Okuma süresi: 2 dakika

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Van Ekonomi Komisyonu tarafından projelendirilen Medya Tüketim Kooperatifi (komün market), Van’da yaşayan yurttaşların kendi ürettikleri ürünleri aracısız şekilde tüketiciye ulaştırıyor. Halk durumdan memnun; üreticiler devlete ihtiyaçları olmadığını, tüketiciler ise bu marketin kendileri için büyük bir şans olduğunu belirtiyor.

Üretici ve tüketici arasındaki tek aracı olan Medya Tüketim Kooperatifi, yerelde üretilen organik ürünleri kâr amacı gütmeden doğrudan raflara koyarak tüketiciye ulaştırıyor. Halk hem ekonomisini kendi oluşturuyor hem de ürünlerden de fiyatlarından da hoşnut durumda.

Komün market üreticilerinde Nuri Dündar, “Medya tüketim marketlerindeki ürünler tamamen organik ve fiyatları da uygun. Büyük firmaların eline geçmesin, halkın elinden halka geçsin. Halk hem kendi ürününü üretiyor hem de satıyor. Özyönetimin bir temeli de Medya Tüketim Marketleri’dir. Kendi kendimize yaptığımız zaman devlete artık ihtiyacımız kalmaz, yani devletsiz de kendi kendimizi yönetebiliyoruz. Medya Tüketim Marketleri bunun bir göstergesidir. Kendi ekonomimizi kendimiz sağlayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Kendi yaptıkları ürünlerini Komün Market’te satışa sunan Bostaniçi Kadın Destek Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi’nde de (BİKAD-KOOP) yoğun bir üretim var. Kentte kooperatife dahil kadınların el birliğiyle ürettikleri ürünler tüketicinin büyük beğenisini topluyor. BİKAD-KOOP’un çalışmalarına ilişkin konuşan kooperatif üyesi Nejla Bakır, “Evde çocuklarımız için ürettiğimiz yemeklerin aynısını burada üretiyoruz. Ürünlerin hepsi doğal ve kaliteli malzemeyle üretiliyor. Yani komün markete evde ürettiğimiz ürünleri vereceğiz” ifadelerini kullanırken aynı zamanda içimizi bir hoş ediyor. Büyük ve batılı şehirlerde çok yazık ki bir komün durumu kalmadı. Hatta komünal yaşamdan gittikçe uzaklaşıyor, birbirimizden de her geçen gün biraz daha soğumuyor muyuz? 

Üreten de halk tüketen de

Market müşterileri de marketin satışa sunduğu ürünlerden ve fiyatlardan memnun. Aylık alışverişi için markete gelen Nurettin Harhar, piyasadaki diğer marketlere göre daha uygun fiyat politikası nedeniyle Medya Market’i tercih ettiğini dile getirdi. Harhar, “Bütün halka tavsiye ediyoruz. En azından bir defa denesinler. Satılan ürünlerin hepsi çok kaliteli ve doğaldır. Fiyatları da oldukça uygundur. Üreten de halk tüketen de halk. Kâr payı da az olduğu için sadece halkın yararına satış yapılıyor. En azından büyük holdinglerin etkisinden çıkalım, kendi kendimizi yönetelim, kendi ekonomimizi oluşturmamız için güzel bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Marketin bir müşterisi Kıyasseddin Demir de bu yapıdaki marketleri herkese tavsiye ederek şunları söyledi: “Hem halk faydalanıyor hem de üreticiler. Diğer marketlere göre de daha uygun. Bütün halkımıza tavsiye ediyorum. İsteğimiz bu marketlerin daha fazla açılması, bütün mahallelerde, illerde açılmasını istiyoruz. Burası kar amaçlı değil, halkın ihtiyaçlarını görüyor gerçekten. Zaten bu market halk için açıldı. Bu market halkındır.”

Bir umut var, bir komün hayatı da aslında pek yakında. Yeter ki elimizi uzatmaya cesaret edelim, öz yönetim illa ki silah alıp savaşmak değil; üretime ortak tüketimde seçici olmak, bunu bilelim, bir de bakmışız gerçek olmuş hepsi hayallerin…

Kaynak: DİHAJiyana Ekolojik