Okuma süresi: 2 dakika

Evler ya fazlasıyla dikkat çekmek için ya da çevreleriyle uyum sağlamak için tasarlanırlar. Kaplumbağa çatısı ile çevrelenmiş, bölgeden ayırt edilen bu köşegen ev, eşsiz görünümüyle dikkat çekmekte. Öte yandan geleneksel ekoloji dostu kaplama malzemeleri kullanarak yerel bina yapısına da uyum sağlıyor.

Hollanda’nın adası Terschelling’de kum tepeleri arasında Marc Koehler Mimarları tarafından inşa edilen “Dune House” (Kum Tepesi Evi) bir dizi açık alan içeriyor, birbirine geçilebilen basamaklı katlara ayrılıyor. “Yaşanabilir dev bir kum tepesi olarak tahayyül edildi” diyor mimar ve “Her şey bakış açılarına bağlı” diye devam ediyor. “Evin genel yapısı, Kuzey Hollanda’daki adalardan birindeki bir evin gömülü olduğu kum tepeli manzaradan esinlenildi. Program konfigürasyonu kum tepeleri içinde yürüme deneyiminden çıkartıldı; kum tepeli manzaralardan, deniz altından, yükselmiş ve düzleşmiş deniz üzerinden yakın manzaralar olmak üzere, bir dizi görünümü sunmakta.”

Merkez çekirdek etrafında yapılanma

“Dune House” lofta benzer alansal düzenlemelerle depolamayı, kitaplığı ve ana ısıtıcıyı mekânsal olarak iki katına çıkaracak şekilde, merkez çekirdek etrafında yapılanmış. Oturma odası, yemek odası ve dinlenme alanları iyi aydınlatılmış üst katlardayken, yatak odaları en alt katta tasarlanmış.

Enerji verimli bu ev, evin karbon ayak izini azaltmak için merkezi ısıtma sisteminde biyoyakıt kullanılmakta ve çapraz-lamine kereste yapısıyla birlikte diğer ekolojik malzemeler kullanılmış.

“Dune House” sürdürülebilir malzemelerin dikkatli şekilde kullanımı ile kumlu çevresiyle yerel uyum sağlanmış. Buna rağmen etkileyici, lofta benzer iç yapısı, mücevher gibi dikkat çekmekte ve 2014’te Reynaers Proje Ödülünü almış. Marc Koehler Mimarları hakkında daha fazla bilgi için: marckoehler.nl

Mimar video ile bina iç ve dışında tur imkânı sunmuş (Felemenkçe):

Dune House 7

Dune House 6

Dune House 5

Dune House 1

Dune House 2

Dune House 3

Dune House 4