İrem Çamlıca’nın üçüncü kişisel Sergisi, Kadıköy Kızıltoprak IMOGA Art Gallery‘de 11 Mart’ta açılıyor. “Herkes Bu Sergiyi Konuşuyor” adını taşıyan sergide Atatürk, Nazım Hikmet, Deniz Gezmiş, Zeki Müren, Türkan Şoray, Kemal Sunal ve Orhan Gencebay’ın Çamlıca’nın özgün bakışı ile resmedilmiş portreleri var. Sergide ayrıca sanatçı aile bağlarının bulunduğu Kırklareli Poyralı köyünün yerel kızlarından ilham alarak yaptığı özel seri resimleri, ilk defa sanatseverler ile buluşuyor.

İrem Çamlıca sergisini, “Türkiye’nin tarihsel sürecinde önemli olgulardan çıkışla, toplumun yaşadığı ekonomik gelişim, göç, ahlaki tavır, mizahi bakış, cepheleşme, dışlanma, mücadele gibi süreçlerle ilişkilenerek, geniş kitlelerce benimsenen popüler gerçeklik üzerinden bir toplum analizine dönüşüyor” diye anlatıyor. Sergi 24 Mart’a kadar açık kalacak.

İrem Çamlıca kimdir?

1988’de İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nden sonra Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım bölümünü “tam başarı burslu” okuyarak bu bölümden birincilikle ve yüksek onur derecesiyle mezun oldu.
Avrupa’nın çeşitli kentlerinde sanat araştırmalarında bulundu. 2011-2012 yıllarında Study Abroad programıyla University of the Arts, Central Saint Martins BA Fine Art bölümüne kabul edilerek eğitiminin bir kısmını Londra’da sürdürdü. Londra’da gerçekleştirdiği sanat araştırmalarından sonra ilk atölyesini 2012’de İstanbul’da Galata Kuledibi’nde kurdu.

2009’dan beri yurtiçi ve yurtdışında birçok sergide yer aldı. İlk kişisel sergisini 2015’te gerçekleştirdi. Sofya’da düzenlenen BIWC 2014 Tasarım kategorisinde altın madalya ve Saint Petersburg Birinci Uluslararası Ex Libris Yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kurumların sergilerinde, yayınlarında ve koleksiyonlarında yer aldı. Çalışmalarını İstanbul’da Bomonti Şişli’deki atölyesinde sürdürüyor.

Adres: Rüştiye Sokak, Kızıltoprak, Kadıköy, İstanbul
Telefon: 0216 541 4442