Ana SayfaYaşamCinsel DevrimHugh Hefner sayısız kadının hayatına zarar verdi - Öyle değilmiş gibi davranmayalım...

Hugh Hefner sayısız kadının hayatına zarar verdi – Öyle değilmiş gibi davranmayalım –

-

İnsan hakları savunucusu ya da değil, Playboy ikonu Bill Cosby’den pek de iyi olmayan bir cinsel istismar suçlusu.

Hugh Hefner öldü ve daha şimdiden bir yığın güllük gülistanlık anma yazısı kendisini tanıyanlar tarafından ortaya atıldı. Bu kişiler onun Playboy Malikane hayatını idealize eden ve Amerikan cinsel devrimine katkılarını övmek isteyen kişiler. Bu anma yazıları Hefner’ı yurttaşlık haklarını dobraca savunduğu için ve Amerikan kültürünü cinsel muhafazakarlıktan arındırmadaki rolü için övüyor. Ama şimdi modası geçmiş, kadın düşmanı görüşlerini ve feminizme verdiği zararları göz önüne almanın tam sırası. Tıpkı adına açılmış bir cinsel istismar davası da bulunduğu gibi.

Kaynak: Playboy

Hefner’ın yurttaşlık hakları hareketindeki rolünü ele alın. Evet, Martin Luther King Jr.’a desteğini dile getirmesi gibi bazı iyi şeyler yaptı. Veya Roots’tan Alex Haley’in Miles Davis ile röportajını yayınlaması gibi. Siyahi bir kadını revaçta olan ve beyazlar tarafından yönetilen hiçbir dergi kapağına koymazken o Playboy’un kapağına koyduğu için övülüyor. Ama 2017 yılında, Afrikan Amerikanların eşit muamele görmesini nasıl bir “kazanç” olarak kutluyoruz ki? Erkeklerin çıplak siyahi kadınların vücutlarına bön bön bakmalarının teşviki neden sosyal gelişim olarak düşünülüyor? Amerikan köleciliğinin başından beri beyaz erkekler bunu yapıyor zaten?

Hefner, Amerikanları tutucu cinsel görüşlerinden arındıran cinsel devrimin bir lideri olarak görülüyor. En azından Vanity Fair’e de söylediği gibi bu kadınları nesneleştirmesinin ahlaki gerekçesi:

Hugh Hefner; Playboy, Aktivist ve Asi isimli yeni belgesel Hefner’ı yalnızca cinsel toleransı umursayan açık fikirli biri olarak değil aynı zamanda birçok iyi, cesur davanın ve ırk eşitliği ile gay haklarını savunan ilk kahramanların arasında gösteriyor. Oldukça ikna edici. “Ama feministler hala kadınlara obje gibi davrandığınız için size karşı çıkıyor,”  dedim.

“Objeler zaten!” ısrar etti. “Playboy doğum kontrolü de dahil olmak üzere kadınların sorunları haline gelen şeyler için savaştı. Bizler kadınlara seçme hakkını veren Roe v. Wade’de bilirkişilerdik. Ama kadınların kendi cinselliklerini kabullenmeyişleri manyakça.”

Playboy kadın cinselliğini teşvik etmek için ne yaptı? Açıkça erkekler için yayınlanan bir dergi nasıl cinsel özgürlüğü sunuyor?
Hefner’ın ve onun Playboy yaşam tarzını savunanlar Playboy tavşanlarının kendi kaderlerini özgürce seçtiklerini ve onlara iyi davranıldıklarını söyleyecektir. Ayrıca Hefner’ın Playboy Playmate’lerinin kariyerlerine yardımcı olduğunu da. Ama Playboy’a çıkan modellerin hepsi üne ve servete kavuşmadı.
Çok fazla Playmate dozaşımından, intihardan, cinayetten ve başka doğal olmayan sebeplerden genç yaşta öldü. Gloria Steinem 1963’te Playboy tavşanı kılığına girdi. Modellerin can acıtan, vücutlarını büken kostümleri giymek zorunda bırakıldığını gördü. Modellerin zararları karşılanmıyordu ve modeller tek kullanımlık şey muamelesi görüyorlardı. Belki 21. yüzyılda tavşancık kostümleri biraz daha bol, ama hala aynı gerici fikri savunuyorlar: kadınların vücutları korselere sıkıştırıldığında daha güzel gözüküyor.

Irk eşitliğini savunan Hefner, feministlerden nefret etti. 1950lerin toplumsal cinsiyet rolleri ayrımını savunan heteronormatif bir görüşe sahipti. 1970 yılında anılarında şöyle yazdı, “Bu piliçler doğal düşmanımız. Tek istediğim militan feministleri ayıracak yıkıcı bir parça. Bunlar Playboy’un savunduğu romantik erkek-kız toplumuna sabitçe karşı çıkıyorlar.”

En azından bazı eleştirmenler Hefner’ı seri tecavüzcü Bill Cosby ile kıyasladı. Bu, Playboy iş adamıyla yaşayanların verdiği ifadelere göre o kadar da rezil görünmüyor. Elbette Cosby’nin ilaçla uyuşturduğu kadınlara tecavüz etmesi ve Hefner’ın bedenlerini Playboy Malikanesine kurban eden genç kızlara bunun karşılığında zenginlik ve kötü şöhret vermesi arasında fark var. Fakat bir cinsel istismar çeşidini diğerinden ne ayırıyor ki?

Hefner’ın eski sevgilisi Holly Madison hatıralarında Hefner’ın kadınlarını kendileriyle seks partisine katılmadan önce quaaludes kullanmalarına ikna ettiğini söyledi. Hefner’ın sevgililerinin bazılarının onu sevdiğine eminim. Savunduğu çok eşli hayat tarzının da karşı çıkılası bir yanı yok. Ama Madison ve Malikane’de yaşayan diğerleri Hefner ile seks yapmanın söylenmeyen bir zorunluluk olduğunu söyledi. Bu, genç aktristler, modeller ve müzisyenler için süslü yiyecekler, pahalı kıyafetler ve kariyer yapmak için ünlülerle tanışma potansiyeli uğruna ödenen bir bedel. Tavşanların bazıları Playboy Malikanesi’nde yaşamın “hapis” gibi olduğunu söyledi.

Ve bir de Hefner’ın milyonlarca sıradan kadına verdiği zarar var. Kendi kendine başarıya ulaştığı ve imrenmeleri için erkeklere (elbette daha fazla sayı satmak uğruna abartılmış) fantazi yarattığı için övülüyor.

Huzur içinde yat Hugh Hefner, kimsenin “o şimdi daha iyi bir yerde” demeyeceği tek ölüm.

pic.twitter.com/5oei5VLymA— Magz (@MagzGTV) Eylül 28, 2017.

Ama neden hala erkeklerin seri bir şekilde kadınların bedenlerini toplayıp elden çıkardıkları bir yaşam tarzına tapıyoruz? Hefner’ın hedonizmi 22,000 fit kare Playboy Malikanesi’ne sürgün edilmiş olabilir. Ama etkisi şüphesiz bir şekilde R Kelly ve Cosby’nin yıllarca suçlarını sürdürdüğü eğlence endüstrisinde devam ediyor.

Hefner’ın mirasına eleştirel bakış, bugün Beyaz Saray’da kadınlara şiddeti destekleyen, bir güzel ve genç eşten diğerine geçen bir cinsel tacizci varken daha da önemli. Kadınlar çok fazla gelişme kat etti, ama hala kendilerini parlak mücevherlerle, seksi kıyafetlerle süsleyen ve kilo aldıklarında ya da yaşlandıklarında kendilerinden kurtulup yerlerine daha genç ve daha büyük göğüslü hallerini koyan erkeklere tapıyor.

Hugh Hefner kadınlar için kötü olan, iğrenç, güçlü ve beyaz bir adamdı. Kadınlara nesne olarak hitap etti ve cinsel devrimin hepimizi iyileştireceğine inandı. Ama iyileştirmedi. Amerika’daki yaşam sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak hala kadınlar için erkeklere olduğundan daha zor. Bu Playboy ve ardındaki iş adamının inşaasına yardım ettiği bir dünya.

Kaynak: Alternet
Kapak fotoğrafının kaynağı.

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Ece Uyumaz
Ece Uyumaz
1995 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Resim, edebiyat, çeviri ve yabancı dil alanlarıyla ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol