Okuma süresi: 2 dakika

Birleşik Krallık’ta kömürle çalışan elektrik santralleri dönemi sona eriyor. Ülkede 2023 yılına gelindiğinde bütün kömürlü santrallerin kapatılma kararı alındı.

The Times’ın haberine göre, Birleşik Krallık yetkilileri 2023 yılına gelindiğinde ülkede kömürle çalışan herhangi bir elektrik santrali bulunmayacağını belirtti.

Kömürlü Elektrik Santrali 1

College London Üniversitesi İnsan Sağlığı ve Performansı Enstitüsü’nde yönetici olarak görev yapan Prof. Dr. Hugh Montgomery, Birleşik Krallık yetkililerinin yaptığı açıklamanın ardından bir durum değerlendirmesi yaptı.

Kömürden uzaklaşmanın insan sağlığında olumlu değişiklikler yaratacağının altını çizen Montgomery yaptığı açıklamada “Kömür kullanımı, iklim değişikliğini tetikleyen en önemli faktörlerden bir tanesi. Aynı zamanda kömürlü elektrik santralleri hava kirliliğine sebebiyet veriyor. Yalnızca Birleşik Krallık’ta her yıl 2 bin prematüre ölüm kömürle bağlantılı hastalıklar yüzünden gerçekleşiyor. Eğer kömür bir an önce terk edilmezse gelişen dünyada vereceği tehditler çok daha fazla” dedi.

Amber Rudd 1
Birleşik Krallık İklim Değişikliği ve Enerji Bakanı Amber Rudd

The Times’a konuşan Birleşik Krallık İklim Değişikliği ve Enerji Bakanı Amber Rudd yaşanılan gelişmeyi, “Kömürlü elektrik santrallerinin kapatılacağı açıklaması önümüzdeki ay Paris’te gerçekleşecek İklim Konferansı’ndan önce yapıldı. Birleşik Krallık iklim değişikliği konusunda oldukça ciddi adımlar atıyor. Ülkede bulunan 10 adet kömürle çalışan elektrik santrali odun yongası gibi alternatif enerji santrallerine dönüştürülecek ya da tamamen kapanacak” diyerek değerlendirdi.

Kasım ayında başlayacak Paris İklim Konferansı öncesinde pek çok ülke iklim değişikliği konusunda önemli adımlar atıyor. Türkiye ise 2030 yılına kadar sera gazı salımını yüzde 21 azaltacağının teminatını verse de Karadeniz’de kurulacak 13 adet termik santralin yapımına geçtiğimiz aylarda onay verildi. İklim uzmanları Türkiye’nin teminatını verdiği sözü gerçekleştirebilmesini yalnızca bir hayal olarak nitelendiriyor. 

Hazırlayan: Burak Avşar