Okuma süresi: 2 dakika

Son zamanlarda artışta olan hayvana ve hayvanseverlere şiddet ile baş edebilmek için hepimizin elinden kolaylıkla gelebilecek bazı şeyler var aslında. Bunların başında türler arası dayanışmayı bırakmamak ve elimizden geldiğince hayvan dostlarımız için faydalı olabilecek tasarımlar yapmak geliyor. Ancak ya malzeme bulmakta zorlanıyoruz ya da malzeme bulduğumuz halde el becerilerimiz bizi yarı yolda bırakıyor.

İşte hem pratik, hem kullanışlı hem de sizleri yormayacak birkaç yöntem!

Yalnızca karton ve eski tişört kullanarak kedi evi yapın

Karton kutunun kapak kısmını içe doğru katlayın veya kesin. Üstüne tişörtünüzü geçirin ve kedi eviniz hazır! Aynı uygulamayı sokak hayvanları için yapmak isterseniz, tişört yerine eski şemsiyenizin su geçirmez kumaşıyla kaplayabilirsiniz. Ayrıca, evinizde plastik torba varsa, atmak yerine yine kutunun üzerine geçirebilirsiniz. Ancak bunları, çabuk yırtılma riskine karşı birkaç kat kullanmanız gerekebilir.

Şeffaf kutuyu ters çevirin ve sadece bir delik açın

Çoğumuzun evinde bulunan bu tarz kutular hayvan dostlarımız için oldukça pratik birer yuva olabilir. Sadece kutuya bir delik açın, ancak açtığınız delik, hayvanlar kutuya girip çıkarken çizebilir, bu nedenle deliğin etrafını birkaç kez bantlayın. Ters çevirin ve yuvanız hazır.

Portakal kabuklarını atmayın, kuş yemliği yapın

Kış aylarında sıklıkla tükettiğimiz bir meyve: portakal. Kimi zaman kabuklarını sobada yakıyor, kimi zamansa kurutup çayların içine atıyoruz. Ancak içini boşalttığımız portakal kabuklarından kuşlara yemlik yapabiliriz. Portakalı ikiye bölün ve içini boşaltın. İster hazır aldığınız kuş yemini, isterseniz de evdeki çekirdek, arpa gibi gıdaları kabuğun içine doldurun. Kenarlarına ip geçirdikten sonra ağaca asabilir veya pencerenizin önüne koyabilirsiniz.

Görsel kaynakları: 1, 2, Smart Fundiy