Jewel Shuping güneşe saatlerce bakarak zamanını geçirirdi. Birçok çocuğun hayali itfaiyeci veya prenses olmak iken annesi, UV ışınlarının gözlerine zarar vereceğini söylese de onun hayali kör olmaktı. 

“Bilerek kör oldum ancak bunun hiçbir zaman benim için bir seçim olduğunu hissetmedim” diyen Jewel Suping, psikolojik bir rahatsızlık olan vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu hastalığına sahip bir birey. Fiziksel anlamda sağlıklı ama kendi vücudundaki bir organının biyolojik olarak hatalı olduğunu düşünmesinden kaynaklanan bu hastalığa sahip Shuping gibi kişiler, inandıkları engellerin olması gerektiğine ve bu engel oluştuktan sonra psikolojik olarak tüm rahatsızlıklarının iyileşeceğine inanıyorlar.

vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu 1
Barcroft TV‘nin yaptığı röportaja göre; Shuping, gözlerinin kimliğine aykırı olduğuna yıllarca inandıktan sonra kendine yardımcı olabilecek bir psikiyatrist buldu. İki haftalık zihinsel hazırlanma ve kendine çoktan öğretmiş olduğu görme engelliler alfabesinden sonra Shuping, gözlerine ikişer damla gider temizleyicisi damlattırdı. Yaklaşık bir saat bekleyip, ilacın gözlerine zarar verdiğine emin olduktan sonra hastaneye gitti. Önündeki altı ay boyunca görüşü giderek azaldı ve sonunda çocukluk hayallerine kavuştu.

vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu 2Shuping, “Bu olmam gereken kişiydi” dese de vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğunu araştıran uzmanlar ise “psikiyatrların bu şekilde müdahalesi sağlığı daha çok bozar mı veya psikiyatrların gelişigüzel yöntemler yerine uzmanlar tarafından yardım alarak hastalarına tedavi yöntemi uygulamaları daha yararlı olmaz mı” diye ikilemdeler. Bazı hastalar ise aşırıya kaçarak fazlalık olarak düşündükleri uzuvlarından tren raylarına yatarak kurtuluyorlar.

vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu 3
UK Üniversitesi araştırmacısı Chloe Jennings White, kalıcı olarak belden aşağısının felçli olmasını istiyordu.

2008’den beri, Chloe Jennings White bacaklarına demir protez taktırarak yürümesini kısıtladı ve çok sağlıklı olmasına rağmen hayatını tekerlekli sandalyede geçirmeye devam ediyor. Youtube videosuna göre Chloe, Cambridge Üniversitesi’nde araştırmacı ve o da Shuping gibi kendini genç yaşlardan beri kendi kimliğini engelli olarak kabul etti. Birkaç yıl öncesinden Chloe, ağır bir trafik kazası atlattı ve tamamen iyileşti. Bu kazanın engelli olabilmesi için bilerek yaptığını söyleyemese de Chloe, engelli olabilmenin her zaman hayalini kurduğunu belirtiyor.

Garip olan ise kalıcı engelli olmak isteyen Chloe’nin en sevdiği spor ise bacaklarını kullanarak yapması gereken Alp Disiplini. Yine de Chloe, maddi durumu elverdiğinde bu tür ameliyatların izin verildiği yabancı bir ülkede bacaklarını kullanamayacağı hâle getirmek istediğini belirtiyor.

Kaynak: The Plaid Zebra