Bu haberden sonra ayağa kalkmak hatta belki de koşu ayakkabılarınızı giyip etrafta birkaç tur atmak isteyebilirsiniz. Yeni bir araştırma tıpkı sigara içmek ya da aşırı içki tüketmek gibi tembel olmanın, çok fazla uyumanın ya da yetersiz uyumanın da bir risk faktörü olabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar ölüm olasılığını; katılımcıların sigara içme, alkol kullanma, diyet, fiziksel tembellik, uyku ve egzersiz alışkanlığı gibi altı farklı yaşam şekli seçimlerine dayanarak tahmin edebildi. Araştırmanın da belirttiği gibi tembel yaşam biçimi sizin için oldukça kötüdür ancak bunu aşırı içki ya da sigara kullanımıyla eşleştirirsek ölüm riski, sağlıklı bir şekilde yaşayan birine kıyasla beş kat daha yüksektir. 7 saatten daha az uyumanın ya da 9 saatten daha fazla uymanın ikisi de risk faktörüdür.

Araştırma sırasında sigara kullanan kişiler için ölüm ihtimalini yüzde 90 daha da fazla hale getiren sigara, her zaman olduğu gibi en büyük risk faktörüydü. Listede aynı zamanda aşırı içki kullanımının da olduğunu düşündüğümüzde bu biraz şaşırtıcı gelebilir ancak bu altı farklı yaşam şekli seçimlerinden en büyük ikinci risk faktörü ise egzersiz yapmamaktı. Yeni bir araştırmanın belirttiği gibi tembel olmak şiddetli sağlık problemlerine yol açabilir; araştırma katılımcılarında orta yaşlı birinde beyin küçülmesi görülmesi gibi. Tarihte ilk defa duyulmuş olan insanların bulaşıcı hastalıklardan ölmesinden çok bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölmesi hakkındaki haberleri duyuyoruz. Kalp-damar hastalığı, kanser, diyabet ve diğer bulaşıcı olmayan hastalıkların yüzde 63’ü yıllık ölüm oranlarında etkilidir. Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak gibi önemli bir yaşam stili değiştirerek diyabet, kalp hastalığı ya da bazı kanser hastalıklarına yakalanma riski azaltılabilir.

PLOS Tıp’da yayınlanan 45 ya da daha fazla araştırma, 2006 ve 2009 yılları arasında 231 bin 048 Avustralyalı tarafından takip edildi.

Kaynak: The Plaid Zebra