Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiHayata veda etmek üzere olan evsiz adamın tek dileği: Can dostu için...

Hayata veda etmek üzere olan evsiz adamın tek dileği: Can dostu için kalıcı bir yuva

-

Fresno’da yaşamakta olan ve bu zamana kadar evsiz biri olarak yaşamını sürdürmeye çabalamış olan Clifford James Herbert‘in yalnızca birkaç haftalık ömrü kalmış durumda. Onun yeni yıl dileği, bizim yeni yıl dileklerimizden çok farklı: Daha önce ona çok kötü bakmış olan sahibinin elinden kurtarılmış olan Baby isimli köpeğine kalıcı bir yuva bulmak.

Geçen ay, soğuk bir kış gününde, Jenine-Lacette DShazer evsiz bir adamı ve küçük beyaz köpeğini görünce yanlarına gitmekte karar kıldı. Clifford Herbert kaldırımda yatmaktaydı. Soğuktan büzüşmüş bir heldeydi; fakat merhameti dimdik ayaktaydı. DShazer, Herbert’in Baby adındaki köpeğini kollarıyla sarmalayışını izliyordu. Herbert, köpeğinin üşümemesi için elinden geleni yapıyordu. Ne var ki 60 yaşındaki bu muhteşem kalpli insanın acı çekiyor olduğu da her halinden belliydi.

DShazer, onlara yardım etmek istedi. Arabasından aldığı tuvalet kâğıdını, battaniyeyi ve bir miktar kedi mamasını onlara hediye etti.

DShazer; “Benden ne para ne de başka bir şey istedi. Ona yardım ettiğimde, onunla konuştuğumda gözüme çarpan ilk şey, bana duymakta olduğu minnettarlık oldu. Sadece teşekkür ediyor; dilenmiyordu.” dedi.

Fresnolu adamın bu iyilik dolu kalbi, Baby’e olan sevgisi ve içerisinde bulunduğu zor koşullar DShazer’e elinden gelenin daha fazlasını yapması için bir vesile oldu. Özellikle de Herbert’in yeni yıl dileğini öğrendikten sonra, elinden gelenin en iyisini yapmakta karar kıldı: “Ölmeden önce can dostu Baby için güvenilir ve kalıcı bir yuva bulmak…

Herbert kanserin beynine kadar ilerlemiş olduğu ve doktorların altı haftadan daha fazla yaşamasını beklemediklerini söylüyor. Yeni arkadaşı DShazer, Herbert’e göz kulak oluyor ve Baby’e bakamayacak duruma gelmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak, küçük köpeği sahiplenebilecek kalıcı bir aile arıyor.

DShazer, Fresno Kulesi Bölgesi’ndeki sokak kedilerini kısırlaştırıp onlara yuva bulmaya çalışmakta olan ve kendisinin de içinde yer almakta olduğu bir kampanyaya verilen destekten esinlenerek GoFundMe adındaki bir yardım sitesine kayıt oldu. Salı günü itibarıyla Herbert ve can dostu Baby için yapılan yardımlar; son üç haftada 3,800 doları buldu. Bu miktar, ikilinin Fresno’da bir motel olan Crossland Economy Studios’ta kalmaları; yiyecek ve kira masraflarını karşılamaları adına yeterli bir miktar.

Pazartesi günü sıcacık odalarında mutlu bir şekilde yatarlarken, Herbert “O benim dünyam, can dostum. O beni koruyor.” açıklamasında bulundu. Aslında Herbert de onu koruyor. Baby’yi yaklaşık üç ay önce, onu el feneri ile döven, ona kötü muamele eden sahibinin elinden kurtarmış. “Ona ‘Bu köpeği istiyorum.’ dedim, o da ‘Hayır.’ dedi. Sonrasında tartışma devam etti ve en sonunda köpeğin alan taraf ben oldum.” O zamandan beri de Herbert ve Baby, her daim birlikteler.

Herbert, bir zamanlar bir tamirci dükkânı olan; aynı zamanda da yarı zamanlı olarak çiftlik emekçisi olarak çalışan yetenekli bir gitaristmiş. 2006 yılında kendisini komaya sokan ve soluk borusu ameliyatı yaptırmak zorunda bırakan bir kalp ameliyatı yüzünden engelli hale gelmiş. Şu anda sesi zar zor duyulabiliyor.

Konuşma yeteneği bu sebeple yok denebilecek kadar az olan evsiz biri olarak yaşamaya çalışmak, onun için oldukça zorlayıcı bir durum. İnsanlara bir mesaj iletmek amacıyla kâğıt üzerine yazdığı cümleler, para için dilendiği yönünde algılanmakta olduğundan dolayı umursanmıyorlar. Bu zor zamanları atlatmak için neler yapabileceğini ve nasıl destek görebileceğini düşündükçe gözleri bir kez daha doluyor.

Herbert: “Tanrı… İnançlı biriyim. Tanrı’ya inanıyorum. Onunla konuşuyorum. Yardım edeceğini biliyorum. Baby’in sevgisi de yardım ediyor. Onun yanında kendimi güvenli ve huzurlu hissediyorum. Ve umuyorum ki; ben kuş olup kanatlanınca o da aynı şekilde hisseder.

Siz de destek olabilirsiniz! Nasıl mı?

Yaklaşık on aylık bir Avustralya çoban köpeği ve pitbull karması olduğu tahmin edilen Baby’yi sahiplenmek isteyen güzel kalpli insanlar; [email protected] adresinden ya da 323-369-1813 numaralı telefondan DShazer ile iletişime geçebilirler. Aşıları tam olan ve kısırlaştırılmış olan bu sevimli köpeğin sağlık karnesi de mevcut.

Herbert ve Baby’nin yaşamakta oldukları yerin kirası için bağışta bulunmak isteyenler, GoFundMe sitesine girebilir; “Help Cliff + Baby Live Through Holidays,” hesabına, internet üzerinden bağış yapabilirler.

Geçmiş Olsun kartları, gönderi adresi Clifford Herbert olarak işaretlenmiş zarf ile Crossland Economy Studios, 3460 W. Shaw Ave., Fresno CA 93711’e postalanabilir.

Dünya yalnızca sizin etrafınızda dönmüyor, daha fazlası da var; unutmayın!

Kaynak: The Charlotte Observer 

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Ezgi Kaplan
Ezgi Kaplan
Ingrate et solitaire marche

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol