Okuma süresi: 2 dakika

Bir süre önce Pegasus Havayolları’nın uçağının indikten sonra pistten çıktığı haberini okumuştuk. Bir uçağın pistten çıkma olayı aslında dışarıdan göründüğü gibi değildir. Bu üzücü olay kabin ekibinin yolcuları başarı ile tahliye etmeleri sonucunda hiçbir yaralanma ya da can kaybı yaşanmadan atlatıldı. Arkadaşlarını uçak kazasında kaybetmiş biri olarak (Isparta kazası) uçakta yaşanabilecek çok küçük olayların bile sonrasında kazalara dönüşebileceğini ve yaşayanlar için hayatları boyunca hafızalarından silinmeyecek bir tecrübe olduğunu biliyorum ve buradan bir kez daha kabin ekibi arkadaşlarıma ve yolculara geçmiş olsun demek istiyorum.

Geride bıraktığımız bu kaza ile birlikte Pegasus Havayolları 162’si yolcu 168 kişi için 168 adet kurban keseceği haberleri gazetelerde çıkmaya başladı. Sonrasında Pegasus Havayolları bu haberi doğrulamasa da bununla ilgili kesin bir basın açıklaması olmaması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu! Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde insanların çeşitli olayları kutlamaları adı altında hayvanlar öldürülüyor. Ve bizlerle eşit yaşam hakkına sahip olan masum bir hayvanı öldürmenin iyilikle bir alakası olduğunu söylemek çok zor.

Satın almak istediğiniz takdirde bir adet koyunun 950-1300 TL civarı olduğunu düşünürsek en düşük fiyattan  hesapladığımızda 168 adet koyun 159.600 TL yapıyor. Sizce ülkemizde ihtiyacı olan sayısız kurum ve yardım derneği varken böyle bir rakamı öldürülmek için satın alınacak hayvanlara harcamak gerçekten iyi bir fikir mi? İnsanları kilo kilo hayvan etine mi yoksa hayatlarını devam ettirmek için gerçekten yardıma mı ihtiyaçları var? Gelin aslında nerelere bağış yapılabilir birlikte inceleyelim.

1) LÖSEV

Sayısız minik yürek bağışlarınızı bekliyor. Başkası nasıl olsa yardım eder demeyin, O başkası sizsiniz!

2) UMUT ÇOCUKLARI DERNEĞİ

Yaşadığı olumsuz koşullar ve maddi olanaksızlık yüzünden diğer arkadaşları gibi okuluna gidip, oyun oynamak yerine sokaklarda çalışan, çalıştırılan çocuklara yardım edebilirsiniz.Çocukların yeri sokaklar değil okulları olmalıdır.

3) UMDER Uyuşturucu ile Mücadele ve Eğitim Derneği

Adını sıklıkla duymadığınız derneklerden biri. Yine bağışlarınız ile mücadeleye devam ediyorlar.

4) MOR ÇATI Kadın Sığınağı Vakfı

Kadına Yönelik her türlü şiddeti önlemek amaçlı hizmet veren Mor Çatı daha fazla kadına yardımcı olabilmek için bağışlarınızı bekliyor.

5) ALZHEIMER VAKFI

Unutulmayan tek bir gerçek varsa bu da koşulsuz sevgidir.Destek bekleyen alzheimer hastalarını unutmadık!

6) LAMBDAİSTANBUL

Homofobi ve transfobi öldürür! Yaşamak, kaliteli yaşamak herkesin hakkıdır.Ne yalnız ne de yanlışınız sloganı ile biteylere destek veren kuruluşu bağışlar ayakta tutuyor.

7) HAYVAN BARINAKLARI

Türkiye’de sokak hayvanları için hizmet veren barınakların yardımlarımız olmadan ayakta kalmaları ve daha çok hayvana yardımcı olmaları imkansız… Hayvanları kurban etmek yerine yaşatmayı seçmeliyiz.

8) AKUT

Doğa afetlerinde ve doğal kazalarda yardıma ihtiyacı olan herkesin yardımına koşan ve bu konularda halkın bilgilenmesini sağlayan Akut unutmamamız gereken en önemli yardım kuruluşlarından biri.

Lütfen sizler de aklınıza gelen yardım kuruluşlarının isimlerini bizlerle paylaşın. Sözü geçen 168 hayvanın öldürülmesinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız lütfen bir imza da siz verin. Gelin yaşamı yaşatarak kutlayalım…

Konuyla ilgili başlatılan imza kampanyasını imzalamak için lütfen tıklayın.