Okuma süresi: < 1 dakika

Greenpeace, yapılması planlanan Mersin/Akkuyu Nükleer Santralinin ÇED raporuna karşı dava açtı. 3 Aralık tarihinde onaylandığı açıklanan Çevresel Etki Değerlendirmesine açılan dava bugün 20 kişinin katılımıyla Mersin İdare Mahkemesi önünde düzenlenen basın açıklamasıyla duyuruldu.

Sürecin başından beri santrale karşı tutumlarıyla oldukça dikkat çeken Greenpeace ‘’ÇED raporunu yargıya taşımamızın temel nedenleri, raporda atık konusuna dair yeterli bilginin bulunmaması ve herhangi bir kaza durumunda ekonomik ve sosyal sorumluluğu kimin alacağının belli olmamasıdır’’ diye belirtti.

Açıklama sırasında ‘’Nükleer Türkiye’ye zarar verecek’’ ve ‘’Nükleeri ÇED’i kabul etmiyoruz’’ pankartları açıldı.

Yapılan basın açıklamasında Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Devin Bahçeci ‘’Planlanan santralin ÇED raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına rağmen halen eksikliklerle dolu. Son derece tehlikeli olan nükleer atıkların nasıl taşınacağı belirsiz ancak büyük ihtimalle İstanbul Boğazı’ndan geçerek İstanbul ve çevresini de tehlikeye sokacak. Ayrıca bu raporda, atık yönetiminin nasıl yapılacağı detaylandırılmadığı gibi, herhangi bir kaza durumunda sorumluluğu kimin alacağı da belli değil. Türkiye, bu tehlikeli enerjiye mahkum olmak zorunda değil. Tüm dünyanın vazgeçtiği, kirli ve tehlikeli bir enerji olan nükleer yerine Türkiye gelecekteki tercihini enerji verimliliği teknolojilerinden ve yenilenebilir enerjiden yana kullanarak bu konuda liderlik edebilir” dedi.

Atıklar konusunda yeterli bilgi yok

Projenin, hem Mersin hem de tüm Türkiye için hayati riskler içerdiğini söyleyen Bahçeci ‘’Viyana Doğal Kaynaklar ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Su, Atmosfer ve Çevre Bölümü, Güvenlik ve Risk Bilimleri Enstitüsü’nün raporuna göre, ÇED raporunda atıkların transferi ve kullanılmış atıkların depolanması konusunda eksiklikler var’’ diye ekledi.

Bahçeci, ÇED Raporu hazırlık sürecini şeffaf olmamakla eleştirdi.

Santral, bölge ekosistemine onarılamayacak hasarlar verecek

‘’Santralin, deniz ekosistemine vereceği zararlar bilimsel yöntemlerle araştırılmamış, aksi yönünde bilimsel raporlara rağmen, Akdeniz fokları ve caretta carettaların zarar görmeyeceği bilimsel gerçeklere aykırı şekilde iddia edilmiştir” açıklamaları yapıldı.

Başlık Görseli: Greenpeace Akdeniz