Ana SayfaYeşilPaylaşım ve Sürdürülebilirlikİnternette sörf yaparken dünyayı yeşillendirmek mümkün: Ecosia.org

İnternette sörf yaparken dünyayı yeşillendirmek mümkün: Ecosia.org

-

Bir yandan internette sörf yaparken diğer yandan dünyaya faydanız olsa nasıl olurdu? Ecosia.org işte tam da bu noktada yardımımıza yetişiyor.

Ecosia, 2009 yılında Christian Kroll tarafından geliştirilmiş bir internet arama motoru. Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorlarından farkı ise internette sörf yaparken Burkina Faso‘ya dikilen ağaçların maliyetini karşılıyorsunuz.

Sistem aslında çok basit. Google, Yahoo vb. arama motorlarının altyapısını kullanan Ecosia, tık başına kazandığı gelirin yüzde yüzde 80’ini, Burkina Faso’da ağaç dikmek için kullanıyor. Misyonları ise tamamıyla şeffaf şirket anlayışından oluşuyor.

Kendi internet sitelerinden yaptıkları açıklamada bugüne kadar 2 milyondan fazla ağaç dikilmesine ortam hazırladıklarını belirten Ecosia yetkilileri, hedeflerinin 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç olduğunu belirtiyor.

İnternet sitelerinde verdikleri açıklama şöyle:

“Modern dünyamızda düzeltilmesi gereken pek çok türden problem mevcut. Ecosia ile birlikte elimizden geldiği kadar bu problemlere yenilikçi çözümler getirmeye çalışıyoruz. Ormansızlaştırmayı yeryüzünden kaldırma vizyonumuzun bir parçası olarak, 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç dikmek istiyoruz.”

Her 10 saniyede 1 ağaç

Ecosia’nın şu an 2,5 milyon aktif kullanıcısı bulunmakta. İnternet sitelerinde verilen infografiğe göre, kullanıcılar bir günde Ecosia üzerinden ortalama 720 bin arama yapıyorlar. Her arama başına reklamlar üzerinden 0.5 cent kazandığını belirten şirket, Burkina Faso’da bir ağaç dikmenin 28 cente mâl olduğunu söylüyor. Bu hesaplamalara göre, Ecosia her 10 saniyede 1 ağaç dikiyor.

Burkina Faso 1

Yaklaşık 1 haftadır ben de aramalarımı Ecosia üzerinden yapıyorum. Ecosia’nın dezavantajları da mevcut. Diğer arama motorlarına göre biraz daha yavaş çalışmakta; ancak sonuca baktığımda bu yavaşlıktan öte beni mutlu eden bir şey keşfediyorum. Son 1 haftalık kullanım dönemim içerisinde diğer kullanıcılarla birlikte 166 ağacın dikilmesine katkıda bulunmuşum, hem de hiçbir şey yapmadan.

Ecosia’yı denemekte fayda var. Arama motoru kullanarak dünyayı değiştirebileceğimizi iddia etmiyorum; ancak ufak da olsa bir farkındalık yaratabilmek, kesinlikle en mutlu edici şey. 

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol