Ana SayfaEkolojiEnerjiBirleşik Krallık iklim konusunda ciddi: "Kömürlü elektrik santralleri kapanacak"

Birleşik Krallık iklim konusunda ciddi: “Kömürlü elektrik santralleri kapanacak”

-

Birleşik Krallık’ta kömürle çalışan elektrik santralleri dönemi sona eriyor. Ülkede 2023 yılına gelindiğinde bütün kömürlü santrallerin kapatılma kararı alındı.

The Times’ın haberine göre, Birleşik Krallık yetkilileri 2023 yılına gelindiğinde ülkede kömürle çalışan herhangi bir elektrik santrali bulunmayacağını belirtti.

Kömürlü Elektrik Santrali 1

College London Üniversitesi İnsan Sağlığı ve Performansı Enstitüsü’nde yönetici olarak görev yapan Prof. Dr. Hugh Montgomery, Birleşik Krallık yetkililerinin yaptığı açıklamanın ardından bir durum değerlendirmesi yaptı.

Kömürden uzaklaşmanın insan sağlığında olumlu değişiklikler yaratacağının altını çizen Montgomery yaptığı açıklamada “Kömür kullanımı, iklim değişikliğini tetikleyen en önemli faktörlerden bir tanesi. Aynı zamanda kömürlü elektrik santralleri hava kirliliğine sebebiyet veriyor. Yalnızca Birleşik Krallık’ta her yıl 2 bin prematüre ölüm kömürle bağlantılı hastalıklar yüzünden gerçekleşiyor. Eğer kömür bir an önce terk edilmezse gelişen dünyada vereceği tehditler çok daha fazla” dedi.

Amber Rudd 1
Birleşik Krallık İklim Değişikliği ve Enerji Bakanı Amber Rudd

The Times’a konuşan Birleşik Krallık İklim Değişikliği ve Enerji Bakanı Amber Rudd yaşanılan gelişmeyi, “Kömürlü elektrik santrallerinin kapatılacağı açıklaması önümüzdeki ay Paris’te gerçekleşecek İklim Konferansı’ndan önce yapıldı. Birleşik Krallık iklim değişikliği konusunda oldukça ciddi adımlar atıyor. Ülkede bulunan 10 adet kömürle çalışan elektrik santrali odun yongası gibi alternatif enerji santrallerine dönüştürülecek ya da tamamen kapanacak” diyerek değerlendirdi.

Kasım ayında başlayacak Paris İklim Konferansı öncesinde pek çok ülke iklim değişikliği konusunda önemli adımlar atıyor. Türkiye ise 2030 yılına kadar sera gazı salımını yüzde 21 azaltacağının teminatını verse de Karadeniz’de kurulacak 13 adet termik santralin yapımına geçtiğimiz aylarda onay verildi. İklim uzmanları Türkiye’nin teminatını verdiği sözü gerçekleştirebilmesini yalnızca bir hayal olarak nitelendiriyor. 

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol