Okuma süresi: 2 dakika

Cumartesi gecesi “artık hayata tutunamadığını” söyleyerek intihar eden trans kadın Mehtap Zengin Ankara Konur sokakta anıldı. 

3 Ocak 2015’te sosyal medyada paylaştığı videoyla hayatına artık devam edemediğini, hayatta kalmak istediğini ama yapamadığını söyleyen Mehtap Zengin, dediğini yaptı ve Boğaz Köprüsü’nden atlayarak hayatına son verdi.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, KAOS GL, Yeryüzüne Özgürlük Derneği ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi’nin de imzaladığı basın açıklamasında homofobinin, transfobinin ve  politik baskıların yaşam alanlarını yok ettiği vurgulandı. 2 Temmuz 2014’te intihar eden trans erkek Okyanus Efe Özyavuz ve 24 Ağustos 2014’te Mersin’de yaşamına son veren Figen’in de ölme sebeplerinin baskı ortam ve destek mekanizmalarının eksikliği olduğunun da altı çizildi. “Batsın, batsın; ahlakınız batsın”, “Susma haykır, translar vardır”, “Homofobi öldürür, transfobi öldürür”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarının atıldığı anma buluşması, basın açıklaması ve baskılar sonucu intihara sürüklenenler için ses çıkardıktan sonra sona erdi.

LGBT haklarının savunusu üzerine güzel sözler söylemek isterdim. Gerek insan hakları çerçevesinden, gerekse varoluş penceresinden bakıyorum, takip ediyorum ama; sonuca ulaşamıyorum. YOK. Türkiye’de homofobi var. Türkiye’de kendine benzemeyeni itmek var, Türkiye’de intihar yok politik cinayetler var. Eşcinsel, biseksüel ve translara ayrımcılık var, şiddet var; koruma yok.

Türkiye’de gay, lezbiyen, biseksüel ve transgender bireylerin bir hakkı savunulamadığı gibi; dezavantajları var. Soyut olarak tanınsa bile, Türkiye, medeni kanununda cinsel yönelim farklılıklarına imkân tanınmaz, böyle bir ifadeye yer verilmez. Türkiye’de eşcinsel çiftler birbirleriyle yasal zeminde evlenemez.

Kokuşmuşluk

Konu eşcinsellik olduğunda Türkiye çok muhafazakâr bir ülkedir; ancak seks işçisi kadınlarla, seks işçisi trans kadınlarla sevişen bir erkek potansiyeli vardır ve bu potansiyel en muhafazakar tabakanın bir parçasıdır. Türkiye’de çocuklara tecavüz edilir; tecavüzcülerin cezaları indirilir. Türkiye’de faili meşhur cinayetler işlenir; insan ölür, faili gezinir, meşhurdur, oradadır. Yanıbaşımız muhafazakarlıktan kokmuştur. Kokuşmuşuzdur. Ama Türkiye muhafazakar bir ülkedir ve heteroseksist izlerle kaplıdır. Hiçbir hakkınız yoktur eğer kalıptan çıkma değilseniz.

Türkiye’de okyanus olup akamazsınız, izin vermezler; Türkiye’de hissettiğinizi ve istediğinizi yaşamanız çok zordur. Türkiye insan haklarının tek tek, özenle ve es geçmeden ihlal edilebildiği bir ülkedir. Kaybedilenin geri istenemediği, kazanımların da olduğu fakat hep bir şekilde yetersiz kalanların ülkesidir Türkiye. Türkiye, ahlaksız ama muhafazakâr bir ülke. Gerçek ahlaksızların ahlak maskesi takıp, ahlak bekçiliği hatta ahlak polisliği yaptığı bir ülke. Utanç içindeyim. Türkiye utanç içindekilerin de yaşadığı bir ülke.

Fotoğraflar: © Sasun Bazaryan