Okuma süresi: < 1 dakika

Hindistan’da pek çok Hindu kadın alnında bindi taşır. En geleneksel olanı kırmızı ama başka renklerde olanına da rastlamak mümkün. Bu küçük nokta, kaşların ortasında yer alıyor, altıncı çakranın olduğu yerde. İnanca göre bu alan vücuttaki enerjiyi muhafaza ediyor.

Şimdilerde bu bindiler güzel bir projeye vesile oluyor: Life Saving Dots. Proje iyot eksikliğinden muzdarip kadınların iyot ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Projenin öncülüğünü bir pazarlama şirketi olan Grey for Good’un yardım ayağı yapıyor. Neelvasant Medical Foundation da bindilerin ihtiyaca göre dağıtımına yardımcı oluyor. Bindiler Singapur’da üretiliyor.

İyot eksikliği gerçekten de ciddi bir durum. İyot, yediklerimizin enerjiye dönüşümü için gerekli bir madde. Tiroid hormonlarının üretimi ve fonksiyonları için de önemli. Eksikliğinde beyin hasarına varan sonuçlar doğuruyor. Bu eksiklik Daha çok kadınlarda görülüyor. Hamile kadınların günlük iyot ihtiyacı ise normal bireyin iki katı kadar ve eksikliğinde bebeğin zihinsel gelişiminde bozukluk ya da doğum sırasında ölüm gerçekleşebiliyor.

En çok tuzda bulunana iyot, özellikle Asya ve Afrika bölgelerinde neredeyse yok. Hindistan’da pek çok kabile iyotlu tuz kullanmıyor. Araştırmaya göre 71 milyon Hintli iyot eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıktan mağdur durumda.

Bu hayat kurtaran bindiler iyot damlalarına batırılıyor, yani bir nevi iyot parçasına dönüştürülüyor. Her bir bindi tek kullanımlık; ama yaklaşık 6 saatlik bir kullanım sonunda tavsiye edilen günlük iyot miktarını (100-150 mikrogram) vücuda iletiyor.

bindiler hayat kurtariyor 3

Bindiler Hindistan’nın bazı köylerinde besin ya da katkı maddeleriyle iyot ihtiyacını karşılayamayan kadınlara dağıtılmaya başlandı. Ürün yüz köyde 30 binden fazla kadına ulaştı bile.

Kaynak: The Plaid ZebraThe Times of IndiaMedline Plus