okuma süresi: 3 dakika

Ebeveyn olmaya hazırlanan ve evini hayvan dostlarıyla paylaşan hemen hemen her çiftin aklına aynı soru gelir: “Acaba hamilelikte hayvan beslemek zararlı mıdır?”. Kimileri tümüyle zararlı olduğunu düşündüğü için sevimli dostundan vazgeçer ya da evine hiç sokmazken; kimileri ise hayvan dostlarından vazgeçmemek için ebeveyn olmak istemez.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki, aslında iki taraftan da vazgeçmemize gerek yok. Hamilelik süresi boyunca evde hayvan beslemenin anneye veya bebeğe bir zararı olmadığı, ancak bunu sağlamanın da evi paylaşan herkese düştüğü önemli bir gerçek.

Öncelikle evcil hayvanınızın aşılarının tam olduğundan emin olun

Hem kendinizin hem bebeğinizin hem hayvanınızın hem de varsa evi paylaştığınız diğer kişiler için, sevimli dostunuzun aşılarının tam olması oldukça önemli. Ancak aşı yaptırmadan önce, hayvanın iç ve dış parazitlerden arındırılmış olması gerektiği önemli bir nokta. İnfovet Dergisi’nden Ebru Özgüz, aşılamadan iki gün önce ve iki gün sonra hayvanın banyo yapmaması, aşıdan önce stres faktörlerinden uzak durması, yavru hayvanın aşı serisi bitene kadar başka hayvanlarla temas etmemesi gerektiğini söylüyor.

Kedi sahiplerinin korkulu rüyası: Toksoplasma

Bebekte sara, sarılık, zeka geriliği, karaciğer ve dalakta büyüme, göz enfeksiyonları gibi kalıcı hasarlar oluşturabilen toksoplasma, genellikle yeterince yıkanmamış veya yeterince pişmemiş sebze ve etlerden bulaşır. Ayrıca kedilerin dışkılarında da toksoplasma virüsüne rastlanır. Bu nedenle, hamilelik döneminde yenilen sebze, meyve ve etlerin iyice yıkanmış ve pişirilmiş olması, tüm aşılarının tam olduğundan emin olduğunuz kedinizin de toksoplasma ihtimali bulunan hayvanlardan uzak tutmanız gerekiyor.

Köpek sahiplerini korkutan düşünce: Kuduz

Tüm hayvanlarda olduğu gibi, köpeğinizi beslerken de aşılarının tam olduğundan emin olmalısınız. Köpeğinize çiğ et vermemeniz, yediği besinlerin temiz ve sağlıklı olması da oldukça önemli. Doktor Kağan Kocatepe’nin web sitesinde yer alan bilgiye göre köpek sahibi hamileleri bekleyen bir diğer olasılık ise “köpek kisti” olarak bilinen “kist hidatik”. Ancak Kocatepe, kist hidatiğin bebek için bir tehdit oluşturmayacağını ekliyor. Alerjik reaksiyonlar açısından bakacak olursak da köpeğinizin traş zamanlarını çok bekletmemeniz, dökülen tüyler için varsa evdeki diğer bireylerden yardımcı olmalarını istemeniz faydalı olabilir.

Yalnızca iç temizliklerine değil, dış temizliklerine de özen gösterin

Hem kendinizin hem de hayvanınızın dış temizliğine de özen göstererek iç temizlik için büyük adım atabilirsiniz. Kedinizin kumunu değiştirirken, kuşunuzun kafesini temizlerken eldiven kullanmak, varsa evdeki başka bir bireyden değiştirmesini istemek bunun en basit örneklerinden biri. Eldiven kullansanız bile ellerinizi yıkamak unutmamanız gereken bir diğer nokta. Tüy toplayıcı kullanarak dökülen tüylerin toplanması da alerjik hapşırmalarınızı bir nebze durdurabilir.

Önleminizi yalnız mikrobik açıdan değil, fiziksel açıdan da alın

Evcil hayvanınızla oynamayı çok seviyorsunuz, ancak o bazen sevgiden şımarıyor ve üstünüze atlayıp zıplıyor. Normal şartlar altında size normal gelen bu durum, hamilelik döneminde biraz hassaslaşabilir. Köpeğiniz varsa, karın bölgenize darbe alacak şekilde oynamaktan bir süre vazgeçebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz doğmadan önce, köpeğinizi veya kedinizi, (eğer varsa) ısırma huyundan vazgeçirmek sizi rahatlatabilir.

Peki ya kedi veya köpek dışındaki hayvan dostlarımız?

Her ne kadar en yaygın evcil hayvanlar kediler ve köpekler olsa da, kuş veya hamster gibi hayvanlar da en yaygın beslenen hayvanlar arasında. Jinekolog Doktor Kağan Kocatepe’nin sitesinde yer alan bir diğer bilgiye göre ise, kuşlardan bulaşan hastalıklar genelde grip tarzında kendini göstermekte ve özellikle papağanlardan bulaşmakta. Kafesi temiz tutmak yapabileceğiniz en basit korunma yöntemi.

Kemirgenler ise hamilelikte en zararlı evcil hayvan olarak görülüyor!

Anne adayında kendini pek belli etmese de bebekte görme bozukluğu, zeka geriliği, epilepsi gibi rahatsızlıklara neden olan LCMV virüsü, kemirgen hayvana temasla veya aynı havayı soluyarak geçebildiğinden doktorlar tarafından önerilmemekte.

Kaynak: www.jinekolognet.com, www.marchofdimes.org, www.gebelik.org