Okuma süresi: 2 dakika

Ankara Cermodern, yine fark yaratacak bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Meksikalı sanatçı Irene Zundel’in eserlerinden oluşan “Görünürün Ötesinde” sergisinin açılışı gerçekleşti. Sergi, 12 Ağustos’a kadar, Cermodern Güney Hangar’da sanatseverleri bekliyor…

Geçtiğimiz günlerde açılış kokteyli gerçekleşen sergiye Meksika Büyükelçiliği üyeleri, Cermodern yetkilileri ve sanatseverler katıldı.

Törene Meksika Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello’nun yerine katılan Büyükelçi Yardımcısı Alejandra Martinez yaptığı açılış konuşmasında, sergi sahibi Irene Zundel’e ve konuk olarak açılışta bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AB Dış İlişkiler Koordinasyon Dairesi temsilcilerine teşekkürlerini sundu. Martinez, bu serginin Meksika ve Türkiye arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girmesinin 90. Yıldönümü etkinliklerinin başlangıcı olma özelliğini taşıdığını belirtirken, bu dostluğun ülkelerin stratejik ortaklar haline geldiği 2013 yılından bu yana daha geliştiğini de sözlerine ekledi.

Irene Zundel

Sergi sahibi Meksikalı Sanatçı Irene Zundel, “Görünürün Ötesinde” sergisinin sanat hayatı için muazzam bir gurur olduğundan bahsetti. Zundel eser yaratma sürecini ve hislerini ise şu şekilde belirtiyor: “30 yıl önce pek çok malzemeyle çalışmaya başladığımda, bu sergideki parçalar gibi işler çıkarabileceğimi asla hayal etmezdim. Heykeltıraşlık, bende yaratma ihtiyacı olarak var oldu. Sanat, hayatımda pek çok durumu çözmede benim için bir araçtı. Eserlerimde her zaman gerçek ve görünür olanla ilgilendim. Hayattaki her şeye geometri ile bakmak gerektiğini, böylece üçgenlerin varlığını keşfettim. Eserlerim çok derinlerde duran bir parçamdan, merakımdan ve nasıl hareket ettirmeyi sevdiğimden bahsediyorlar. Bu yolda bana ilham olan ve olacak herkese minnettarım.”

Işıldama / Luminiscencia, 2017

Meksika’nın önde gelen sanatçılarından olan Zundel “Görünürün Ötesinde” sergisinde, yeni ve sanat kariyeri boyunca işlediği başlıca konuları yansıtan 12 heykellik çalışmasını sunuyor. Daha önce İtalya, İspanya ve Almanya’da eserleri sergilenen Zundel; gerçek ile gerçek olmayan arasındaki ince çizgiyi, eserleri ile izleyici arasındaki etkili mekânsal bağları ve aynı zamanda kendisinin soyutlama tutkusunu öne çıkarıyor. Irene Zundel’in bu eserlerinde geometrik şekiller, optik ve kinetik ilkelerle ilişkisi bulunan dengeli, aydınlık ve renk kullanımları ön plana çıkıyor.

“Görünürün Ötesinde” sergisi, 12 Ağustos’a kadar sanatseverlere sunulmaya devam edecek.