Okuma süresi: 2 dakika

Bir yılı daha geride bıraktık. Şimdi yeni bir yıl daha var önümüzde. Her sene tekrarlanan klişeleri tekrarlamayacağım, çünkü klişeler ne yazık ki gerçekleşemiyor. Dileklerimizin içinde yer alan huzur, mutluluk ve sağlık herkese ulaşamıyor. Mutlu bir yıl geçiremedik, öldük, ölüyoruz, fark etmiyoruz; yıllar mutlu geçmiyor, kesin bilgi yayalım. 

Eski yılı yeni yıla bağlayan söz konusu gece 31 Aralık. Bu, pek de anlam içermeyen günde tikiler, zilliler, zenginler ve duyarsızlar bütün gün alışveriş yapıp süslenecek, bütün bir gece de eğlenecek çılgınlar gibi. Milyarlarca para dönecek piyasada. Oysa aynı anda ülkenin doğusunda, insanlar ölecek belki de biz geriye doğru, 3-2-1, sayarken. Kim bilir -hatta Allah bile bu kadarını tahmin etmemiş olabilir- bugün kaç kişi ölecek ve ölüsü sokak ortasında kalacak bir ölü daha olmasın korkusuyla.

Hadi biraz tahmin etmeye çalışalım, belki evlerinde acı ile oturuyorlar şimdi. Belki diş biliyorlar hayatlarını başlarına yıkanlara, kimisi buzluktaki çocuğuna bakıyor, kimisi evde dua ediyor ölen yavrusuna. Yılbaşı kimin umrunda? 

Çocuklar yeni yıldan ne bekleyecek mesela? İntikam mı, okul mu, huzur mu? Bilmiyorum, ama onlar için, hiç eğlenceli ve mutlu bir yeni yıl gecesi olmayacağı kesin. Buna rağmen, bugün tvler, mekânlar, sokaklar bütün bunları birkaç günlük askıya alıp umarsızca devam edecek yalanlı yayın ve tavırlarına. Bunları düşününce 2015’ten çıkmamak gelmiyor mu insanın içinden?

Bir de hindi, et, tavuk boyutu var. Duyarsızları maddi olarak kademelendirdiğiniz zaman, çok parası olan hindi, içgüveysinden halliceler et, biraz fakirler tavuklarla avunacak. Yengeç bacakları, karidesler, kalamarlar havada uçuşacak. Tabaklarındaki yemeği bitirmeyen hiç yokluk görmemişlerin fix menülere ödedikleri binlerce lira sermayeye sermaye katarken çöp kutuları dolup taşacak artıklı tabaklarla. 

Şimdi umutlu bir yeni yıl hayaliniz vardı ve ben moralinizi bozduysam, hayır, özür dilemeyeceğim. Moral bozmak pahasına gerçekleri hatırlatmak zorundayım. Çünkü ben çok utanıyorum; hâlâ hayatta olduğum için de, insanlığımdan da, hiçbir şey yapmıyor oluşumdan da…

Utanmayanlar da var. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yıl mesajında terörle mücadele konusunda kararlı olduklarını açıkladı. Dağları da şehirleri de karış karış temizleteceğini söyleyen Erdoğan yayınladığı görüntülü mesajda hayatını kaybeden kolluk kuvvetlerine ve sivil halka üzüldüğünü de söyledi. Nedense inanmak çok zor. İmkânsız bir durum artık iktidarı sevebilmek. Terörle mücadele dediğin nedir ki canısı. Üç beş ağaç, üç beş çapulcu. Kes gitsin, kazı kökünü. Ne de olsa yalaka çok bu ülkede, yaşayıp gidersiniz birlikte.

Buyurun bu yıla bir de fotoğraflarla bakın, ne kadar mutlu girmiştik oysa 2014’ten 2015’e… Şimdi herkes mutlu yıllar, içimden gelmese de…