Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil FelsefeHızla büyüyen yeşil çevre çalışma alanları

Hızla büyüyen yeşil çevre çalışma alanları

-

Üzerinde yaşadığımız dünyanın kaynakları, insan faktörünün tüm ekosistemlerdeki doğal donanımı hızla ve acımasızca yok etmesinden ötürü gün geçtikçe tükenmektedir. Bu kaynakları geliştirmek ve iyileştirmek adına yapılan yeşil çevre hareketleri, bu iyileştirmede yer almak isteyen binlerce profesyonelin bir araya gelmesine ve yeni çalışma alanlarının ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.

Neyse ki doğa ananın bize sunduğu tüm güzel şeyleri yok etmek isteyen müteahhitlere, doğa vandalistlerine, politikacılara, savaşseverlere, umursamazlara rağmen var olmaya çabalayan dünyamıza yardım etmek isteyen insanların ve iyileştirme alanlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Kanada’nın Vancouver şehrinde başlayan ve yüksek binaların arasında bir cennet köşesi yaratan çatı katı terasları, yeşil binayeşil iş hareketinin en önemli kısımlarından biridir. İlk olarak Faitmont ve Waterfront adlı otellerin çatılarında bu yöntemle elma yetiştiriciliği yapılmıştır. Yeşil çatı bahçeleri, büyük ticari çiftliklerden pazara sunulan ürünleri üreterek, ulaşımda kullanılan fosil yakıtları en aza indirmeyi amaçlamış ve çevrenin korunması için yerel kaynaklı gıdalar sunmanın yollarını geliştirmeye çalışmıştır.

Yeşil çatılar aynı zamanda yağmur suyunu yönetmek ve enerji kaybına karşı binaların hava yalıtım kalitesinin iyileştirilmesi için rekreasyon bölgeleri kurarak kentsel çevreyi arıtmayı hedeflemektedir.

sehir yetistiricileri
Şehir yetiştiricileri

Şüphesiz geleceğin en büyük sıkıntısı su kaynaklarının kuruması, kirlenmesi ve su kıtlığının baş göstermesidir. Su kalitesini arttırmak için yaratıcı çözümler arayan Los Angeles Su ve Enerji bölümü 2008 yılında, Ivanhoe Rezervuarı’nın içine üç milyon polietilen top dökme girişimini başlattı. Bu toplar suyu temizleme amacıyla bulunan en yaratıcı çözümlerden biri oldu.

su kalitesi teknisyenligi
Su kalitesi teknisyenleri

600 bin Los Angeleslının içme suyu olarak kullandığı bu rezervuarda bromür ve bakteri öldürücü bir klor katkı maddesi konsantresi vardı. UV ışıkla bakıldığında bu kaynağın 58 milyon galonluk kısmında kanserojen ışınlarına rastlandı. Mühendislerin yoğun çalışmalarıyla, polietilen topların bu etkileri ve suya karıştırılan klorların miktarını azalttıkları belirtildi. Bu bölümde görev alan bilim adamlarının yeni hedefi suyu tamamen klorsuz hâle getirecek bir çalışma yapmak.

temiz araba muhendisligi
Temiz araba mühendisleri

Amerika’da 16 yaşını geçen hemen hemen herkesin ulaşımını kendi arabasıyla sağladığını biliyor muydunuz? Bu araçların üçte ikilik kısmı fosil yakıtlarla çalışıyor. Bu yakıtların doğaya ve teneffüs ettiğimiz havaya verdiği zararlar gün geçtikçe artış gösteriyor. Doğada bulunan her şey gibi bu yakıtlar da sınırsız değil. Bu bağlamda çevreyi ve havayı temiz tutmak, ayrıca fosil yakıtlarla çalışan araçlara alternatif oluşturmak için icat edilen elektrikli araçlara rağbet günbegün artmakta.

Temiz araba mühendisleri bu çalışmaları ilerletmek ve elektrikli araçları geliştirmek için uğraşıyorlar. En önemli çalışmaları güneş panelleriyle çalışan güçlü araçlar yapabilmek. Yapılan çalışmalara göre uzak olmayan bir gelecekte doğa ve çevreye zararsız güneş panelli araçlar hayatımıza girecek. Bu heyecan verici gelişmeler yeşil çevre hareketinin gelişimi için büyük önem taşıyor.

geri donusum
Geri dönüşüm

Kullanılan ürünleri geri dönüşüm malzemelerinden seçmek hem ülke ekonomisine hem de doğaya katkıda bulunmak demektir. Bunun önemini erken kavrayan ülkeler, gerekli tesisleri kurmuş ve eğitim yoluyla bu bilinci çocukluktan itibaren aşılama yoluna gitmişlerdir. Gelişmiş ülkelerde yaşayan vatandaşlar çöplerini geri dönüşebilen maddelerden ayırmayı birer vatandaşlık görevi olarak kabul etmektedirler.

Amerika Birleşik Devletleri çelik ve kağıt geri dönüşümüne diğer maddelerden daha çok önem vermektedir. Amerikan Orman ve Kağıt Bakanlığı’na göre 2011 yılında kullanılan tüm kağıtların üçte ikisi geri dönüşüm yoluyla yeniden kazanılmıştır. Bu oran ABD kağıt fabrikalarının ham madde ihtiyacının üçte birini karşılamaktadır. Geri dönüşüm uygulamalarının, yeşil işler ve yeşil çevre hareketi üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. EPA istatistiklerine göre bir ton kağıdın geri dönüştürülmesi, bir ev için altı aylık enerji tasarrufu demektir. Bu oran 26 bin 500 litre karbon eş değeri sera gazı emisyonunun azaltılmasını sağlamaktadır.

doga bilimcileri
Doğa bilimcileri

Dalgıçlık vasıfları olan bir bilim insanı, dünyanın değişen ikliminin ekosistemler içindeki etkilerini ölçmek ve grafiğini çıkarabilmek için Avustralya’ya bağlı One Tree adasının okyanus suyu asitliğini ölçtü. Bu çalışma doğadaki bozulmaları önlemek için milletlerin sürdürülebilir yaşamı ve yeşil çevre oluşturmak amaçlı atılan önemli bir adımdır. Bilim insanlarının doğa ve yeşil çevre hareketi için yaptığı bu çalışmalar oldukça önem taşımaktadır. Milletler olarak yaşamımızı sürdürebilirliğimiz bu bilim insanlarının daha çok doğal çevre araştırmaları yapmalarına bağlıdır.

yesil bina- okul
Yeşil bina üreticileri

Bir ev düşünün ki sadece doğa dostu plastikler ve toprakla inşa edilmiş olsun. İlk olarak Adam Howler tarafından Guetamala’da gerçekleştirilen bu proje o kadar ilgi gördü ki, sonrasında gerekli malzemeleri çöpten karşılanacak olan bir okul inşa edilmesi için adımlar atıldı. Bu yolla hem bölgedeki okul ihtiyacının karşılanması hem de bu okulda okuyan öğrencilerin çevre bilinci ile yetişmesi amaçlandı.

Çöplere yeni bir değer kazandıran bu uygulamada sonuçlar oldukça iç açıcı. Ucuz, sağlam ve çevre dostu binalar, doğaya saygının birer anıtı gibi çoğalmaktalar. Adam Howler ve ekibi kendi kendilerini idame ettirebilecek düzeydeki bu binaların çoğalması ve korunması için bölge gençlerinin yeşil çevre duyarlılıkları hakkında eğitim almalarını sağlayarak, sürdürülebilir yaşam alanlarını inşa etme ve koruma adına güzel bir çalışmaya imza attılar.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...
Özge Yıldırım
Özge Yıldırım
Bir peri olsaydım keske. Kollarım Temel Reis gibi güçlü olsaydı. Annesiz çocuklara sıkı sıkı sarılsaydım.. Bir kalbim olsaydı kocaman, içine tüm canlılara yetecek kadar sevgi koysaydım. Sırtımda sihirli bir heybe olsaydı. Açım diyen herkesi doyursaydım. Kulaklarım iri iri olsaydı ve dünyanın öbür ucundan ah! diyeni duysaydım. Bacaklarım evrenin en hızlı atı olsaydı, ah diyen herkese yetişip koşsaydım. Hiç yorulmayan bir elim olsaydı da tüm ağır işleri ben yapsaydım. Dünyanın her lisanını bilseydim, bildiğim herşeyi öğretseydim. Damarlarımdan kan yerine vicdan aksaydı, cebimde tüm çocukları iyileştirecek bir ilaç olsaydı. Geri kalan tüm zenginlikler, şan, şöhret, para, pul hepsi de sizin olsaydı. Olmadı olamadı.. O kadar ağladım ki okyanuslar taştı. Dayanamadı Tanrı "Tek bir dilek hakkın var, hadi iste gerçekleşsin" dedi. Bir pencere diledim, bütün dünyaya ulaşabileceğim. İşte bugün o penceredeyim.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol