Ana SayfaYeşilEko MimariKum tepesi görünümlü doğa dostu ev: Dune House

Kum tepesi görünümlü doğa dostu ev: Dune House

-

Evler ya fazlasıyla dikkat çekmek için ya da çevreleriyle uyum sağlamak için tasarlanırlar. Kaplumbağa çatısı ile çevrelenmiş, bölgeden ayırt edilen bu köşegen ev, eşsiz görünümüyle dikkat çekmekte. Öte yandan geleneksel ekoloji dostu kaplama malzemeleri kullanarak yerel bina yapısına da uyum sağlıyor.

Hollanda’nın adası Terschelling’de kum tepeleri arasında Marc Koehler Mimarları tarafından inşa edilen “Dune House” (Kum Tepesi Evi) bir dizi açık alan içeriyor, birbirine geçilebilen basamaklı katlara ayrılıyor. “Yaşanabilir dev bir kum tepesi olarak tahayyül edildi” diyor mimar ve “Her şey bakış açılarına bağlı” diye devam ediyor. “Evin genel yapısı, Kuzey Hollanda’daki adalardan birindeki bir evin gömülü olduğu kum tepeli manzaradan esinlenildi. Program konfigürasyonu kum tepeleri içinde yürüme deneyiminden çıkartıldı; kum tepeli manzaralardan, deniz altından, yükselmiş ve düzleşmiş deniz üzerinden yakın manzaralar olmak üzere, bir dizi görünümü sunmakta.”

Merkez çekirdek etrafında yapılanma

“Dune House” lofta benzer alansal düzenlemelerle depolamayı, kitaplığı ve ana ısıtıcıyı mekânsal olarak iki katına çıkaracak şekilde, merkez çekirdek etrafında yapılanmış. Oturma odası, yemek odası ve dinlenme alanları iyi aydınlatılmış üst katlardayken, yatak odaları en alt katta tasarlanmış.

Enerji verimli bu ev, evin karbon ayak izini azaltmak için merkezi ısıtma sisteminde biyoyakıt kullanılmakta ve çapraz-lamine kereste yapısıyla birlikte diğer ekolojik malzemeler kullanılmış.

“Dune House” sürdürülebilir malzemelerin dikkatli şekilde kullanımı ile kumlu çevresiyle yerel uyum sağlanmış. Buna rağmen etkileyici, lofta benzer iç yapısı, mücevher gibi dikkat çekmekte ve 2014’te Reynaers Proje Ödülünü almış. Marc Koehler Mimarları hakkında daha fazla bilgi için: marckoehler.nl

Mimar video ile bina iç ve dışında tur imkânı sunmuş (Felemenkçe):

Dune House 7

Dune House 6

Dune House 5

Dune House 1

Dune House 2

Dune House 3

Dune House 4

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol