Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıHayvan haklarının uslanmaz çocuğu: Gary Yourofsky

Hayvan haklarının uslanmaz çocuğu: Gary Yourofsky

-

19 Ağustos 1970’te Amerikanın Michigan eyaletinde Yahudi bir ailede bir çocuk doğar. Kendi deyimiyle, “Daima isyana hazır” ve “Okulun baş belası”dır. Matematik derslerine hiç girmeden mezun olup Oakland Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünü bitirir. Tabii ki bu çocuk 10’dan fazla kez tutuklanmış, veganizmle ilgili bir dünya konferans vermiş, binlerce hayvana özgürlüklerini kazandırmış Gary Yourofsky’den başkası değil.

Yourofsky 1996’da, hayvanların her türlü kullanımına karşı durmak amacıyla vegan bir örgüt olan ADAPTT’ı kurdu. 2001 yılına kadar, örgütün üye sayısı yaklaşık 2 bin 200’e ulaştı.

30 Mart 1997’de, Yourofsky ve ALF’nin dört üyesi, Canada’nın Ontario eyaletinde, Blenheim’daki bir kürk çiftliğine baskın düzenledi ve kürkleri için öldürülecek olan bin 542 vizonu serbest bıraktı.

Raporlara göre bu baskın, çiftliği yaklaşık 500 bin dolar zarara soktu. Bu yüzden Yourofsky 1999’da mahkemece yargılandı ve Kanada’nın en yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı hapishanede 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapishanede geçirdiği 77 günlük deneyimin ardından Yourofsky, “Hayvanat bahçesindeki bir hayvanın yaşadığından fazlasını yaşamadım” diyecekti. Bu Yourofsky’nin 1997 ve 2001 yılları arasında 13 kez tutuklanmasına sebep olacak eylemlerinden sadece biriydi.

Gary Yourofsky 22000 yılının sonbaharında, PETA’dan aldığı 10 bin dolar destekle “Sirk olarak bilinen hayvan köleleştirme” adında bir reklam yayını hazırladı. Bu reklam, yerel bir televizyon kanalında 69 kez yayınlandı.

2001 yılında kredi kartındaki 30 bin liralık borcuyla boğuşmak zorunda kalacaktı. Bu sebeple aktivizm çalışmaları bir süre sekteye uğrayan Yourofsky, 2002 yılının başında ADAPTT’ın başkanlığından istifa etti. İstifasından bir gün sonra PETA başkanı İngrid Newkirk, PETA’nın resmi ve milli eğitmeni/öğretim üyeliği teklifi ile çıkageldi. Varılan anlaşmadan sonra dört senelik PETA yolculuğu başladı.

2003’te Yourofsky’nin East Tennessee State Üniversitesi’nde yapacağı sunum, bir fakülte üyesinin elinde hayvanlar üzerindeki deneyleri desteklemeyle ilgili kitapçıkları görünce, başlamadan bitmişti.

2005 yılında PETA’dan ayrılan Yourofsky sunum ve konferanslara yoğunlaştı. 2007 yılında konuşma yapması için University of Southern Indiana’ya davet edildi. Üniversitenin profesörlerinden biri, üniversitenin kurallarının yazılı olduğu el kitabında geçen ‘’Konuşmacı, federal veya eyalet hukukuna aykırı olan hiçbir şeyi savunmamalıdır’’ kısmını gerekçe göstererek konuşmanın iptal edilmesini talep etti. İtirazlarına rağmen okul konuşmanın yapılmasına izin verdi. Bu konuşma daha sonra 2012 yılında çekilen türcülük karşıtı The Superior Human? isimli belgeselde yer alacaktı.

2008’de İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından Birleşik Krallık’a girişi yasaklanan Yourofsky olayı şöyle anlatıyor: ‘’Birleşik Krallık’ın koyduğu yasağın en tuhaf kısmı, daha önce hiç oraya gitmemiştim ve gitmeyi planlamıyordum da. Bu yasağı öğrendikten sonra, karşılık olarak üç sayfalık bir mektup yazdım. Size tavsiyede bulunmak için yazıyorum: 2005 yılının temmuz ayında, Londra’daki patlamaların ardından içişleri bakanınız, kişilerin Birleşik Krallık’tan sınır dışı edilmesine sebep olacak belirli faaliyetlerin listesini yayınladı. Sınır dışı edilme durumu, o kişilerin Birleşik Krallık’ta bulunmasının kamu yararına olmayacağı temeline dayandırıldı. Listedeki kabul edilemez davranışlar, Birleşik Krallık vatandaşı olmayan, Birleşik Krallık’ta veya yabancı ülkelerde bulunan kişileri kapsıyor. Yazı, üretim, yayımlama veya dağıtım işlerini yapan; kamuya yönelik konuşma yapan; internet sitesi oluşturan; öğretmenlik gibi sorumluluk yüklenmiş bir mevkiye sahip olan, topluluk veya gençlik lideri olan herhangi bir bireyin, belirli bir inanç/düşünce doğrultusunda terörizm vahşetine teşvik etme, destekleme, terörizm vahşetini savunma, kışkırtma, terörist eylemler dışındaki diğer ciddi suç faaliyetlerine teşvik etme, kışkırtma; toplumlar arası şiddete neden olabilecek kine teşvik etme suçlarını işlemesi. Liste bunları belirtiyor ve yeterince teferruatlı değil. İçişleri Bakanlığı, bu listenin ışığı altında, Birleşik Krallık’tan sınır dışı edilip edilmeyeceğinizi gözden geçirir. Dikkatli bir değerlendirmenin ardından 4 Şubat 2008’de, bakanlıktan bir yetkili, bu kararı size şahsen direkt olarak bildirir: Birleşik Krallık’ta bulunmanız kamu yararını tehdit etmektedir. İçişleri Bakanlığı bu karara varmıştır, çünkü siz bir hayvan hakları aktivisti ve ADAPTT’ın kurucususunuzdur ve bu sıfatlar, listenin kapsamında sizi ciddi suç faaliyetlerine teşvik eden, Birleşik Krallık’ta toplumlar arası şiddete neden olabilecek biri yapar.”

Yourofsky, 2012 Eylül’ünde İsrail’i ziyaret etti. Devlet okullarında planladığı sumunlar İsrail Eğitim Bakanlığı’na takılsa da Gary orda büyük bir hayran kitlesi kazanmıştı bile. Öyle ki, İsrail’deki ADAPTT destekçileri Gary’nin yaptığı işleri anmak adına GARY-TV adında bir internet sitesi tasarladılar. 2012 yılına gelindiğinde İsrailli bir tofu şirketi, ürün paketlerinin üstüne GARY-TV’nin internet adresini bastırmaya karar verdi.

5 eylül 2015’te Ma’ariv’s News’te gazeteci ve köşe yazarı olan İsrailli Erel Segal ile yaptığı hararetli röportaj, Yourofsky’nin Segal’in deri ceket giydiğini fark edip sandalyesini itmesiyle sona erdi. Bunun üzerine mahkemeye verilen Yourofsky para cezası ödemek zorunda kaldı.

Gary Yourofsky 4

Birçok defa sert dili yüzünden eleştiriye maruz kalan Yourofsky, Claudette Vaughan ile yaptığı röportajda uslubunun zirvesindedir adeta. Şöyle ki: ‘’Yüreğimin derinliklerinden dilerim ki bu boyunduruk, işkence ve cinayet; buna ilgisiz kalan, bunu umursamayan her insana on misliyle geri dönsün. Umarım, oğullarıyla avlanmak için gezintiye çıkan babalar, yanlışlıkla oğullarını vururlar ve et yiyenlere özgü kalp krizi onları yavaşça öldürür. Kürklerinin içine rahatça yerleşmiş her kadın öyle şiddetli bir şekilde tecavüze uğramalı ki, izi sonsuza dek üzerinde kalmalı. Kürkün içine sağlamca duran adamlar öyle korkunç bir şekilde anal tecavüze uğramalı ki, bağırsakları dışarı çıkmalı. Her rodeocu ve matador, boynuz darbeleriyle ölmeli. Sirkte hayvanları suistimal eden herkes filler tarafından ezilmeli, kaplanlar tarafından pençelenmeli. Ve son olarak, hayvanlar üzerinde deney yapan insanlar, elden ayaktan düşüren hastalıklara tutulmalı ve acılı bir çöküş ile ölmeli. Çünkü araştırmaları için aldıkları paralar, deney hayvanları üzerinde hep barbarca, bilimdışı uygulamalar için harcandı.’’

Son olarak 2014’ün Mart ayında Facebook’ta yaptığı bir paylaşım yüzünden ağır bir şekilde eleştirildi. Söz konusu paylaşımın Filistinlilere karşı ırkçı söylemler barındırdığı iddiasıydı.

İşte çoğumuzun, ‘’Hayatınızda Duyabileceğiniz En İyi Konuşma (Best Speech You Will Ever Hear)’’ ile tanıdığı, belki de birçoğumuzun bugün vegan ya da vejetaryen olmasına vesile olan Gary Yourofsky’nin hikayesi.

Kaynak: ADAPTTGary Yourofsky

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.
Ahmet Berkay Türkmen
Ahmet Berkay Türkmen
1995 yılında Diyarbakır'da doğdum. Yetiştiğim çevresel koşullardan dolayı aşırı politize oldum. Yşadığım siyasi düşünsel çıkmazlar okumam ve düşünmem için beni motive eden şeylerdi. Bu sayede okuyan ve düşünen bi kimlik kazandım. 2013'te İstanbul'da Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünü kazandım. İstanbula yerleştim. Okula ve Okumaya devam ediyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol