Ana SayfaYeşilVeganlıkHollywood'un 10 ünlü veganı

Hollywood’un 10 ünlü veganı

-

Veganlık çeşitli nedenlerle hayvan kökenli besinleri ya da hayvanlardan elde edilen ürünleri kullanmama şeklinde tanımlanabilir. Veganizmin temeli hayvan özgürlüğüne dayanarak hemen hemen tüm sektörlerde gerçekleşen hayvan sömürüsünü ve katliamlarını reddetmektir. Aslında veganlığın hiç de zor olmadığını anlayan insanlar arasında gitgide artan veganizm olgusu kariyerini oyunculuk veya eğlence sektörü üzerine kuran ünlüler arasında yaygın.

Aşağıdaki liste size Hollywood’un en tanınan oyuncularının beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzlarına dair daha net bilgiler vermesi için hazırlandı. Ünlülerin hangi sebeplerden ötürü veganizme yöneldiğini öğrenmek isterseniz, Hollywood’un 10 ünlü veganı ile tanışmak için sizi şöyle alalım:

1. Listenin birinci sırasında yer alan Joaquin Phoenix‘in 3 yaşından beri vegan olduğunu biliyor muydunuz? Hayvanlar için daha iyi bir gelecek sloganıyla çıktığı macerası babasıyla balık avlamaya gittiği bir günde başlamış. Babasının elinde can çekişen bir balığı gören Phoenix, o günden sonra asla hayvan eti yemeyeceğine dair yemin etmiş. Eve döndüğünde annesine yönelttiği “Yediğimiz etin nereden geldiğini niye söylemedin?” sorusuna cevap alamadığını ancak annesinin ağladığını söyleyen oyuncu, hayvan hakları konusunda mücadele veren başarılı bir aktivist! Bunun yanı sıra, hayvan istismarına dikkat çekmek için de pek çok farklı projede ve kısa filmde rol alan Phoenix’in örnek bir dünya vatandaşını olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

2. Usta oyuncu Woody Harrelson‘ın “En Seksi Vegan Ünlü” seçilmesini bir kenara bırakalım. Gerçek öyle olsa dahi, Harrelson’ın gençlik döneminde veganlığa adım atan ünlülerin başında geldiğini hatırlatalım. New York sokaklarında dolaşırken ilginç bir şekilde durdurulan Harrelson’a yüzündeki sivilcelerin sebebinin yediği süt ürünleriyle ilgili olduğu söylenmiş. İlerleyen yıllarda et, burger gibi besinleri bırakan oyuncunun un ve şeker de tüketmediğini belirtmekte fayda var.

3. 1995 yapımı Clueless filmini bir kült haline getiren şüphesiz ki Alicia Silverstone‘un akıllara zarar oyunculuk performansı! Listenin dikkat çekici isimlerinden Silverstone çocukluğunda farklı sağlık problemiyle yüzleşmek zorunda kalmış. Ancak veganlığı hayatının merkezine oturtan oyuncu kendini çok daha iyi hissetmeye başladığının altını çizerken; inanılmaz enerjik bir yapıya sahip olduğunu da sözlerine eklemeyi unutmuyor. Popüler bir görüşe göre vegan beslenme tarzı kişinin enerjisini düşürüp, fiziksel kuvvetini elinden alıyor. Silverstone bu inanışın doğru olmadığını belirtmekle kalmayıp, “The Kind Diet” ismini verdiği kitabını da okuyucunun beğenisine sunuyor.

Movies-Alicia-Silverstone

4. Tobey Maguire geçtiğimiz yıllarda beyazperdeye uyarlanan The Great Gatsby‘nin setinde oldukça ilginç bir olay yaşamış. Filmin başrol oyuncularına kasabada dolaşmaları için Mercedes Benz marka bir araba verilmiş fakat gelin görün ki, arabanın koltuklarının deri olmasına dayanamayan Maguire bu jesti kabul etmeyerek arabaya binmemiş.

5. 55 yaşına gelmesine rağmen güzelliğini korumaya devam eden Demi Moore‘un sırrı veganlık. Bir diğer önemli ayrıntı ise oyuncunun pişmemiş yemekler tüketmesi. Peki, bu ne demek? Besinlerin fazla sıcaklıkta mineral ve vitaminlerinden arındığını düşünen görüş doğrultusunda, Moore beslenme şeklini çiğ yiyecekler üzerine yoğunlaştırmış. Vücudunun fitliğini, meyve ve sebzelere borçlu olduğunu söyleyen Moore konunun duyarlı tarafında görünmüyor. Ancak vegan olmasıyla birçok hayvanın hayatını kurtardığı gerçeğini göz ardı edemeyiz.

6. Romantik komedilerle tanınan Alec Baldwin‘in veganlığı seçmiş olması 2011 yılına, diyabet teşhisi ile yüz yüze geldiği döneme rastlıyor. Hastalığın başlangıcında oluşu, onu daha sağlıklı bir biçiminde yaşamalıyım düşüncesine itiyor diyebiliriz. Bunun öncesinde de Baldwin’in uzun bir süre hayvan hakları için uğraş veren bir aktivist olduğunu ekleyelim.

Alec Baldwin

7. Sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran Brad Pitt, formda kalmak amacıyla başladığı diyeti sonrası vegan hayatına geçiş yapan ünlülerden bir diğeri. Eşi Angelina Jolie bu görüşünü paylaşmasa da, kendisi veganlığa oldukça alışmış durumda.

8. Olivia Wilde hamileliği sırasında veganlığı denemeye karar vermiş ve yaklaşık 5 senedir hayvan etinden uzak bir yaşam sürüyor. Yıldız oyuncunun “Wilde Things” adlı internet sitesi vegan olmanın güzelliklerini anlatmakla kalmayıp, özellikle mutfakla yakından ilgili herkes için farklı tariflere yer veriyor.

olivia-wilde

9. Daryl Hannah küçükken çiftlik hayatının tadına bakan şanslı ünlülerden biri. Bu durumun veganlığı tercih etmesinde etkisi olduğunu belirtirken çevre ve sağlık konularına karşı da duyarlı olduğunu söylüyor. Oyuncu tıpkı Olivia Wilde gibi veganlığı anlattığı vloglar çekerek, hayranlarına faydalı olmaya çalışıyor.

10. Günümüzün en başarılı oyuncularından Natalie Portman 2009 yılında okuduğu “Eating Animals” kitabıyla bitkisel beslenmeye karar vermiş. Hayvan derisinden elde edilen ürünleri de kullanmamaya dikkat eden Portman vegan tasarımcıların hazırladığı kıyafetleri giyiyor ya da Wal-Mart gibi marketlerden plastik ayakkabılar satın alıyor.

Kaynak: The Richest

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Janset Atacan
Janset Atacan
20 yaşında, kampçı bir ailenin deniz aşığı çocuğu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik öğrencisi, çeşitli dergi ve internet siteleri için çeviriler yapıyor. Öykü yazmaya yeltenir. Kadın hakları, LGBT, toplumsal cinsiyet gibi konularla ilgileniyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol