Okuma süresi: 2 dakika

Şiddetin hayatlarımızın merkezine gelip oturduğu bugünlerde ölüm, çok sıradan ve anlamsız bir kavram haline geldi ülkemizde. Acıların, dayakların, ölümlerin en büyük hedefi ise kadınlar.

Geçtiğimiz perşembe günü Samsun’da yaşanan cinayet, hem hekime hem de kadınlara yönelik şiddetin geldiği noktayı gözler önüne serdi. Samsun Özel Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Op.Dr. Aynur Dağdemir, Yusuf D. tarafından öldürüldü. Doktoru öldürdükten sonra kendini 5’inci kattaki pencereden attığı için şu an cinayetin herhangi bir muhatabı yok. Hastanede yanında bulunan sağlık çalışanı Şeyda A.’yı eşi Yusuf D.’den korumak için tartışmada araya giren Dr. Dağdemir, çeşitli yerlerinden bıçaklanarak katledildi.

Aynur Dağdemir 1

Hastanelerin umut ve sağlık dağıtması gerekirken son 3 yıldır gerçekleşen hekim cinayetleri, bu noktadan çok uzak olduğumuzu kanıtlıyor.

İlk hekim katline 17 Nisan 2012’de Gaziantep’te tanık olmuştuk. Akciğer kanseri nedeniyle ölen bir hastanın torunu olan 17 yaşındaki M.G. tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan, kan dolu hekim-hasta ilişkisinin başlangıcıydı belki de. 29 Mayıs 2015’te ise Dr. Kamil Furtun odasına giren İsmail K. (30) tarafından 3 kurşunla vurularak öldürülmüştü. Aradan 6 ay bile geçmemişken aynı kentte böylesine şiddet dolu bir eylemin gerçekleşmesi bu konuda hiçbir önlem alınmadığını gösteriyor.

Dr. Furtun’un cinayetiyle ilgili dava 18 Eylül 2015’te görülmüştü ancak tanıkların dinlenmesi için bugüne ertelendi. Duruşmada hâkimin, “Dr. Kamil Furtun’u öldürmüşsün. Bu konuda söyleyecek bir sözün var mı?” sorusu üzerine katil İsmail Koyun, “Benim eşek arılarım var. Hepinizi sokturacağım” diye cevap verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracagiz 1

Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Merkezi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu‘ndan Aysen Kavaş, “Yetkililer ve yargı kadın cinayetleri her gün yaşanırken yaşam hakkını durdurmak yerine failleri cezasız bırakıyor. Dr. Dağdemir’in failine bıçakla hastaneye girip cinayet işleme cesaretini veren, yargının ‘tutku indirimi‘, ‘saygınlık indirimi‘dir. Dağdemir cinayeti hem kadın hem de sağlık çalışanına şiddet kapsamında ölmüştür. İki önemli toplumsal sorunun sorumlusu sorunları çözmek için adım atmayanlardır” dedi.

Nefret söylemleriyle kitlelerin yönlendirilmesi ve kötü niyetli hekimlerin yanlış tutumlarıyla hekime şiddet sorunu, ülkemizde önlenmesi zor bir tehdit haline geldi. Dr. Aynur Dağdemir’in katlinde ise çok daha büyük bir sorun dikkat çekmekte. Aynı zamanda kadına şiddeti de içeren bu olayın da gösterdiği gibi; halkın belki de en çok eziyet gören bileşeni olan kadınlar her alanda fiziksel, psikolojik, cinsel şiddete maruz kalıyor. Dr. Aynur Dağdemir’in cinayeti umuyoruz ki toplumdaki yanlış algıların değişmesinde bir adım olur. Yakınlarına baş sağlığı dileriz. 

Hazırlayan:Esra Aydın