Irena Sendler, Yahudi katliamı sırasında 2500 çocuğu kurtardı, ayakları ve bacakları kırıldı fakat o, hiçbir zaman vazgeçmedi.

Irena Sendler, Yahudi katliamı sırasında yaklaşık 2500 Yahudi çocuğun hayatını tek başına kurtaran Polonyalı bir kadındı. Aslında Yahudi değildi. 1939’da Varşova Gettosu’nda* olan bitenden dolayı rahatsız oldu ve bu nedenden ötürü her gün gettoya girmek için bir yol aradı ve buldu. Bunun yanı sıra ebeveynleri, çocuklarını daha güvenli bir yere kaçırmak için ikna etti. Çocukları tek tek kaçırdı ve onlara yeni isimler verdi. Yerlerini değiştirdi.

Life in a Jar

Çocukların eski ve yeni isimlerini bir kavanozun içine yazdı ve kavanozu bir ağacın altına gömdü. Naziler, bu durumu 1943’te öğrendiler. Sendler’ın ayak ve bacaklarını kırdılar fakat ağzından çocukların nerede olduğu ile ilgili tek kelime alamadılar. Sendler ölüm cezasına çarptırıldı fakat Polonya yeraltı devleti tarafından kurtarıldı.

Savaştan sonra kavanozu çıkardı fakat çocukların ailelerinin çoğu vefat etmişti.

Sendler’ın hayatı ile ilgili “Life in a Jar” isimli bir belgesel ve bir kitap bulunmaktadır.

*Getto: (eskiden, kimi Avrupa ülkelerinde) Yahudilerin kendi istekleri, kendi seçimleriyle oturdukları ya da zor yoluyla yerleştirildikleri, bu yüzden de sonunda sinir zayıflamasına varan davranış kalıpları oluşturdukları, kent dışında bir yerleşim alanı.

Kaynak: Curiosity