Okuma süresi: < 1 dakika

Dünya üzerindeki kaplan popülasyonunun yüzde 70’ini barındıran Hindistan, kaplanların sayılarında yüzde 30’luk bir artış kaydettiklerini belirtti.

Bu araştırmaya göre, Hindistan’daki kaplan sayısı 2010’da bin 706 iken, geçtiğimiz yıl 2 bin 226’ya yükseldi. Bu artış, Hindistan Çevre Bakanı Prakash Javadekar tarafından “büyük bir başarı” olarak dile getirildi. Bu artışın nedenleri arasında, kaçak avcılığa karşı verilen savaşı gösteren Bakan, ayrıca kaplanlar için ayrılan 40’tan fazla bölgenin daha iyi yönetilmesinin de etkili olduğunu belirtti. Hükümet, özellikle kaplanların doğal alanlarının küçülmesine neden olan hayvan üreticiliğinin, yiyecek ve içecek alanlarına yapılan istilanın önüne geçmek için uğraşıyor.

Hindistan’da denenen pratiklerin, diğer kaplan koruma alanlarında da uygulanabileceğini belirten Bakan, yavru kaplanları diğer ülkelere bağışlayarak oralardaki kaplan popülasyonunun korunması konusunda da önemli bir rol oynamak istediklerini ekledi.

Hindistan’ın 1947 yılında bağımsızlığını kazandığında, ülkede yaklaşık 40 bin dolayında kaplan olduğu sanılıyor. Bu rakamlar 2008’de 1041’e kadar indi.

Kaynak: Le Monde